Top News – Lufta kundër terrorizmit/ SHBA dhe Pakistani bashkojnë forcat
17/05/2021 13:11

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka biseduar me ministrin e Jashtëm të Pakistanit, Shah Mahmood Qureshi, për procesin e paqes në Afganistan dhe luftën kundër terrorizmit. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, muajin e kaluar, shpalli planin për tërheqjen e 2.500 trupave të mbetura amerikane nga Afganistani deri më 11 shtator. Tërheqja do të bëhet katër muaj më vonë se afati i 1 majit, për të cilin ishin dakorduar talibanët dhe administrata e mëparshme amerikane e ish-presidentit, Donald Trump. NATO-ja ka thënë se do bashkërendojë me SHBA-në tërheqjen e më shumë se 7.000 forcave aleate. Përveç procesit të paqes në Afganistan, në bisedën e tyre telefonike, Blinken dhe Qureshi kanë biseduar edhe për progresin e Pakistanit në luftën kundër terrorizmit dhe mundësinë e zhvillimit të lidhjeve tregtare", njoftoi Departamenti i Shtetit në SHBA. Tërheqja e forcave të huaja nga Afganistani ka nxitur shqetësimin rajonal në lidhje me aftësinë e forcave të sigurisë afgane për të kontrolluar situatën kundër talibanëve në mungesë të një marrëveshjeje paqeje. Muajin e kaluar, Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, Lloyd Austin diskutoi me shefin e ushtrisë së Pakistanit, gjeneralin, Qamar Javed Bajëa për situatën rajonale të sigurisë.

Top News – Kim Jon Un, dialog me Biden/ Tentativa e parë për komunikimin diplomatik
18/06 15:49
Top Channel/ Videoja që po tmerron Kinën, ujqit lëshohen të “shqyejnë” aktorët e reality show-t!
18/06 15:48
Top Channel/ 600 mijë USD, del në shitje shtëpia “nga ferri”- lumë kërkesash!
18/06 15:46
Top Channel/ Hyn në lojë dhe Austria, mblidhen në Vjenë liderët e Ballkanit Perëndimor!
18/06 15:12
Top News – Incident, apo një rikthim i luftës!/ Paqja izraelito-palestineze në ‘fije të perit’
18/06 15:05
Top Channel/ “Përvëlohet” Italia, temperaturat këtë fundjave deri në 41 gradë!
18/06 14:04
Top News – Stuhi si përbindësh në Florida/ Rikthehet ‘Goxilla’ e qershorit të vitit 2020
18/06 13:55
Top Channel/ Arma “sekrete” që mbrojti Bidenin në Europë, anti-droni që neutralizon gjithcka!
18/06 13:23
Top News – Për një biletë ‘Gërvish dhe fito’/ Italiani plagos me thikë emigrantin shqiptar
18/06 12:04
Top Channel/ Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, kufiri kalohet tani pa asnjë pengesë
18/06 12:01
Top Channel/ Kombinimi i vaksinave, ekspertët: Mund të jetë vërtet i suksesshëm!
18/06 11:59
Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06 11:17
Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13
Top News – Shuhet ‘Scarface’ në Kenia/ Luani më i vjetër dhe më injohur në vendin afrikan
18/06 01:11
Top News – ‘Të përdoret çdo lloj vaksine’/ EMA: Mënyra e vetme për të fituar ndaj Covid
18/06 01:09
Top News – Dita fundit e skllavërisë në SHBA/ Presidenti Biden do e shpallë festë zyrtare
17/06 22:21
Top News – Biden, me ‘kopje’ në takim me Putin/ Nuk është hera e parë që ai mban pusulla me vete
17/06 21:50
Top Channel/ Raketa kineze lëshon tre astronautët e stacionit të parë hapësinor të vendit
17/06 21:38
Top Channel/ Izraeli shkatërron shtëpinë e familjes palestineze në Hebron të Bregut Perëndimor
17/06 21:38