Top News Natyra po hakmerret! / Vrimat gjigante mbushin brigjet e Detit të Vdekur
27/10/2021 13:45

Në ditët e lavdishme të Ein Gedi spa, në vitet 1960, pushuesit mund të relaksoheshin në pishinat e nxehta dhe më pas të rrëshqisnin ngadalë në detin e vdekur. Tani, i njëjti plazh, është i mbushur me kratere. Një zgjerim spektakolar i ujit në shkretëtirë, i rrethuar nga kodrina në lindje dhe perëndim, deti i vdekur ka humbur një të tretën e sipërfaqës së tij që nga viti 1960. Uji tërhiqet me rreth një metër cdo vit duke lënë pas një panoramë hënore të zbardhur nga kripa dhe të shpuar nga mijëra vrima. E nëse shkon akoma më tej, mund të jesh me fat nëse sheh një kanal me ujë vende vende, në të cilat njerëzit mund të fusin pakëz këmbët. Gropat janë shtuar shumë dhe shpesh ato i kapërcejnë 10 metrat në thellësi dhe ato, për banorët e Ein Gedit, janë testamenti i detit që po vdes. Uji i kripur që po tërhiqet lë pas depozita kripe të nëndheshme. Uji nga përmbytjet periodike më pas i mbush ato dhe shkrin kripën. Dhe pa asnjë mbështetje tjetër, toka poshtë pëson kolaps.

Top News- Afër një lufte botërore?! Biden paralajmëron Putin nëse tenton të hyjë në Ukrainë
04/12 12:04
Top Channel/Greqia ndryshon rregullat e hyrjes në vend, si preken shqiptarët!
04/12 12:01
Top Channel/SHBA “tradhëtohet” nga aleati: telefonët e DASH hakerohen nga pajisja izraelite
04/12 11:42
Top News- Mediet amerikane japin alarmin, 175 mijë trupa ruse mund të pushtojnë Ukrainën
04/12 11:34
Top News- Covid 19 infektojnë edhe kafshët, rezultojnë pozitivë 2 hipopoptamë
04/12 11:30
Top Chanel/OBSH: Omicron në 38 vende, asnjë i vdekur, Basseti- koronavirusi po dobësohet!
04/12 11:26
Top Channel/ Shkon me krah silikoni që të bëjë vaksinën, kapet mat dentisti!
04/12 11:20
Top Channel/” Sulm me 100 bataljone e 175 mijë trupa”; agjentët e SHBA zbulojnë detajet e planit rus
04/12 10:46
Top Channel/Bie vala e Covid në Kosovë, si e shpjegon gazeta austriake Kurier!
04/12 10:44
Top Channel/ Alec Baldwin thotë se ‘nuk ndjehet fajtor’ për vrasjen e kinematografes në sheshxhirim
03/12 21:43
Top Channel/ Orkat ngarkohen në kamionë për çmontimin e impjantit të kontestuar të detarëve
03/12 21:43
Top Channel/ Qendra e re artit në Moskë, ‘lustron’ imazhin kulturor të Rusisë
03/12 21:42
Top Channel/ Dalin në ankand xhevahirët e gruas së Napoleon Bonepartit në Londër
03/12 21:41
Top News- Tensionet arrijnë kulmin / Biden paralajmëron Putin të mos pushtojë Ukrainën
03/12 20:18
Top Channel/ SHBA, Omikron zbulohet në 5 shtete, një pjesë e mirë kanë qenë persona të vaksinuar
03/12 20:02
Top News- Radhë për bukë në Turqi/Qytetarët në panik, shkëmbejnë kursimet me flori
03/12 19:26
Top News- Pa viza apo lejëqendrim…! / Vendi evropian ku mund të emigrojnë të gjithë
03/12 19:18
Top News-Zvicra, me masa të ashpra / Vendi në alarm nga varianti Omicron i Covid
03/12 19:08
Top News-Të panjohur për mutacionin e ri/Laboratori në Britani merr në studim Omicron
03/12 19:07
Top News-Hekurudhë në mes të shkretëtirës/7 shtete do financojnë 250 miliardë dollarë
03/12 19:04