Top News – Mbi një milion të infektuar nga koronavirusi në Gjermani
27/11/2020 12:16

Të premten në Gjermani autoritetet shëndetësore njoftuan se numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus, që nga fillimi i pandemisë, ka kaluar në mbi një milion. Instituti Robert Koch regjistroi më shumë se 22,000 raste të reja ditore. Gjermania kryesisht ka parandaluar përhapjen e virusit në pranverë, por është goditur rëndë nga një valë e dytë, gjatë vjeshtës. Numri i pacientëve me COVID-19 në kujdesin intensiv, në fillim të tetorit ka qenë 360 ndërsa javën e kaluar ishte më shumë se 3.500. Shteti më i populluar i Rhine-Uestfalia Veriore ka regjistruar më shumë se një të katërtën e të gjitha rasteve me koronavirus. Berlini ka regjistruar 62.000 raste që nga fillimi i pandemisë. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, këtë javë njoftoi se Gjermania do të zgjasë afatin e kufizimeve aktuale kundër koronavirusit, deri në fillim të janarit, nëse nuk ka një rënie dramatike të numrit të rasteve të reja. Rregullat do të lehtësohen gjatë periudhës festive të Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, duke lejuar takime deri në 10 persona nga 23 dhjetori deri në Ditën e Vitit të Ri. Ekonomia më e madhe e Evropës ka mbyllur restorantet, baret, ambientet sportive dhe vendet kulturore, megjithëse shkollat dhe dyqanet mbeten të hapura.

Top News – “Verbohen” nga stuhia e dëborës/ Japoni, aksident fatal, përplasen 130 makina
19/01 14:03
Top News – Me kokrra gruri e fara, artisti shqiptar krijon portretin e Joe Biden
19/01 13:15
Top News – Ekspertët nxjerrin listën, ja cilat medikamente ndihmojnë ndaj koronavirusit dhe cilat jo
19/01 12:59
Top News – Plani i Joe Biden për emigrantët, një rrugë 8 vjeçare drejt arritjes së shtetësisë
19/01 12:47
Top News – Arrestohet mbështetësja e Trump/ Vodhi të dhëna në Kongres, tentoi t`ua shiste rusëve
19/01 11:58
Top News – Vajza e Joe Biden e shqetësuar: Druhem për sigurinë e tij në ditën e betimit
19/01 11:49
Top News – “Është shtet kriminal”/ Ligjvënësit britanikë i “shpallin luftë” Kinës
19/01 11:19
Top News – Kur humbet luftën me natyrën! Qytetet nëpër botë që po “gllabërohen” nga deti
19/01 10:38
Top News – Itali, qeveria nuk rrëzohet/ Conte merr votëbesimin nga deputetët
18/01 22:58
Top News – Gjermani, ashpërsohen masat/ Kush nuk pranon karantinën në paraburgim
18/01 22:13
Top News – Navalny mbetet në burg/ gjykata ruse cakton 30 ditë paraburgim
18/01 20:11
Top News – I gjunjëzuar nga koronavirusi/ Brazili nis vaksinimin, në vend shpërthejnë protesta
18/01 20:07
Top News – Habit prifti ultra-ortodoks/ Vaksina anti-covid i bën njerëzit gay
18/01 19:11
Top New – Korrupsion në nivele të larta/ Trashëgimtari i samsungut dënohet me burg
18/01 19:10
Top News – Rusia, përplasje me Holandën/ Moska dëbon dy diplomatë Holandezë
18/01 17:35
Top News – Tragjike, fëmija 2 vjeç bie nga dritarja/ I vëllai vdiq në 2017 në të njëjtën mënyrë
18/01 13:13
Top News – Shkopinj gome e gaz lotsjellës, rrihen pa mëshirë emigrantët e nisur drejt SHBA-së
18/01 12:58
Top News – “Ndragheta”/ U mbështet nga klani mafioz, përfundon në pranga kryebashkiaku në Itali
18/01 12:31
Top News – SHBA/ Fortifikimi nuk ndalon protestat, tubues të armatosur përpara zyrave qeveritare
18/01 11:53
Top News – Lironi menjëherë Navalnin!/ BE dhe SHBA paralajmerojnë Rusinë
18/01 11:48