Top News – NASA e befasuar/ Objekti misterioz orbiton tokën
03/12/2020 22:28

Që në muajin shtator, u shfaqën lajme mbi një objekt të mistershëm që oribonte Tokën, e kishte cuditur edhe shkëncëtarët e Nasës. Askush nuk dint eta thoshte se për cfarë bqëhej fjalë. Ishte një asteroid? Apo dicka tjetër që nuk po e zbulonin dot. Tani që ai kaloi pa dëmë pnë afërsi të planetit tonë, u bë e qartë se patën të drejtë ekspertët që nuk nxituan ta përcaktonin si një trup qiellor. Në fakt, tani NASA e konfirmoi zyrtarisht se objekti I cudtishëm është një pjesë e mbetur e raketës së vitit 1966, Centaur nga misioni Surveyor 2. Shkënctërari I agjensisë amerikane të hapësirës, Paul Chodas, ishte ai që shfaqi në fillim dyshime nisur nga orbita e lehtë, dhe qartazi e lakuar të objektit. Chodas mendoi për pjesën e sipërme të raketave Centaur nga misioni I dështuar drejt Hënës, Surveyor 2, pasi dimensionet e objektit përputheshin me ato të mbeturinave.Teoria e tij tani është provuar nga një ekip nga Universiteti i Arizonës, i udhëhequr nga Vishnu Reddy, i cili përdori një teleskop tw posacwm në Hawaii për të vëzhguar kwtw trup misterioz. Ekipi i krahasoi të dhënat me ato tw Centaur dhe zbuloi se kishin të njëjtën përbërje. Pamjet: AFP

Top News – Itali, qeveria nuk rrëzohet/ Conte merr votëbesimin nga deputetët
18/01 22:58
Top News – Gjermani, ashpërsohen masat/ Kush nuk pranon karantinën në paraburgim
18/01 22:13
Top News – Navalny mbetet në burg/ gjykata ruse cakton 30 ditë paraburgim
18/01 20:11
Top News – I gjunjëzuar nga koronavirusi/ Brazili nis vaksinimin, në vend shpërthejnë protesta
18/01 20:07
Top News – Habit prifti ultra-ortodoks/ Vaksina anti-covid i bën njerëzit gay
18/01 19:11
Top New – Korrupsion në nivele të larta/ Trashëgimtari i samsungut dënohet me burg
18/01 19:10
Top News – Rusia, përplasje me Holandën/ Moska dëbon dy diplomatë Holandezë
18/01 17:35
Top News – Tragjike, fëmija 2 vjeç bie nga dritarja/ I vëllai vdiq në 2017 në të njëjtën mënyrë
18/01 13:13
Top News – Shkopinj gome e gaz lotsjellës, rrihen pa mëshirë emigrantët e nisur drejt SHBA-së
18/01 12:58
Top News – “Ndragheta”/ U mbështet nga klani mafioz, përfundon në pranga kryebashkiaku në Itali
18/01 12:31
Top News – SHBA/ Fortifikimi nuk ndalon protestat, tubues të armatosur përpara zyrave qeveritare
18/01 11:53
Top News – Lironi menjëherë Navalnin!/ BE dhe SHBA paralajmerojnë Rusinë
18/01 11:48
Top News – Mjekja shqiptare ne Gjermani/ Humb jetën tragjikisht në moshë fare të re
18/01 11:09
Top News – Gruaja filmohet në kamera, i hodhi bashkëshortit helm në kafe
18/01 10:43
Top News – Koreja e Veriut, protestë përmes bukurisë/ Si e sfidojnë vajzat e reja regjimin
18/01 10:35
Top News – Arrestohet pranë kongresit/ SHBA, kishte akreditim të rremë dhe armatime
17/01 19:02
Top News- Edhe hajdutët kanë zemër…/ I vjedhin makinën invalides por pendohen…
17/01 18:51
Top News – Nuk ndalet koronavirusi/ Austria zgjat izolimin deri me 7 shkurt
17/01 18:51
Top News – 273 milionë dollarë në plehra/ Hodhi gabimisht hard diskun me 7500 Bitcoins
17/01 18:51
Top News – Shpërthen vullkani/ Indonezi, dhjetëra fshatra mbulohen nga hiri
17/01 18:51