Top News – Mposhtja e covid/ Gjermania, zgjidhje falë ventilimit
19/10/2020 21:55

Qeveria gjermane po investon 500 milionë euro për të përmirësuar sistemet e ventilimit në ndërtesa publike, me qëllimin te luftohet perhapja e koronavirusit. Keto para do të përdorën për të përmirësuar qarkullimin e ajrit në zyra, muze, teatro, universitete dhe shkolla. Kompanitë private nuk kanë ende qajse në to. Viruset përhapen nga piklat e vogla që clirohen në ajër nga njerëzit e infektuar sidomos kur teshtijnë apo kolliten. Studimet tregojnë se ato mund të mbeten në ajrin e një dhome për të paktën tetë minuta, thotë BBC. Moti i ftohtë krijon më tepër rreziqe për njerëzit sepse ata kalojnë më shumë kohë në ambiente të mbyllura. Qëllimi kryesor I ekzekutivit gjerman është përmirësimi i sistemeve aktuale të kondicionerëve në vend të instalimit të sistemeve të reja, që kushtojnë më shumë. Ekspertët gjermanë thonë nderkohe se aparaturat që clirojnë rreze drita UV, jonizim dhe ozon mund të mos jenë efektive kundër koronavirusit e në disa raste madje edhe e përkeqësojnë cilësine e ajrit.

Anglia ndahet në 3 nivele/ Pas 2 dhjetorit kalon nga Lokdown i plotë në 3 nivele masash shtrënguese
26/11 22:39
Greqia shtyn izolimin/ Masat kufizuese deri në 7 dhjetor, alarm për rastet e reja dhe viktimat
26/11 22:38
Top News – Luftë me armë shqiptare! Hetime, shkuan në Siri e Afganistan
26/11 22:32
Top News – Krim pasioni, ja dënimi/ Gruaja italiane murosi shqiptarin
26/11 21:44
Top News – Miliarderë në kohë covid/ Në pak muaj katërfishojnë pasurinë
26/11 21:20
Top News – Lufta për pushtet/ Kush kërkon vendin e Merkelit
26/11 21:14
Top News – Greqi, situate e rëndë/ 1 mijë të vdekur brenda 10 ditëve
26/11 19:59
Top News – PSG kujton Maradonen/ Homazh i ndjerë për legjendën – Pa koment
26/11 19:43
Top News – Krimi makabër në Zvicër/ Autori shqiptar, detajet tronditëse
26/11 18:38
Top News – Punonjësit e shëndetësisë/ Merkel: Për ta, vaksina para festave
26/11 17:14
Top News – Profecia e frikshme/ Çfarë tregon filmi për Covid 19
26/11 16:27
Top News – Moda e pandemisë/ Pizhamat-pjesë e garderobes SHIK
26/11 16:23
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – Wadephul për negocjatat/ Shqipëria të përmbushe kushtet
26/11 16:18
Top News – Lajcak në krah të Vuçiç/ Qortime Kosovës se i ndaloi hyrjen
26/11 16:16
Top News – Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm
26/11 15:17
Top News – Udhëtimet për festa/ Kryebashkiaku shkel rregullin i pari
26/11 15:16
Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46