Top News-Mbyllen votimet në Kosovë/Nis numërimi i votave, pjesëmarrja 43 përqind
17/10/2021 20:59

Ka përfunduar procesi zgjedhor në Kosovë dhe tashmë të gjitha qendrat e votimit janë mbyllur. Qytetarët në zgjedhjet lokale votuan për të zgjedhur kryetarët e rinj dhe përbërjet e reja të asambleve komunale për 38 komunat e Kosovës. Kryetari i KQZ-së, Kreshnik Radoniqi ka bërë me dije se pjesëmarrja e qytetarëve në zgjedhje deri në orën 19:00 ka qenë 43% ose ndryshe 770 mijë e 117 votues morën pjesë në votime. Ai shtoi se në zgjedhjet lokale të vitit 2017, deri në të njëjtën kohë kishin votuar 822 mijë 484 votues 43.5% . Pra statistikisht ka një rënie të vogël të numrit të votuesve, e cila mendohet të jetë për shkak të periudhës së pandemisë. Radoniqi gjithashtu ka theksuar se ka filluar procesi i numërimit të fletëvotimeve dhe se nga ora 19:00 ka filluar afati 24 orësh për paraqitje të ankesave në PZAP. Nga të dhënagt deri tani, më I votuari është Arben Vitia i Lëvizjes Vetëvendosje me 44.5 %, më pas Uran Ismaili, Partia Demokratike e Kosovës 20.9 % . I ndjekur nga Përparim Rama, Lidhja Demokratike e Kosovës me 26.5 % dhe Daut Haradinaj, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës me 2.2 %.

Top Channel/ Kosovë: 31 të arrestuar për shpërdorim detyre dhe ryshfet
03/12 18:41
Top Channel/Snajpera të fuqishëm e “super drone”- ushtria e Kosovës, armatime të reja nga SHBA
03/12 14:54
Top Channel/Snajpera të fuqishëm e “super drone”- ushtria e Kosovës, armatime të reja nga SHBA
03/12 13:59
Top News – Një javë nga tragjedia në Gllogjan / U vranë dy nxënës shkolle, ende asnjë i arrestuar
03/12 13:22
Top News – Kosovari që luftoi krah ISIS / Prokuroria speciale ngre aktakuzë, shkoi në Irak e Siri
03/12 11:53
Top Channel/ Të enjten nuk u kryen teste covid në Kosovë prej grevës së mjekëve
02/12 18:24
Top News-Dosja me tre të vrarët në Kosovë/ Detaje të reja, pista e vetme konkurrenca
02/12 13:23
Top Channel/Fëmijët tanë s`do vriten më: 6 emigrantë, 30 mijë euro që të gjendet vrasësi i Decanit
02/12 11:20
Top Channel/ Kosovë, protestojnë specializantët, kërkojnë të paguhen ndryshe, largohen
01/12 18:55
Top News- Dy vende në krah të Thaçit / Cilat fuqi kërkojnë lirimin e ish-presidentit të Kosovës
01/12 17:35
Top News- Haga nuk pranon të lirojë Thaçin/Kosova del garante, por ish-presidenti ende nën arrest
01/12 11:43
Top Channel/ Serbia tërbohet nga komandant Jashari: Kosova po dërgon sinjale të forta!
01/12 11:28
Top Channel/ Nga 3 janari nuk hyn në Kosovë pa certifikatë vaksinimi me të dyja dozat
01/12 02:24
Top News-Vaksinë e detyruar në Kosovë…!/Qeveria miraton masa të reja kundër covid 19
30/11 22:25
Top Channel/ Kosova zbardhet nga dëbora/ Parashikimet flasin për reshje shiu dhe rikthim të borës
30/11 19:34
Top News- Pse Kosova refuzon ‘Open Balkan’!/Qeveria nuk ka parë asnjë dokument konkret
30/11 15:46
Top News- Nipi i Adem Jasharit komandant i FSK / Emërohet nga presidentja, zëvendëson Rrahman Ramën
30/11 14:55
Top Channel/ Reshje dëbore në Kosovë. Temperaturat ulen në mënyrë drastike
30/11 12:52
Top News – Prishtina ndez dritat… / Kryeqyteti i Kosovës gati për festat e fundvitit
30/11 12:08
Top Channel/ Edhe Prishtina mbulohet nga dëbora
30/11 11:49