Top News – Luftë në mes të qytetit… / Trupat tajvaneze simulojnë përleshje urbane me Kinën
06/01/2022 12:21

Trupat tajvaneze dhe mjetet e blinduara u dislokuan të enjten për një betejë të simuluar urbane në stërvitjen më të fundit që ka si qëllim të përgatisë forcat kundër kinës, që prej kohësh kërcënon se do ta kthejë ishullin nën kontrollin e saj. Tajvani demokratik është nën kërcënim konstant të një pushtimi nga kina autoritare, e cila pretendon se ishulli i vetëqeverisur është pjesë e territorit të saj dhe do të rimerret një ditë, qoftë edhe me luftë.Pekini ka intensifikuar stërvitjet ushtarake dhe presionin diplomatik në tajvan që kur presidentja Tsai Ing Ëen erdhi në pushtet në 2016 pasi ajo e sheh ishullin si një vend sovran.

Top News-Rrëfehet vrasësi italian i shqiptares/Krimi tronditi Italinë, detajet e reja të ngjarjes
27/05 15:00
Top News- Foshnja 6 muajshe pozitive për kokainë / Në spital në Padova, dyshime se është keqtrajtuar
27/05 14:06
Top Channel/‘Kina kërcënim më i madh se Rusia’.Pekini i përgjigjet Blinken:Po njollosni figurën tonë
27/05 14:03
Top News – 500 mina në Detin e Zi / I ka vendosur Rusia, prodhim i vjetër sovjetik
27/05 13:59
Top Channel/ Turizëm në Arktik! Arkipelagu i Svalbardit kërkon vizitorë
27/05 13:27
Turizëm në Arktik! Arkipelagu i Svalbardit po përpiqet të gjejë një mënyrë për të tërhequr vizitorë
27/05 13:23
Top News – Armët e reja fuqizojnë Ukrainën / Rrezik përshkallëzimi, SHBA diskuton me Kievin
27/05 13:19
Top News – Me tanke 60 vjeçare në fushëbetejë / Rusia i bën gati për sulm, kompenson humbjet
27/05 13:18
Top News-Vrau shqiptaren pa asnjë motiv/Rrëfehet vrasësi i nënës me dy fëmijë që tronditi Italinë
27/05 13:11
Top Channel/ OBSH dënon agresionin e Rusisë në Ukrainë me votim të rrallë
27/05 12:10
Top News – Hungaria me dy standarte / Të huajt do paguajnë më shumë se vendasit për naftën
27/05 11:57
Top News – Mjaft luajtët me Rusinë, jepini fund luftës / Zelenski humbet durimin me perëndimin
27/05 11:52
Top Channel/ Masakra në Teksas, askush nuk e ndaloi autorin kur hyri në shkollë
27/05 11:46
Top News – Kina më e rrezikshme se Rusia! / Blinken: Kërcënon më shumë rendin global
27/05 11:30
Top News – Kosovari dënohet në SHBA / Shpallet fajtor për mbështetje të ISIS-it
27/05 11:17
Top News – SHBA refuzon Putinin / Nuk hiqen sanksionet në këmbim të drithërave
27/05 11:16
Top News- Banda pastronte paratë në Shqipëri/ Italia arreston 3 kokat e bandës shqiptare të drogës
27/05 11:16
Top Channel/ Rusia rrethon dy zona në ukrainë, Zelensky: Po bëhet genocid në Donbas
27/05 11:14
Top News – Hyri në shkollë pa u penguar / Sulmuesi në Teksas vrau 19 fëmijë
27/05 11:07
Top News-Rusia ‘ndez’ ofensivën në Severodonjeck/Bomba edhe mbi Kharkiv, Zelenski: Po bëhet gjenocid
27/05 11:02