Top News – Më në fund marrëveshje/ BE-Britani, arrihet pajtimi
25/12/2020 12:37

Ambasadorët e BE do të informohen në ditën e krishtlindjes për marrëveshjen e pas brexitit të arritur me britaninë e madhe. Kryenegociatori i BE, Michel Barnier, do të informojë diplomatët mbi marrëveshjen e arritur pas muajsh bisedime të vështira në lidhje me të drejtat e peshkimit dhe rregullat e biznesit. Britania e madhe do të dalë nga rregulloret tregtare të BE më 31 dhjetor, një vit pasi ajo la bllokun me 27 vende anëtare tashmë. Deputetët presin të shohin tekstin e plotë të marrëveshjes së tregtisë së lirë para votimit në parlament më 30 dhjetor. Laburistët thanë se ishte një marrëveshje e momentit të fundit por ata do ta mbështesin atë si alternativa e vetme përballë daljes pa marrëveshje, cka do të thotë se ajo do ta marrë miratimin. Edhe parlamenti evropian duhet ta ratifikojë marrëveshjen, por kjo nuk mund të ndodhë deri vitin e ardhshëm cka do të thotë se aplikimi i saj do të jetë i përkohshëm deri më atëherë. Një përmbledhje me 34 faqe e marrëveshjes, është publikuar ndërkohë në faqen e internetit të qeverisë britanike. Marrëveshja prej 1500 faqesh, me afro 1000 faqe anekse dhe shënime, do të publikohet së shpejti. Në një video me rastin e krishtlindjes, të postuar në tëitter mbrëmjen e të enjtes, kryeministri Boris Johnson, e quajti marrëveshjen, një dhuratë krishtlindjeje për të gjithë.

Top News – ‘Nuk trembin Kinën, nuk na duhen!’ / SHBA ’heq qafe’ avionët e vjetër ushtarakë
08/12 14:02
Top News – Stuhi dhe borë në Milano / Italia në kthetrat e ‘Immaculata’-s, vendi në alarm!
08/12 14:01
Top News – Erdogan, urë mes Putinit e Zelenskit / Turqia, ndërmjetësuese në konfliktin Rusi-Ukrainë
08/12 13:58
Top Channel/Iku Merkel, iku mbështetja për Vuçiç: Qeveria e re gjermane, dorë të hekurt mbi Serbinë
08/12 13:03
Top News – 300 mln USD për ushtrinë ukrainase / SHBA miraton projektligjin përballë kërcënimit rus
08/12 12:53
Top Channel/ Bllokimi i negociatave, Bullgaria tregon kushtet e saj: 6 muaj për…
08/12 12:25
Top Channel/ Biden “i tregon dhëmbët” Putinit: S`ka më doreza, po sulmuat do keni punë me ne!
08/12 12:08
Top Channel/ Ekspertët optimist: Ilaçi i GSK funksionon kundër Omicron-it!
08/12 12:06
Top News – SHBA kërcënon Putinin / Nëse sulmon Ukrainën do godasim atje ku dhemb më shumë
08/12 11:53
Top Channel/ Çfarë fshihet pas konfliktit: Jo vetëm NATO, përse Putini e ka “halë në sy” Ukrainën
08/12 11:45
Top News – Merr fund epoka e Merkel / Nga sot, Olaf Scholz është kancelar i Gjermanisë
08/12 11:43
Top News – Funksionojnë kundrejt Omicron / OBSH konfirmon, vaksinat ekzistuese janë efikase
08/12 11:41
Top Channel/ Kosova e Shqipëria gati të luftojnë në Ukrainë krah SHBA- heshtin Mali i Zi e RMV
08/12 11:36
Top News-Tensionet Rusi-Ukrainë / Çfarë fshihet pas tyre, sa real është pushtimi…
08/12 11:30
Top Channel/ Rusisë i del “armiku” nga s`e pret: një shtet tjetër i tregon forcën në kufi!
08/12 11:19
Top Channel/ “Ishuj cokollate” në Afrikë: shënjestra, tregu i luksit!
08/12 11:18
Top Channel/Pas përplasjes me Borell, Kurti nuk kursen as Von der Leyen: BE të jetë e drejtë!
08/12 11:16
Top News – Miliarderi japonez në orbitë / Rusia rikthehet te turizmi hapësinor
08/12 10:04
Top Channel/ Vaksinimi i detyrueshëm në Greqi, Mitsotakis:Kushtetuta na detyron të mbrojmë qytetarët
08/12 02:08
Top Channel/ Gjykata holandeze vendos kundër padisë ndaj ministrit izraelit të mbrojtjes
07/12 22:52