Top News – Meteor mbi çatinë e shtëpisë… / Përfundon në krevatin e një pensionisteje në Kanada
16/10/2021 17:51

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në kanada kur një meteorit ka përfunduar drejt e në krevatin e një gruaje. Ndërsa flinte në shtëpinë e saj, pensionistja Ruth Hamilton është zgjuar, në mesin e natës, nga një zhurmë e frikshme. Një vrimë në cati i ka treguar se nga kishte ardhur një gur gri që kishte përfunduar mes carcafëve të saj në shtëpinë në Kolumbian britanike. Guri, sic raporton Neë York Times, peshonte thuajse dy kilogramë dhe kishte përmasat e një grushti të madh. Natën në të cilën meteori ra mbi shtëpinë e pensionistes, ishin sinjalizuar edhe zhurma dhe fasha drite të pazakonta në qiellin e një qyteze në lindje të Vankuverit. Ajo që ka ndodhur e ka lënë të moshuarën në gjendje shoku por ka mahnitur internetin dhe u ka dhënë shkencëtarëve mundësinë të studiojnë një gur hapësinor të rënë në tokë. Ndodh shpesh që meteorët të ndjekin një trajektore direkte drejt planetit tonë por është e rrallë në fakt mundësia që të arrijnë të përshkojnë atmosferën dhe të përfundojnë në sipërfaqen e tokës. Fillimisht skuadrat e shpëtimit kanë menduar se guri vinte nga një kantier ndërtimi në rrugë, afër shtëpisë së të moshuarës, por pas disa verifikimesh rezultoi se asnjë punëtor nuk ishte i pranishëm dhe nuk kishte patur as ndonjë shpërthim. Një kërkues i universitetit të ontarios konfirmoi më pas se guri ishte një meteor që vinte nga një asteroid ndërkohë që shanset që një shkëmb i tillë hapësinor të përfundojë në krevatin e ndokujt, në një vit, janë afërsisht një në mbi 100 miliardë.

Top Channel/ Presidenti Lukashenko viziton emigrantët në kufi, zotohet t’u ‘plotësojë dëshirat’
26/11 22:09
Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë portin e Kale mes konfliktit post-Brexit
26/11 22:08
Top Channel/ Zelenski thotë se ka zbuluar ‘grusht-shteti’ të lidhur me Rusinë më 1-2 dhjetor
26/11 22:07
Top Channel/ Konfirmohen të vdekur të gjithë 41 të bllokuarit në minierën në Rusi
26/11 22:07
Top News-Viktima e fundit, një fëmijë…!/U gjet në rrënojat e autobusit të aksidentit
26/11 20:44
Top Channel/ Covid i ri goditi edhe bursat. Virologët amerikanë po diskutojnë për masat e reja
26/11 19:59
Top News-Shqiptari me 8 kg heroinë në makinë / Nga Zvicra në Itali, kapet nga karabinierët
26/11 19:17
Top News-Zbulohet misteri i të mbijetuarit../Emri i arabit në listë, nuk kishte lidhje me tragjedinë
26/11 18:18
Top Channel/ Varianti i ri, BE ndalon udhëtimet: “Duhet frenuar përhapja”!
26/11 17:49
Top News- Një variant edhe më i tmerrshëm/Mbërrin në Evropë rasti i parë Covid-Hiv Aids
26/11 17:05
Top News-Vrasësi i veshur si pastrues rrugësh/Ekzekutoi shqiptarin për larje hesapesh me 2 grupeve
26/11 16:42
Top Channel/ Abazoviç, kryeministër i Malit të Zi- minoritetet: Ne jemi pro!
26/11 15:28
Top News- Grusht shteti në Ukrainë/Si u parandalua dhe a u orkestrua nga Moska!
26/11 15:18
Top Channel/ Gjendet trupi i 45-të, është një fëmijë- tragjedia s`ka fund!
26/11 15:08
Top News- A ka shpresë për negociatat /SHBA dhe BE po i bëjnë presion të fortë Bullgarisë
26/11 15:04
Top Channel/ Egjipti hap “Rrugën e Zotave”; 3.000 vjet histori në 3.000 kilometra!
26/11 15:02
Top Channel/ CIA paralajmëron Rusinë: “Lojra me ne? Tani prisni pasojat”!
26/11 14:27
Top Channel/Shpërthejnë protesta kundër Erdoganit, Turqia në prag katastrofe!
26/11 14:26
Top News – Këmbejnë fëmijët me një dele / Uria fundos Afganistanin, të miturit shiten për bukë
26/11 14:00
Top News – Varianti afrikanojugor mbjell frikë / Evropa në panik, mblidhet OBSH me urgjencë
26/11 13:54