Top News – Moska pritet të nisë vaksinimin kundër koronavirusit brenda javësh
20/10/2020 11:50

Kryetari i Moskës, Sergei Sobyanin, ka thënë se vendi që ai udhëheq do të nisë vaksinimin masiv kundër koronavirusit në periudhën “dhjetor-janar”, teksa synon të hapë dy spitale tjera, ashtu që autoritetet të përballen më lehtë me rritjen e numrit të rasteve të infektimit. Sobyanin e ka bërë këtë njoftim në faqen e tij online më 19 tetor, pa dhënë detaje sesi do ta menaxhojë qyteti këtë proces. Në muajin gusht, Rusia ka miratuar vaksinën për koronavirus, të ashtuquajtur Sputnik-V për përdorim të brendshëm, njëherësh vendi i parë që ka marrë një hap të tillë, duke nxitur debate në mesin e komunitetit ndërkombëtar të shkencëtarëve, të cilët kanë pretenduar se nuk janë kryer teste të mjaftueshme për të. Mirëpo zyrtarët shëndetësorë rusë kanë përkrahur vaksinën. Rusia ka miratuar tashmë vaksinën e dytë dhe ishte planifikuar të nisë testimin e së tretës më 19 tetor. Ky vend, që renditet i katërti në botë për nga numri i të prekurve me këtë virus, apo mbi 1.4 milionë të infektuar, është duke përjetuar valën e dytë të rasteve, sikurse shumë vende tjera në botë. Pandemia me koronavirus në Moskë “është jashtëzakonisht e rëndë” dhe kryeqyteti është duke u përballur me “pikun serioz” të krahasueshëm me pranverë, ka thënë Sobyanin. Dy objektet e reja spitalore do të ndërtohen brenda një parku lokal dhe një qendre tregtare të madhe. Këto qendra pritet të kenë kapacitet për të trajtuar rreth 3,500 pacientë me koronavirus. Moska ka regjistruar 5,376 raste të reja më 19 tetor, njëherësh numrin më të madh prej 12 majit. Autoritetet e qytetit kanë nisur të ashpërsojnë masat për të parandaluar përhapjen e virusit. Policia në Moskë është duke patrulluar transportin publik për të siguruar që njerëzit janë duke vendosur maskat, ndërkohë që qeveria është duke gjurmuar në mënyrë digjitale personat që vizitojnë baret dhe klubet tjera. Autoritetet e Moskës po ashtu u kanë kërkuar kompanive që të punojnë sa më shumë nga shtëpitë.

Top News – Greqi, 87 viktima/ Covid, mbi 2 mijë raste të reja
25/11 22:32
Top News – Në Itali, ditë e zezë/ 722 viktima në 24 orët e fundit
25/11 19:02
Top News – Befason kërkuesi britanik/ Zbulon shtëpinë e Jezu Krishtit
25/11 17:09
Top News – Koronavirusi në Austri/ Në janar, nis vaksinimi masiv
25/11 16:06
Top News – “Sasi gjigante droge”/ Ishte thjesht detergjent pluhur
25/11 15:41
Top News – Zyrtarët rusë në alarm/ Pengohet sulmi i ISIS-it në Moskë
25/11 14:04
Top News – Skenari i frikshëm/ E ardhmja e Islandës, pa akullnaja
25/11 14:04
Top News – Frikë në Berlin, makina përplaset me rrethimin e zyrës së Merkelit
25/11 13:45
Top News – Dhimbja e Meghan Markle-it/ Dukesha humbi fëmijën e dytë
25/11 12:58
Top News – Biden bën deklaratën e fortë: SHBA gati të përballet me kundërshtarët
25/11 12:52
Top News – Gjermania shtrëngon masat “për të shpëtuar” festat e fundvitit
25/11 11:41
Top News – Francë, më e keqja kaloi/ Macron-i: Të ruhemi nga vala tjetër
25/11 10:57
Greqi, 101 viktima në 24 orë/ Mitsotakis: Sistemi shëndetësor ka punuar në limite dhe ka duruar
24/11 22:40
Top News – Itali, 853 të vdekur/ Konfirmohen 23,232 raste të reja
24/11 22:35
Top News – Për herë të fundit/ Melanie pret pemën e krishtlindjeve
24/11 22:29
Top News – Babagjyshi me maskë/ Çokollatat unike në Hungari
24/11 21:13
Top News – Marrëveshja e Dejtonit/ 25 vjet pas masakrave në Bosnje
24/11 21:10
Top News – Brukseli s`e pranon/ `Dialogu nuk është bllokuar`
24/11 19:19
Top News – 101 vdekje ne Greqi/ 2135 raste të reja, 549 të intubuar
24/11 19:17
Top News – Vendi për të jetuar! Ja cilin shtet zgjedhin shqiptarët
24/11 19:15