Top News – `Mos na bojkotoni`/ Franca, apel vendeve arabe
26/10/2020 19:11

Franca I kerkoi vendeve të Lindjes së Mesme t'i japin fund thirrjeve për bojkotin e mallrave të saj. Produktet franceze janë hequr nga disa dyqane në Kuvajt, Jordani dhe Katar në shenjë proteste ndaj qëndrimeve të presidentit francez, Emmanuel Macron, i cili mbrojti të drejtën për të publikuar karikaturat e Profetit Muhamed. Ministria e Jashtme franceze u shpreh se thirrjet "e pabazuara" për bojkotin e mallrave po "nxiteshin nga një pakicë radikale". Protesta të shumta sakaq, sipas BBC, janë zhvilluar në Libi, Siri dhe Rripin e Gazës. Indinjatën e nxitën komentet e presidentit Macron, pas vrasjes së tmerrshme të një mësuesi në Francë, i cili tregoi karikaturat e Profetit Muhamed gjatë një ore mësimi. Macron tha që mësuesi, Samuel Paty, "u vra sepse islamistët duan të ardhmen tonë", por Franca "nuk do të heqë dorë nga karikaturat". Sekularizmi është thelbësor për identitetin kombëtar të Francës. Frenimi i lirisë së shprehjes për të mbrojtur ndjenjat e një komuniteti të veçantë, sipas shtetit francez, minon unitetin. Të djelën, presidenti francez e fuqizoi qëndrimin e tij në mbrojtje të vlerave të vendit të vet përmes një postimi në rrjetin social Facebook, duke shkruar: "Ne nuk do të dorëzohemi kurrë". Ndërkohë, udhëheqës politikë në Turqi e Pakistan e sulmuan duke e akuzuar atë se nuk po respekton "lirinë e besimit" duke margjinalizuar miliona myslimanë në Francë.

Kulla më e lartë në botë, kuqezi/ Urime nga Burj Khalifa në Dubai. Edhe ura e Bosforit kuqezi për 108 vjetorin e pavarësisë
29/11 01:30
Top News – Itali, ulen infektimet/ Numri i viktimave mbetet i lartë
28/11 22:11
Top News – Greqi, rekord viktimash/ Situata e pandemisë, e rënduar
28/11 21:48
Top News – Kulla më e lartë në botë/ Dubai, vishet me ngjyrat kuq e zi
28/11 19:29
Top News – Resortet e skive/ Evropë, nuk ka sezon këtë vit
28/11 18:38
Top News – Moti i keq… Sardenjë, viktima e të zhdukur
28/11 17:59
Top News – BE dhe Britania/ Përpjekje për një marrëveshje
28/11 17:58
Top News – Vaksina e Oksfordit/ Avantazhet ndaj rivaleve
28/11 17:57
Urimi i veçantë nga Dubai, ndërtesa më e lartë në botë vishet kuq e zi
28/11 17:51
Top News – Spitalet në Angli/ Vaksina antiCovid vjen për 10 ditë
28/11 16:38
Top News – Vjenë, hoteli pa klientë/ Kohë pandemie, punonjësit nisin të shesin ëmbëlsira
28/11 16:32
Top News – Makina me hidrogjen/ Në prag të revolucionit të gjelbër
28/11 16:29
Top News – Ndihmon kundër Covid-it/ Britani, vitamine ‘D’ falas
28/11 14:54
Top News – Gjykata e Apelit/ Refuzon Trump për Pensilvaninë
28/11 13:07
Top News – Vrasja e shkencetarit/ Irani-Izraeli si mercenar
28/11 12:58
Top News – OBSH për vaksinën/ ’Duhen vlerësime të sakta’
28/11 12:56
Top News – Pandemia në glob/ Evropa zbut masat, SHBA në alarm
28/11 12:29
Greqia nuk gjen qetësi/ 101 viktima dhe mbi 2000 raste të reja në 24 orët e fundit
28/11 02:56
Top News – Si u zbulua mafiozja/ Ekzekutoi të dashurin shqiptar
27/11 21:54
Top News – Kim Jong i pamëshirshëm! Diktatori ekzekuton 2 persona
27/11 21:51