Top News – Më shumë trupa në kufi me Poloninë/Gjermania rrit sigurinë, fluks në rritje emigrantësh
25/10/2021 12:17

Gjermania ka shtuar sigurinë në kufirin me Poloninë në përpjekje për të trajtuar një fluks të migrantëve nga Bjellorusia. Autoritetet njoftuan për vendosjen e qindra policëve shtesë në kufi, derisa një zyrtar qeveritar tha se Berlini është i gatshëm të rrisë edhe më shumë kontrollet kufitare. Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Horst Seehofer i tha gazetës Bild am Sonntag se 800 policë janë dërguar në kufi. "Nëse është e nevojshme, unë jam gati ta urdhëroj përforcime tjera", tha ai. Policia gjermane dhe sa ka ndaluar një grup të armatosur prej rreth 50 aktivistëve të ekstremit të djathtë të cilët kishin shkuar në kufi për të penguar migrantët që të hynin në Gjermani. Grupi radikal i ekstremit të djathtë Rruga e Tretë (Der III. Ëeg) kishte bërë thirrje që anëtarët të mblidheshin për të ndërmarrë veprime kundër migrantëve që provonin të kalonin kufirin nga Polonia. Krizën me migrantë është duke e provokuar udhëheqësi autoritar i Bjellorusisë, Alyaksandr Lukashenko. Zyrtarët e Bashkimit Evropian dhe të vendeve anëtare e kanë akuzuar atë se ka orkestruar krizën me migrant për t’ju hakmarrë Brukselit për shkak të sanksioneve të vendosura. Autoritetet gjermane vlerësojnë se përmes Polonisë dhe Bjellorusisë kanë hyrë rreth 5.000 migrantë të paligjshëm në tre muajt e fundit.

Top Channel/ Presidenti Lukashenko viziton emigrantët në kufi, zotohet t’u ‘plotësojë dëshirat’
26/11 22:09
Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë portin e Kale mes konfliktit post-Brexit
26/11 22:08
Top Channel/ Zelenski thotë se ka zbuluar ‘grusht-shteti’ të lidhur me Rusinë më 1-2 dhjetor
26/11 22:07
Top Channel/ Konfirmohen të vdekur të gjithë 41 të bllokuarit në minierën në Rusi
26/11 22:07
Top News-Viktima e fundit, një fëmijë…!/U gjet në rrënojat e autobusit të aksidentit
26/11 20:44
Top Channel/ Covid i ri goditi edhe bursat. Virologët amerikanë po diskutojnë për masat e reja
26/11 19:59
Top News-Shqiptari me 8 kg heroinë në makinë / Nga Zvicra në Itali, kapet nga karabinierët
26/11 19:17
Top News-Zbulohet misteri i të mbijetuarit../Emri i arabit në listë, nuk kishte lidhje me tragjedinë
26/11 18:18
Top Channel/ Varianti i ri, BE ndalon udhëtimet: “Duhet frenuar përhapja”!
26/11 17:49
Top News- Një variant edhe më i tmerrshëm/Mbërrin në Evropë rasti i parë Covid-Hiv Aids
26/11 17:05
Top News-Vrasësi i veshur si pastrues rrugësh/Ekzekutoi shqiptarin për larje hesapesh me 2 grupeve
26/11 16:42
Top Channel/ Abazoviç, kryeministër i Malit të Zi- minoritetet: Ne jemi pro!
26/11 15:28
Top News- Grusht shteti në Ukrainë/Si u parandalua dhe a u orkestrua nga Moska!
26/11 15:18
Top Channel/ Gjendet trupi i 45-të, është një fëmijë- tragjedia s`ka fund!
26/11 15:08
Top News- A ka shpresë për negociatat /SHBA dhe BE po i bëjnë presion të fortë Bullgarisë
26/11 15:04
Top Channel/ Egjipti hap “Rrugën e Zotave”; 3.000 vjet histori në 3.000 kilometra!
26/11 15:02
Top Channel/ CIA paralajmëron Rusinë: “Lojra me ne? Tani prisni pasojat”!
26/11 14:27
Top Channel/Shpërthejnë protesta kundër Erdoganit, Turqia në prag katastrofe!
26/11 14:26
Top News – Këmbejnë fëmijët me një dele / Uria fundos Afganistanin, të miturit shiten për bukë
26/11 14:00
Top News – Varianti afrikanojugor mbjell frikë / Evropa në panik, mblidhet OBSH me urgjencë
26/11 13:54