Top News – Majmunët në San Diego, marrin vaksinën eksperimentale antiCovid
05/03/2021 12:07

Disa majmunë të mëdhenj në kopshtin zoologjikë të San Diegos, kanë marrë një vaksinë eksperimentale anti covid, të projektuar për kafshët, pas një shpërthimi të virusit mes gorillave atje. Katër Orangutangë dhe pesë majmunë bobobos, morën secili nga dy doza të vaksinës së prodhuar nga Zoetis, një kompani farmaceutike veterinare. Tetë gorillat në kopshtin zoologjik, u bënë majmunët e parë të mëdhenj në botë që rezultuan pozitivë për koronavirus në janar. Ata tani po e marrin veten ngadalë. Disa ekspertë janë të shqetësuar për kërcënimin nga koronavirusi për majmunët e mëdhenj. Ata janë veçanërisht të shqetësuar për rrezikun ndaj gorillave që kanë popullata që janë cilësuar të rrezikuara nga autoritetet. Karen, orangutangu i parë në botë që iu nënshtrua një operacioni kirurgjikal në 1994, ishte mes atyre që morën vaksinën. Rastet e virusit janë zbuluar edhe tek kafshët në kopshte të tjera zoologjike, përfshirë luanët dhe tigrat në kopshtin zoologjik të Bronxit në Nju Jork dhe luanët në kopshtin zoologjik të Barcelonës, në Spanjë. Infektime me koronavirus janë konfirmuar në kafshë të ndryshme në të gjithë botën, duke filluar nga qentë dhe macet e deri tek qelbësit dhe vizonët. Sidoqoftë rastet kanë qenë përgjithësisht të rralla.

Top News – Pfizer zbulon mashtrimin/ Krem anti-rrudhë në vend të vaksinës
22/04 20:02
Top News – Dita ndërkombëtare e tokës/ NASA, emetimet e karbonit në rritje pas pandemisë
22/04 19:58
Top News – Trupat ruse do të kthehen në bazë/ ‘Armatimet e rënda pranë Ukrainës do të qëndrojnë’
22/04 18:31
Top News – ‘Gjenocidi’ nga perandoria osmane/ Kështu do ta quajë Biden masakrën ndaj armenëve
22/04 18:10
Top Channel/ E rrallë, në Mars prodhohet oksigjen që mund të thithet nga njerëzit
22/04 17:53
Top News – Vuçiç në Republikën Srpska/ ‘As nuk më shkon ndër mend të flasim për luftë’
22/04 17:45
Top Channel/ “Mos more se është fëmijë”, polici qëllon e vret adoleshenten
22/04 15:44
Top Channel/ Biden “i shpall luftë” Turqisë: Do ta njoh genocidin armen!
22/04 15:42
Top Channel/ “Të shpëtojmë planetin”, SHBA angazhohet të përgjysmojë emetimet e karbonit
22/04 15:29
Top Channel/ Masakra e Nicës, arrestohet pas 5 vitesh 28 vjecari shqiptar
22/04 15:24
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:24
Top News – Në konfrontimin me Rusinë/ Vendet anëtare të NATO-s mbështetin Çekinë
22/04 15:24
Top Channel/ “ Nuk ka luftë” ? Rusia tërheq trupat nga kufiri me Ukrainën
22/04 15:23
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:10
Top News – Në konfrontimin me Rusinë/ Vendet anëtare të NATO-s mbështetin Çekinë
22/04 15:10
Top Channel/ “Vetëm 72 orë oksigjen”, ankth për 53 personat në bordin e nëndetësës së zhdukur
22/04 14:35
Top News – Gjenocid apo masakër në Armeni/ Biden pritet të shprehet, rrezik acarimi me Turqinë
22/04 13:58
Top News – Shefat me yjet Mishelin/ Përgatisin vakte ‘gourmet’ për astronautët në ISS
22/04 13:57
Top News – Vetëm 72 orë kohë…/ Për nëndetësen e zhdukur me 53 persona në bord
22/04 13:57
Top News – Prodhohet oksigjen në Mars/ Roveri i NASA-s në planetin e kuq, ia del mbanë
22/04 13:57