Top News – Mutacionet ngjallin panik/ Francë e Gjermani, kontrolle të rrepta kufitare
01/03/2021 11:25

Në rajonin kufitar të Francës me Gjermaninë, Moselle është përhapur varianti afrikan i koronavirusit (B1351). Sipas të dhënave të kryeministrit francez Jean Castex me këtë variant janë konstatuar 60 përqind e rasteve pozitive në zona, e kjo ka ngjallur shqetësim në Gjermani ku kjo kuotë është vetëm një përqind. Edhe incidenca shtatë ditore (numri i infeksioneve për 100.000 banorë në shtatë ditë) është afërsisht 300, shumë më e lartë se në anën tjetër të kufirit, në Saarland që ka një kuotë incidence 73, ndërsa në landin fqinjë, Renani-Palatinata kuota është vetëm 49. Tani departamenti në zonën Moselle në Francë me rreth një milionë banorë është klasifikuar nga gjermanët si zonë e ashtuquajtur me variant të virusit. Nga dita e martë, do të hyjnë në fuqi rregulla të ashpra qarkullimi mes dy vendeve në këtë pikëkalimi. Personat qe duan të hyjnë në Gjermani do të duhët të paraqesin një test negativ të koronavirusit, jo më të vjetër se 48 orë dhe të regjistrohen online përpara se të kalojë kufirin. Shoqëritë ajrore si dhe sipërmarrjet e autobusëve nuk lejohen të trasnportojnë pasagjerë nga Moselle për në Gjermani. Në Moselle kjo levizje ka ngjallur indinjate te madhe. Presidenti i rajonit Grand Est ku bën pjesë edhe ky qytet, Jean Rottner, tha në median franceze Franceinfo, se kemi pasur në fakt përshtypjen që autoritetet e të dyja vendeve po bashkëpunonin në mënyrë të frytshme, por tani ky vendim tha ai, është „brutal" dhe i „njëanshëm".

Top News – OBSH lëshon alarmin/ Shkalla e infeksioneve drejt rekordeve të reja
16/04 22:50
Top News – Krijohet boja ultra e bardhë/ Ngadalëson ngrohjen globale dhe kursen energjinë
16/04 22:10
Top News – 600 mijë euro për një kabinë plazhi/ Qetësia që kërkojnë të pasurit në Britani
16/04 21:22
Top Channel/ Një i vdekur, 12 të humbur nga përmbysja e anijes në jug të SHBA – Pa koment
16/04 20:52
Top Channel/ Funeralet e natës, normalja e re në varrezën më të madhe në Amerikën Latine – Pa koment
16/04 20:51
Top Channel/ Britani, Princi Edward, gruaja & e bija shikojnë homazhet për Princin Philip– Pa koment
16/04 20:51
Top Channel/ Zjarrfikësit francezë luftojnë flakët gjigande në magazinën në periferi të Parisit – Pa koment
16/04 20:50
Top Channel/Variantet e Covid-19/Administrata amerikane do investojë 1.7 mld dollarë për t’i luftuar
16/04 20:09
Top Channel/ ”Në kohën e duhur”, SHBA shton praninë ushtarake në Gjermani
16/04 19:52
Top News – Izraeli në gatishmëri/ ‘Sdo lejojmë që Irani të ketë armë bërthamore’
16/04 19:34
Top Channel/ BE, 650 mijë vaksina për Ballkanin/ Do të jetë PFIZER. Brukseli ka caktuar 70 milionë €
16/04 19:29
Top News – Doza e parë për Angela Merkel/ Kancelarja gjermane vaksinohet me Astrazeneca
16/04 19:22
Top News – Keni frikë nga gjilpërat! Shkencëtarët rusë do shpikin vaksinën që pihet
16/04 19:21
Top News – Nëse perëndimi nuk ndal Putinin/ Ukraina: Do ndërtojmë armë bërthamore
16/04 18:17
Top News – ‘Përballje’ në detin Azov/ Marina ukrainase kërcënon me zjarr anijet ruse
16/04 18:15
Top News – BE, i gatshëm për ndihmë/ Mbi 600.000 doza vaksinash në Ballkanin perëndimor
16/04 18:14
Top Channel/”Në kohën e duhur”, SHBA shton praninë ushtarake në Gjermani
16/04 17:06
Top Channel/ Jo më bar, lopët në të ardhmen do t`i ushqejnë me alga
16/04 17:06
Top Channel/ “Çmendet” ekonomia kineze, rritje rekord në kohë pandemie
16/04 17:05
Top Channel/ Shkencëtarët regjistrojnë rreze X dhe valë gjigande radio nga hapësira
16/04 15:55