Top News – Nagorno Karabak, Rusia: Uluni e bisedoni, përndryshe…
01/10/2020 11:48

Rusia është ofruar të ndërmjetësojë bisedimet për t’i dhënë fund luftimeve që kanë shpërthyer mbi të ardhmen e Nagorni Karabakut. Rusia është ofruar të ndërmjetësojë bisedimet për t’i dhënë fund luftimeve që kanë shpërthyer mbi të ardhmen e Nagorni Karabakut. Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov ua bëri ofertën qeverive të dy vendeve që pretendojnë zonën, Azerbajxhanit dhe Armenisë. “Retorika e luftës duhet ndaluar”, u tha nga zyra e tij, e cila sqaroi se Lavrov kishte thirrur ministrat e jashtëm të të dy vendeve, duke i kërkuar t`i japin fund konfliktit, qëllim ky për të cilin Moska shprehet e gatshme të japë kontributin e vet. Më shumë se 100 persona kanë vdekur që nga e diela prej atij që konsiderohen si përplasjet më të egra dypalëshe prej dekadash të tëra. Zyrtarisht pjesë e Azerbajxhanit, Nagorni-Karabaku drejtohet nga armenët etnikë. Armenia dhe Azerbajxhani –që të dyja dy ish republika Sovjetike – bënë një luftë për këtë rajon në 1988-1994 e tani, ekziston frika se në konflikt mund të tërhiqen edhe fuqitë ndërkombëtare, përfshire dhe vete Rusin^. Kjo e fundit është pjesë e një aleance ushtarake me Armeninë dhe ka një bazë ushtarake në vend.

Top News – Aeroporti ‘fatkeq’/ Berlin, hapet në mes të pandemisë
28/10 21:55
Top News – Zogjtë gjigandë/ Shkencëtarët: Dikur sundonin tokën
28/10 21:53
Top News – Franca dhe Gjermania/ Kthejnë izolimet kombëtare
28/10 21:52
Top News – Shtohen infektimet/ Greqi në izolim Janina dhe Serresi
28/10 20:15
Top News – BE, vaksina në dhjetor/ Por maskat dhe distanca mbeten
28/10 20:11
Top News – Trump kërcen në fushatë/ Imazhet bëhen virale në rrjet – Pa koment
28/10 20:10
Top News – Franca në karantinë/ Gjermania zgjedh ‘izolim të lehtë’
28/10 19:08
Top News – ‘Nuk frikësohemi…’/ Franca i përgjigjet Turqisë
28/10 19:06
Top News – Bllokimet shmangen/ Nëse të gjithë bëjnë çka u takon
28/10 19:05
Top News – Rekord në botë/ 3 milionë infektime në një javë
28/10 19:02
Top News – Covid 19, shifra rekord / Evropa përballë kufizimeve të reja
28/10 15:58
Top News – Toka “ndihmon” veten/ Zbulohet barriera gjigante koralore
28/10 14:17
Top News – Trazira në Filadelfia/ Dërgohet me urgjencë Garda Kombëtare
28/10 12:08
Top News – Pandemia në Gjermani/ Mungesë dramatike infermierësh
28/10 11:57
Top News – Ish-këshilltarja e Trump/ `Synon afrim me Putin kundër Kinës`
28/10 11:47
Top News – Karikatura e pazakontë! Turqia akuzon Charlie Hebdon për “racizëm kulturor”
28/10 11:03
Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51
Top News – Viktimat e covid-it/ OBSH: Po rriten shpejt në evropë
27/10 21:23
Top News – Botuesi i Harry Potter/ Covidi ‘magji’ me shitjen e librave
27/10 19:48
Top News – Manjati kinez/ Jack ma po bën histori
27/10 19:46