Top News – Merkel paralajmëron/ Jemi pranë humbjes së kontrollit
26/10/2020 20:15

Angela Merkel ka paralajmëruar se gjermania është shumë pranë humbjes së kontrollit ndaj koronavirusit. Ajo iu tha kolegëve të saj nga partia kristian demokrate këtë mëngjes se situata është alarmante. Në takimin e CDU-së, ku edhe u vendos që të shtyhet kongresi i partisë pikërisht për shkak të krizës së covidit, kancelarja paralajmëroi për muaj shumë të rëndësishëm përpara. Të premten, ajo do të mbajë një takim me liderët e 16 landeve ku pritet edhe të bien dakord për kufizime më të ashpra në shkallë kombëtare krahasuar me ato që janë në fuqi. Merkel ndërkohë e shfrytëzoi podcastin e saj të përjavshëm, në fundjavë, për të insistuar sërish se njerëzit nuk janë të pafuqishëm për të kontrolluar virusin dhe u bëri apel atyre të reduktonin kontaktet pasi kjo ishte masa më efikase për ta luftuar atë. Jens Spahn, ministri i shëndetësisë që është në karantinë pasi rezultoi pozitiv, në një video mesazh, i bëri apel gjermanëve të mos besojnë ata që po përpiqen të minimizojnë ashpërsinë e virusit duke shtuar se sistemi shëndetësor i vendit ishte në rrezik nëse numri i rasteve të reja nuk do të mbahej nën kontroll. Autoritetet në berlin ndërkohë kanë thënë se ata nuk po munden më të ndjekin dhe gjurmojnë kontaktet e të infektuarve për shkak të mungesës së burimeve dhe se do të bazoheshin tek përgjegjësia e vetë të infektuarve për tu vendosur në izolim dhe për të kontaktuar njerëzit me të cilët kanë qenë në kontakt.

Kulla më e lartë në botë, kuqezi/ Urime nga Burj Khalifa në Dubai. Edhe ura e Bosforit kuqezi për 108 vjetorin e pavarësisë
29/11 01:30
Top News – Itali, ulen infektimet/ Numri i viktimave mbetet i lartë
28/11 22:11
Top News – Greqi, rekord viktimash/ Situata e pandemisë, e rënduar
28/11 21:48
Top News – Kulla më e lartë në botë/ Dubai, vishet me ngjyrat kuq e zi
28/11 19:29
Top News – Resortet e skive/ Evropë, nuk ka sezon këtë vit
28/11 18:38
Top News – Moti i keq… Sardenjë, viktima e të zhdukur
28/11 17:59
Top News – BE dhe Britania/ Përpjekje për një marrëveshje
28/11 17:58
Top News – Vaksina e Oksfordit/ Avantazhet ndaj rivaleve
28/11 17:57
Urimi i veçantë nga Dubai, ndërtesa më e lartë në botë vishet kuq e zi
28/11 17:51
Top News – Spitalet në Angli/ Vaksina antiCovid vjen për 10 ditë
28/11 16:38
Top News – Vjenë, hoteli pa klientë/ Kohë pandemie, punonjësit nisin të shesin ëmbëlsira
28/11 16:32
Top News – Makina me hidrogjen/ Në prag të revolucionit të gjelbër
28/11 16:29
Top News – Ndihmon kundër Covid-it/ Britani, vitamine ‘D’ falas
28/11 14:54
Top News – Gjykata e Apelit/ Refuzon Trump për Pensilvaninë
28/11 13:07
Top News – Vrasja e shkencetarit/ Irani-Izraeli si mercenar
28/11 12:58
Top News – OBSH për vaksinën/ ’Duhen vlerësime të sakta’
28/11 12:56
Top News – Pandemia në glob/ Evropa zbut masat, SHBA në alarm
28/11 12:29
Greqia nuk gjen qetësi/ 101 viktima dhe mbi 2000 raste të reja në 24 orët e fundit
28/11 02:56
Top News – Si u zbulua mafiozja/ Ekzekutoi të dashurin shqiptar
27/11 21:54
Top News – Kim Jong i pamëshirshëm! Diktatori ekzekuton 2 persona
27/11 21:51