Top News – Motoristët si skllevër…/ Itali, kompanitë shpërndarjes së ushqimeve në hetim
25/02/2021 16:23

Në Itali do të vendosen nën lupë kompanitë e shpërndarjes së ushqimeve, me një prokuror që thotë se shpërndarësit me motorë, pjesa më e madhe e të cilëve emigrantë, trajtohen praktikisht si skllevër. Prokurorët në Milano thanë se katër kompani të mëdha shpërndarjeje në Itali kanë 90 ditë kohë për të përmirësuar trajtimin e shpërndarësve, duke u ofruar atyre motorë të sigurt, kompensim në rast aksidenti, kontrata pune dhe trajnime, në të kundërt do të përballen me pasoja. Autoritetet po ashtu lëshuan një total prej 733 milionë eurosh gjoba. Prokurorja Tiziana Siciliano, tha se shpërndarësit përbëjnë një lidhje të rëndësishme pa të cilët bizneset nuk do të mund të funksiononin. Agjencitë italiane të lajmeve thanë se tre nga katër kompanitë e paralajmëruara, kishin dhënë deklarata habie dhe pretendonin se ato u ofronin shpërndarësve fleksibilitet dhe siguri. Me kafenetë dhe restorantet e mbyllur tërësisht ose pjesërisht për muaj të tërë, për shkak të izolimeve nga pandemia, shpërndarësit janë ndër të paktët që nuk kanë munguar asnjëherë nëpër rrugët e qyteteve, të mëdha e të vogla, për ti mbajtur italianët të ushqyer dhe të sigurt në shtëpitë e tyre. Katër kompanitë e paralajmëruara, kanë rreth 60 mijë shpërndarës që përdorin bicikleta apo motorë, dhe pjesa dërrmuese e tyre punojnë pa asnjë lloj kontrate, asnjë sigurim për pensionin, pa pushime të paguara, pa u njohur raportet në rast sëmundjeje dhe pa ndihmë në rast aksidentesh – tha prokurorja në Milano. Shpërndarësit në itali marrin rreth 4 euro për cdo rrugë. Hetimi nisi pas një aksidenti në 2019, në të cilin u përfshinë punonjës të këtyre kompanive.

Top News – E mban ‘sekret’ firmën/ Von der Leyen merr dozën e parë të vaksinës
15/04 22:34
Top News – Skandal në Danimarkë/ Vdesin 3 persona nga salmonela në ilaçet bimore
15/04 22:27
Top News – Francë, rrëmbehet 8 vjeçarja/ E dyshuar kryesore nëna e saj
15/04 22:10
Top News – Blinken viziton Afganistanin/ Jep siguri mbi partneritetin mes dy vendeve
15/04 22:06
Top Channel/ Franca këshillon largimin nga Pakistani prej protestave të dhunshme anti-franceze
15/04 21:31
Top Channel/ Me performanca e kurora lulesh, Korea e Veriut shënon ditëlindjen e Kim Il Sung
15/04 21:30
Top Channel/ Kili, shpendët karakteristikë të lindur në rezervat, lëshohen në botën e egër
15/04 21:29
Top Channel/ Arabët izraelitë protestojnë në mbështetje të Palestinës në ditën e pavarësisë
15/04 21:27
Top Channel/ Parisi kujton dy-vjetorin e zjarrit shkatërrimtar në katedralen Notre-Dame – Pa koment
15/04 21:26
Top Channel/ 100 ditë nga Lojërat në Tokio/ Rio ndez statujën e Krishtit Shërues me unazat Olimpike
15/04 21:24
Top Channel/ Stuhi e re rëre godet qiellgërvishtësat e Pekinit – Pa koment
15/04 21:23
Top News – Autori i masakrës në lokalin Joy/ Greqi, del nga burgu “taqi shqiptari”
15/04 20:43
Top News – “Do tregoj që je homoseksual…”! Shqiptari u zhvat paratë fëmijëve italianë
15/04 20:42
Top News – Kaos në aeroportin e Londrës/ Qeveria fajëson pasagjerët për radhët e gjata
15/04 19:02
Top Channel/ Merkel e Biden bashkë kundër Rusisë, “ultimatum” Moskës
15/04 18:36
Top Channel/ Dëmtohet nga zjarri, nëndetësja bërthamore ndahet në dysh!
15/04 18:35
Top News – Kaq e kishte dhe romanca e tyre! Jennifer Lopez konfirmon ndarjen nga Alex Rodriguez
15/04 18:05
Top News – Uuuups! Nudo para kolegëve/ Incident fatkeq i deputetit kanadez në takimin në Zoom
15/04 16:11
Top News – Misteri në Australi/ Kërcim i papërshtatshëm në Ceremoninë e Marinës
15/04 16:10
Top News – Macron në Notre Dame/ Dy vite pas zjarrit-do ta rindërtojmë shpejt
15/04 16:09