Top News – Maqedonia e Veriut/ Hap kufijtë me 1 qershor
26/05/2020 19:02

Maqedonia e Veriut, nga data 1 qershor, pritet të hapë kufijtë me shtetet fqinje. Kështu propozoi Komisioni për Sëmundje Infektive në mbledhjen e së martës, ku u propozua edhe heqja e orës policore, si dhe hapja e restoranteve dhe e kafeneve. Këto kufizime janë ndërmarrë qysh në muajn mars, në përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit. "Ne do të marrim vendime që do t'i lehtësojnë të gjitha këto masa kufizuese, por e gjithë kjo do të bëhet me respektimin e rreptë të masave nga qytetarët", tha kryeministri maqedonas, Oliver Spasovski. Hapja e kufijve, sipas propozimit të Komisionit për Sëmundje Infektive, do të bëhet në koordinim me shtetet tjera të rajonit. Ende nuk është e qartë nëse parashihen teste për koronavirus për qytetarët që hyjnë në Maqedoninë e Veriut, edhe pse ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, ka thënë më herët se një gjë e tillë do të vështirësonte lëvizjen e qytetarëve. Hapja e lokaleve të gastronomisë u tha se gjithashtu do të bëhet në përputhje me protokollet e Ministrisë së Shëndetësisë, ruajtjen e distancës fizike, apo përgjysmimin e kapaciteteve të objekteve. Ndalesa për lëvizjen e qytetarëve deri tani ka qenë nga ora 19:00 deri në orën 05:00 të mëngjesit, ndërsa fundjavave është aplikuar edhe karantinë shtetërore, por me propozimin e ri ajo do të hiqet tërësisht. Maqedonia e Veriut, të martën, ka regjistruar edhe tre të vdekur nga koronavirusi dhe 16 raste të reja të të infektuarve. Me këto shifra, numri i viktimave në këtë vend shkon në 116, ndërsa i të infektuarve në 2,015.

Top News – Shqipëria në listën e kuqe gjermane/ Maqedonia, 15 viktima në një ditë, do mbyllë kufijtë
02/07 19:42
Top News – Maqedonia e Veriut/ Mbyll kufirin me Serbinë e Kosovën
02/07 15:18
Debati për statusin e Shën Sofisë/ SHBA në krah të Greqisë: Turqia ta mbajë muze
02/07 03:00
Top News – Covid 19 në Maqedoni/ Bie numri i viktimave
01/07 20:06
Greqia ndryshon vendim/ Hapja e kufirit me 1 korrik, ja kush lejohet që të kalojë
01/07 08:31
Top News – Befason Vuçiç/ “I gatshëm të takohem me Thaçin”
30/06 19:10
Top News – Dita e dytë e qëndrimit/ Rama takon Shpend Ahmetin
30/06 13:08
Top News – Vetëizolimi në Maqedoni/ Personat s’japin kontakte të sakta
28/06 12:16
Top News – Zyrtarët e lartë Serbe/ Me covid pasi festuan fitoren
27/06 17:31
Top News – Kufiri me Shqipërinë/ Greqi, i mbyllur edhe për disa ditë
26/06 19:55
Top News – Kufijtë e Ballkanit/ “Hapet” Maqedonia e Veriut
26/06 19:53
Greqia shtyn hapjen e kufirit/ BE e vendos Shqipërinë dhe Kosovën në listën e vendeve që do të hapë kufirin
26/06 19:49
Top News – Tensionet Greqi-Turqi/ Mitsotakis bisedë me Erdogan
26/06 19:34
Top News – Komisioni Europian aktivizohet, mbështet rifillimin e dialogut Kosovë-Serbi!
26/06 16:10
Top News – Vuçiç për aktakuzën: Serbia të tregojë vetëpërmbajtje
26/06 14:55
Top News – Beyer: Akuzat e Speciales nuk ia ulin meritat UÇK-së
26/06 14:15
Top News – Trazira, Mali i Zi/ Arrestohet dhjetëra protestues
25/06 14:52
Top News – Maqedoni e veriut/ Tetë viktima e 135 të infektuar
24/06 18:47
Top News – 8 Grekë dhe 6 Shqiptarë/ Shkatërrohet banda e trafikantëve
23/06 21:03
Top News – Para takimit në SHBA/ Vuçiç konsultohet me Putin
23/06 20:55