Top News – Ndal fluturimet nga Afrika e Jugut / SHBA, pas zbulimit të variantit të ri ‘Omicron’
27/11/2021 14:25

SHBA iu bashkua listës së vendeve që po ndalojnë fluturimet nga Afrika e Jugut dhe disa vende të tjera fqinjë të saj për shkak të variantit të ri të koronavirusit që Organizata Botërore e Shëndetësisë e quajti Omicron. “Si masë paraprake derisa të kemi më shumë informacion, po urdhëroj kufizime shtesë për udhëtimin ajror nga Afrika e Jugut dhe shtatë vende të tjera. Këto kufizime të reja do të hyjnë në fuqi më 29 nëntor. Ne do të vazhdojmë të udhëhiqemi nga ajo që këshillon shkenca dhe ekipi im mjekësor”, tha Presidenti Joe Biden përmes një deklarate. Kufizimet përfshijnë përveç Afrikës së Jugut, edhe Botsvanën, Zimbabven, Namibinë, Lesoton, Esëatinin, Mozambikun dhe Malavin, sipas zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë. Shtëpia e Bardhë tha se shkencëtarët dhe zyrtarët e shëndetit publik po punojnë me shpejtësi për të mësuar më shumë rreth variantit të ri. Në deklaratën e tij, Presidenti Biden nxiti amerikanët të vaksinohen dhe ata që janë vaksinuar të bëjnë edhe dozën përforcuese. Ai iu drejtua gjithashtu komunitetit ndërkombëtar. Ai i dërgoi një mesazh edhe komunitetit ndërkombëtar. “Lajmet për këtë variant të ri duhet ta bëjnë më të qartë se kurrë pse kjo pandemi nuk do të marrë fund derisa të kemi vaksinime globale”, tha ai.

Top News – Bërthama e tokës po ftohet shpejt / Studimi i fundit: Çfarë rrezikon planeti ynë?
20/01 12:32
Top News – Avioni i parë me ndihma / Arrin në ishullin e shkatërruar nga vullkani
20/01 12:32
Top News – Kina, Rusia e Irani bëhen bashkë / ‘Aksi i të keqes’, manovra ushtarake në det
20/01 12:29
Top News – Rusia do sulmojë Ukrainën! / Biden bën parashikimin: Pasoja të rënda për Putinin
20/01 12:28
Top News – Raketa dhe armë në Ukrainë / SHBA jep ‘dritën jeshile’ për vendet Baltike
20/01 12:24
Top News – Pekini dëbon luftanijet amerikane / Po lundronin në detin e Kinës së Jugut
20/01 12:24
Top News – Rifillon testet bërthamore / Koreja e Veriut kërcënon: SHBA është armiku!
20/01 12:21
Top Channel/ Rrjeti 5G “huton” avionët, anullohen qindra fluturime drejt SHBA
20/01 12:17
Top Channel/ Biden kërcënon hapur Putinin: Do ta paguani shtrenjtë një sulm mbi Ukrainën!
20/01 12:16
Top Channel/ “Luftë” në Malin e Zi, Gjukanovic mbështet Abazovic për rrëzimin e qeverisë
20/01 12:07
Top Channel/ Senatorët, të ashpër me Biden: Dërgo ushtrinë, Putini nuk pyet për sanksione!
20/01 12:03
Top Channel/Greqia “përgatitet për luftë”; mbërrijnë 6 bombardues super të avancuar francezë Rafale
20/01 12:02
Top Channel/ Greqia blen 6 avionë luftarak, janë porositur 24 avionë me vlerë 3,3 miliardë euro
20/01 02:22
Top Channel/ Zjarrfikësit luftojnë flakët pas shpërthimit të pashpjeguar në gazsjellësin në Turqi
19/01 23:13
Top Channel/ Zjarrfikës në shtëpinë e kujdesit në Spanjë ku flakët kanë gjashtë të vdekur
19/01 23:11
Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01 23:10
Top Channel/ Rezorti i skive ku aktori francez vdiq në aksidentin fatal
19/01 23:07
Top News-Përmbytet kampi i shqiptarëve në Francë/Nuk ka viktima, por gjendja është alarmante
19/01 22:45
Top Channel/ Blinken shkon në Ukrainë/ Sekretari amerikan i shtetit bisedime për krizën
19/01 19:58
Top Channel/ Macron kthen sytë nga Ballkani: T’i ofrojmë perspektivë të sinqertë anëtarësimi
19/01 19:55