Top News-Mjeku, gabimi që kushtoi shtrenjtë / 2700 euro gjobë, pacientit i preu këmbën e gabuar
01/12/2021 22:05

Një kirurg ne Austri gjatë një operacioni mjekësor në këmbë, ka bërë një gabim fatal duke i prërë këmbën e gabuar një pacienti. Pacienti e ka kreyr këtë operacion për të hequr këmbën e tij të djathtë, mirëpo kirurgu gabimisht I ka prerë të majtën. Gabimi është vënë re ditën që pacientit ju hoqen fashot nga këmba. BBC, një nga mediat më të njohura botërore, bën me dije se gjykata e ka shpallur mjekun të fajshëm për këtë veprim dhe e ka gjobitur këtë të fundit me 2700 euro, pa e pezulluar nga puna si dhe pa ja hequr lincensën e punës. Vejushës së pacientit, e cila ishte prezente në gjykatë, gjithashtu ja dhanë 5000 euro shpërblim. Përpara trupës gjykuese, kirurgu u shpreh se kishte pasur një problem në zinxhirin komandues në sallën e operacionit. Kur u pyet se përse kishte prerë këmbën e djathtë dhe jo të majtën, ai është përgjigjur duke thënë se ‘Nuk e di’, pa dhënë ndonjë argumentim tjetër në lidhje me këtë ngjarje. Mediat e huaja bëjnë me dije se kirurgu ka filluar punë në një tjetër klinikë. Raste të tilla janë të rralla, por ka pasur të ngjashme në vitet e kaluara. Në vitin 1995, një doktor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, gjatë një operacioni preu këmbën e gabuar të një pacienti që vuante nga diabeti. Ai u detyrua të vazhdonte pas prerjes së muskujve, tendinave dhe ligamenteve.

Top Channel/ Dorëzohet Vuçiç, nuk përballon protestat: Qeveria rrëzon planet e minierës së litiumit!
21/01 18:08
Top Channel/ NATO përgatitet për përplasje frontale, shtohen trupat në lindje!
21/01 18:08
Top News- Lufta mes karteleve të drogës /91 vrasje për çdo ditë gjatë vitit 2021 në Meksikë
21/01 17:39
Top News-Llogaria deri në centimetrin e fundit/Kalimi ‘magjik’ i jahtit gjigant poshtë një ure
21/01 17:00
Top News- Kushti pa asnjë negociatë nga Rusia/‘Ukraina dhe lidhja e NATO me Ballkanin’
21/01 15:33
Top News- 63 shqiptarë, kodi i kuq i Interpol/ Disa prej tyre kërkohen nga shtete të tjera
21/01 15:21
Top Channel/Çokollata e zezë fuqi “magjike”, studimi i ri: “Shmang kancerin”!
21/01 14:42
Top Channel/ “Rreth globit për 5 muaj”: Pilotja adoleshente vendos rekord fluturimi
21/01 14:40
Top Channel/ Nis në Gjenevë takimi SHBA-Rusi për Ukrainën, Lavrov: “Nuk presim zgjidhje”
21/01 14:39
Top Channel/Ballkani Perëndimor, prioritet i Gjermanisë: Do ndihmojmë Shqipërinë!
21/01 14:38
Top News – Nëse Rusia dërgon forca në Ukrainë… / SHBA: Përgjigje të shpejtë dhe të ashpër!
21/01 13:04
Top News – Izraeli blen tri nëndetëse gjermane / Marrëveshje shumë miliarda dollarëshe
21/01 13:03
Top News – 40 automjete mbi njëri-tjetrin / Stuhia e borës shkakton aksidentin e frikshëm zinxhir
21/01 13:01
Top News – Bisedime urgjente SHBA-Rusi / Shpresa e fundit për zgjidhjen e krizës në Ukrainë
21/01 12:52
Top News – Putini rrethon Evropën! / Stërvitje masive në Atlantik, Arktik, Paqësor e Mesdhe
21/01 12:50
Top News – SHBA, padit Bjellorusinë / Rrëmbeu një avion për të arrestuar disidentin
21/01 12:50
Top News -‘ Bota në rrezik katastrofe!’ / Ora e Apokalipsit, vetëm ‘100 sekonda para mesnate’
21/01 12:47
Top News – Sistemet S-400 në Bjellorusi / Moska dërgon dy batalione, Ukraina në shënjestër
21/01 12:46
Top News – Turqia kërcënon Greqinë / ’Nëse sulmohemi do ta paguani shtrenjtë!’
21/01 12:46
Top News – Ëndrra e fundit e ‘Kavaljerit’ / Silvio Berlusconi kërkon presidencën e Italisë
21/01 12:28