Top News – Mes më të fortave në botë… / Ushtria që japonia po synon të ndërtojë…
07/12/2021 14:50

Dhjetëra tanke dhe ushtarë hedhin eksplozivë dhe qëllojnë me automatikë në stërvitjet që po kryhen në ishullin verior të japonisë, Hokkaido, një bastion për vendin që është ndoshta edhe më pak i militarizuari në botë. Në anën tjetër të detit nga rusia rivale, Japonia ka nisur stërvitjet modeste të forcave të saj ushtarake, duke i hapur për mediat, në një dëshmi të fuqisë së vendit që koincidon edhe me përshkallëzimin e kohëve të fundit për shkak të lëvizjeve ushtarake të kinës dhe rusisë përreth territoreve japoneze. Stërvitjet, që gazetarët e huaj kanë rrallë herë shansin ti mbulojnë, do të vazhdojnë për nëntë ditë dhe do të përfshijnë rreth 100 trupa tokësore. Japonia, pavarësisht se ka një kushtetutë paqësore, të shkruar kur kujtimet e luftës së dytë botërore ishin ende të freskëta dhe të dhimbshme, ka një ushtri që shumë vende të tjera do ti vishte me turp. Por ndërkohë që kërcënimet rriten, liderët japonezë duan ta ndryshojnë këtë. E nuk është një mision i lehtë ky. Vendi shihet akoma nën prizëm negativ nga fqinjët për veprimet e shkuara ushtarake ndërkohë që pacifizmi i brendshëm është i lartë dhe forcimi i ushtrisë është një nocion i diskutuar. Japonia është fokusuar tek aftësitë e saj mbrojtëse dhe e eviton madje edhe përdorimin e fjalës ushtri për trupat e saj. Por zyrtarët në tokjo po i shtyjnë tani japonezët drejt përqafimit të idesë së një ushtrie të fortë dhe mbështetjes së shpenzimeve të shtuara në mbrojtje. Me dhjetëra e miliarda dollarë cdo vit, vendi ka ndërtuar një arsenal prej rreth 1 mijë avionësh ushtarakë dhe dhjetëra destrojerëve dhe nëndetëseve. Dhe forca japoneze kështu mund të rivalizojë ato të britanisë dhe francës por objektivi është që të mos ndalet këtu.

Top News- Metro, bodrume dhe parkingje…!/Ku do strehohen ukrainasit nëse sulmon Rusia
24/01 16:41
Top News- Diplomatët shqiptarë në Ukrainë/Ekskluzive, a do largohen nga fronti i luftës!
24/01 16:23
Top Channel/ Kaos trafiku nga bora në Turqi, makinat përplasen me njëra-tjetrën-disa viktima!
24/01 15:46
Top Channel/UFO duke fluturuar mbi Antarktikë, zbulohen nga Goggle Earth!
24/01 15:43
Top Channel/Bechtel hyn të ndërtojë autostradën gjigande në Mal të Zi,reagime të ashpra në Podgoricë
24/01 15:38
Top Channel/ Kina nis dhjetëra bombardues, Tajvani në alarm: Rikthehet hija e luftes!
24/01 15:32
Top Channel/ Gjallë në rrotën e avionit pas 11 orësh udhëtim- ekspertët: “Gati e pamundur”!
24/01 15:31
Top Channel/ NATO nis trupat në lindje të Europës, fillojnë përgatitjet për konflikt!
24/01 15:23
Top News – Nato, trupa shtesë në Evropën lindore/Stoltenberg: Të forcojmë mbrojtjen, Rusia kërcënon!
24/01 15:22
Top Channel/Protestat e dhunshme ndaj masave anti-Covid, mësyhet zyra e Joseph Borell!
24/01 15:20
Top Channel/ “Do shpërthejë lufta”, Danimarka nis bombarduesit në Ukrainë, Anglia tërheq diplomatët
24/01 15:19
Top News – Sulm me raketa balistike / Kishin në shënjestër Abu Dabin, shkatërrohen në ajër
24/01 15:17
Top News – 39 bombardues kinezë drejt Tajvanit/Tensione në tjetër front, SHBA stërvitje me Japoninë
24/01 14:49
Top News – ‘Kërkohet një president’ / Italia nis votimin, raundi i parë pa rezultat
24/01 14:49
Top News – 50 mijë trupa amerikane në Evropë /Biden:Luftanije dhe bombardues pranë kufijve të Rusisë
24/01 14:27
Top Channel/ Bora paralizon Athinën! Mbyllen disa akse rrugore, pezullohen dhjetëra fluturime
24/01 14:19
Top News – Ukraina në ‘mbrojtje të Çërnobilit’ / Rusia mund të godasë vendin më radioaktiv në botë
24/01 14:15
Top News- Buqetë me lule për ekzekutimin mafioz/ Shqiptari drejtonte trafikun e kokainës në Ekuador
24/01 12:40
Top News – Rusia kërcënon edhe një tjetër shtet /Vladimir Putin nis luftanijet në brigjet e Irlandës
24/01 12:37
Top News – Bie nga 30 metra lartësi / Aksident tragjik në Turqi, autobusi ra në humnerë
24/01 12:33