Top News – Miliarderi kërkon `shokë`/ `Kush vjen me mua për një udhëtim në hënë`
03/03/2021 18:37

Miliarderi apanez Yusaku Maezawa ka ftuar tetë anëtarë kushdoqofsghin nga publiku që të bashkohen me të për një udhëtim rreth hënës në fluturimin e Elon Musk në SpaceX." Dua që më mua në këtë udhëtim të bashlohen njerëz të të gjitha shtresave”u shpreh ai përmes një videoje në Twitter, ku ndau dhe detaje mbi mënyrën e aplikimit. Maezaëa tha se do të paguajë ai për të gjithë udhëtimin, ndaj personat që do të jenë në bord me të, do të fluturojnë falas.Misioni, i quajtur DearMoon, është planifikuar të niset në 2023.Aplikantët duhet të plotësojnë dy kritere: ata duhet të përparojnë në "çfarëdolloj aktiviteti" me të cilin të ndihmojnë të tjerët dhe shoqëronë në në formë apo një tjetër, dhe së dyti, të jenë gatshëm të mbështesin anëtarët e tjerë të ekuipazhit që ndajnë aspirata të ngjashme". “ I kam blerë të gjithë vendet kështu që do të jetë një udhëtim privat," tha manjati i modës. Maezaëa, që është dhe koleksionist arti, sqaroi se fillimisht kishte në plan të ftonte artistë në këtë udhëtim të rrallë, por projekti i rishikuar tani këtë mundësi ua ofron njerëzvë të ndryshëm nga i gjithë globi."Nëse e shihni veten si artist, atqëherë i tillë jeni”, u shpreh miliarderi. Misioni i 2023-shit do të jetë i pari që do të cojë njerëz në satelitin e vetëm hapësinor të Tokës që prej vitit 1972.

Top News – OBSH lëshon alarmin/ Shkalla e infeksioneve drejt rekordeve të reja
16/04 22:50
Top News – Krijohet boja ultra e bardhë/ Ngadalëson ngrohjen globale dhe kursen energjinë
16/04 22:10
Top News – 600 mijë euro për një kabinë plazhi/ Qetësia që kërkojnë të pasurit në Britani
16/04 21:22
Top Channel/ Një i vdekur, 12 të humbur nga përmbysja e anijes në jug të SHBA – Pa koment
16/04 20:52
Top Channel/ Funeralet e natës, normalja e re në varrezën më të madhe në Amerikën Latine – Pa koment
16/04 20:51
Top Channel/ Britani, Princi Edward, gruaja & e bija shikojnë homazhet për Princin Philip– Pa koment
16/04 20:51
Top Channel/ Zjarrfikësit francezë luftojnë flakët gjigande në magazinën në periferi të Parisit – Pa koment
16/04 20:50
Top Channel/Variantet e Covid-19/Administrata amerikane do investojë 1.7 mld dollarë për t’i luftuar
16/04 20:09
Top Channel/ ”Në kohën e duhur”, SHBA shton praninë ushtarake në Gjermani
16/04 19:52
Top News – Izraeli në gatishmëri/ ‘Sdo lejojmë që Irani të ketë armë bërthamore’
16/04 19:34
Top Channel/ BE, 650 mijë vaksina për Ballkanin/ Do të jetë PFIZER. Brukseli ka caktuar 70 milionë €
16/04 19:29
Top News – Doza e parë për Angela Merkel/ Kancelarja gjermane vaksinohet me Astrazeneca
16/04 19:22
Top News – Keni frikë nga gjilpërat! Shkencëtarët rusë do shpikin vaksinën që pihet
16/04 19:21
Top News – Nëse perëndimi nuk ndal Putinin/ Ukraina: Do ndërtojmë armë bërthamore
16/04 18:17
Top News – ‘Përballje’ në detin Azov/ Marina ukrainase kërcënon me zjarr anijet ruse
16/04 18:15
Top News – BE, i gatshëm për ndihmë/ Mbi 600.000 doza vaksinash në Ballkanin perëndimor
16/04 18:14
Top Channel/”Në kohën e duhur”, SHBA shton praninë ushtarake në Gjermani
16/04 17:06
Top Channel/ Jo më bar, lopët në të ardhmen do t`i ushqejnë me alga
16/04 17:06
Top Channel/ “Çmendet” ekonomia kineze, rritje rekord në kohë pandemie
16/04 17:05
Top Channel/ Shkencëtarët regjistrojnë rreze X dhe valë gjigande radio nga hapësira
16/04 15:55