Top News – Miliarderë në kohë covid/ Në pak muaj katërfishojnë pasurinë
26/11/2020 21:20

Miliarderët amerikanë kanë rritur pasurinë e tyre me më shumë se 1 trilion dollarë që kur filloi pandemia e koronavirusit në mars, një rritje prej mbi një të tretën, sipas një raporti të ri. Analiza zbuloi se 650 miliarderë fituan 1.008 trilionë dollarë pasuri midis 18 Marsit 2020 dhe 24 Nëntorit 2020 dhe tani vlen një total i kombinuar që është afër 4 trilionë dollarë. Nga ky grup, 29 miliarderë dyfishuan pasurinë e tyre që nga marsi dhe 36 miliarderë të rinj janë bërë së fundmi. Kjo vjen ndërsa shumë amerikanë po luftojnë duke ndjekur ndikimin ekonomik të bllokimeve të koronavirusit, me frikën e mbylljeve të mëtejshme. Raporti, nga Instituti për Studime të Politikave (IPS), zbuloi se Bezos i Amazon ka shtuar 70.7 miliardë dollarë të pasurisë së tij që nga mesi i Marsit, ndërsa rreth 20,000 punëtorë të kompanisë janë infektuar nga koronavirusi. Rritja më e madhe është bërë nga Elon Musk, pasuria e të cilit u rrit mbi 100 miliardë dollarë që nga fillimi i pandemisë, nga 24.6 miliardë dollarë më 18 mars në 126 miliardë dollarë më 24 nëntor. Rritja prej 413 përqind, e ndihmuar nga rritja e aksioneve të tij në Tesla, e ka bërë atë më të pasur se edhe themeluesi i Microsoft Bill Gates. Pasuria e Mark Zuckerberg gjithashtu u rrit me 47.8 miliardë dollarë, nga 54.7 miliardë dollarë më 18 mars në 102.4 miliardë dollarë më 17 nëntor, një rritje prej 87 përqind. Në mesin e tyre, pasuria e të cilëve është rritur me shpejtësi gjatë muajve të fundit është kryetari i Quicken Loans Dan Gilbert. Ai pa rritjen e tij të pasurisë me mbi 37 miliardë dollarë, nga 6.5 miliardë dollarë në mars në 43.9 miliardë dollarë në 24 nëntor 2020. Kjo është një rritje prej 575 përqind, që buron nga varësia në rritje nga shërbimet financiare në internet dhe mjekësia online e shkaktuar nga pandemia.

Top News – Biden fillon punën, nënshkruan dokumentet e para si president
21/01 01:19
Top News – Një zëvendëspresidente si Kamala/ Gruaja e shumë risive në krah të Joe Biden
20/01 22:28
Top News – Rruga drejt shtëpisë së bardhë/ Biden, njeriu që u ngrit mbi tragjeditë personale
20/01 22:26
Top News – Pas betimit të Joe Biden/ Evropa shpreson përmirësim të marrëdhënieve
20/01 21:53
Top News – Itali, zgjaten lejet e qëndrimit/ Dekret i qeverisë, përfitojnë shqiptarët
20/01 21:50
Top News – Shpërthim i fuqishëm në Madrid/ Të paktën tre viktima dhe disa të plagosur
20/01 21:19
Top News – Rishfaqet në publik Jack Ma/ Manjati kinez ishte zhdukur prej dy muajsh
20/01 21:17
Top News – Parisi dhe Berlini e ndalojnë/ Maska e copës nuk mbron nga variantet e reja
20/01 21:16
Top News – Talebanët ndalojnë poligaminë/ Është shumë e kushtueshme dhe çon në korrupsion
20/01 21:14
Inaugurimi i presidentit Biden/ Ceremonia si asnjëherë më parë, nën masa të jashtëzakonshme sigurie
20/01 20:19
Top News – Zëvendëspresidentja Harris/ i thotë lamtumirë paraardhësit të saj, Mike Pence – Pa koment
20/01 20:18
Top News – Presidenti i 46-të i SHBA/ Joe Biden bën betimin-do të bashkoj Amerikën
20/01 20:03
Parlamenti grek voton zgjerimin/Mitsotakis: Rama na dha të drejtë,Shqipëria & Greqia shkojnë në Hagë
20/01 19:38
Top News – Momentet e fundit të Trump/ Presidenti republikan largohet nga Shtëpia e Bardhë
20/01 18:06
Top News – Këshilltari britanik i dëshpëruar/ Disa spitale ngjajnë me “zona lufte”
20/01 18:03
Top News – Deklaratat e Athinës, reagon Turqia/ Dyfishimi i detit, arsye për luftë!
20/01 17:59
Top News – Historia e krijimit të një marke/ Motori BMW vjen me një dizajn spektakolar
20/01 17:15
Top News – SHBA, i caktuari i Biden e pranon/ Grenell bëri punë të mirë me Kosovën!
20/01 16:32
Top News – Kina kundër Pompeit/ Nuk ka genocid kundër ujgurëve, ç`thotë Biden
20/01 16:23
Top News – Irani, `festë` për largimin e Trump: Biden t’i rikthehet paktit bërthamor
20/01 14:17