Top News – Lopët veshin ‘recipeta’ leshi / -60 gradë celcius në qytetin më të ftohtë në botë
03/12/2021 15:30

Fëmijët janë kthyer në shtëpi nga shkolla për shkak të frikës se ata mund të ngrijnë për vdekje pasi temperaturat ranë në -60 gradë celcius në qytezën më të ftohtë të botës. Temperaturat kanë rënë aq shumë në fshatin Oymyakon në rajonin rus të Yakutisë, sa që uji i ngrohtë kthehet në akull në cast, sapo kontakton me ajrin e kjo është një shfaqje dramatike. Termometrat në qytezën siberiane janë dridhur këtë javë ndërsa temperaturat ranë në -60 gradë celcius, ndërkohë që nxënësit, deri në moshën 11 vjec, mund të shkojnë në shkollë deri kur termometri shënon -53 gradë celcius. Më pak se kaq, shkolla mbyllet. Nxënësit mbi 11 vjec në anën tjetër, mund të shkojnë në shkollë deri sa mërkuri të shënojë -55 gradë celcius. Nëse do të bënim një krahasim, temperatura më e ftohtë e regjistruar ndonjëherë në britaninë e madhe ka qenë -27.2 gradë celcius në janar të 1982. Ndërsa më e ulëta e regjistruar zyrtarisht në Oymyakon ka qenë -67.7 gradë celcius në 1933, por banorët lokalë tregojnë se më herët mërkuri ka zbritur edhe deri në -71.2 gradë celcius, e kjo ka ndodhur në janar 1924. E në qytezën më të ftohtë të botës, lopët veshin recipeta prej leshi kur termometri cmendet në dimrin siberian, pasi u ngrin edhe qymështi.

Top Channel/ Rusia publikon imazhet e lëshimit të raketës balistike Kalibr nga deti i Japonisë
20/01 23:02
Top Channel/ 29 viktima nga shtypja prej panikut gjatë lutjes kristiane në Liberi
20/01 23:02
Top Channel/ CIA: Shumica e rasteve të Sindromës së Havanës nuk janë shkaktuar nga fuqi të huaja
20/01 23:01
Top Channel/ Luftanijet ruse e kineze mbërrijnë në Iran për manovra të përbashkëta detare
20/01 23:00
Top News-Shqiptari merret peng në mes të Francës/Ja detajet e ngjarjes, 4 persona të implikuar
20/01 22:39
Top News-U vra dhe u muros në një pus në Itali/Dëshmia e të penduarit për vrasjen e Astrit Lamaj
20/01 21:25
Top News-I pari vend në BE për vaksinim të detyruar/Ja vendimi ekstrem për të parandaluar pandeminë
20/01 21:18
Top News- Ushtria ruse mes dëborës/Satelitët zbulojnë çpo ndodh në kufijtë e Ukrainës
20/01 20:58
Top News- BE kërcënon Rusinë me sanksione /Von Der Leyen premton mbrojtjen e Ukrainës nga pushtimi
20/01 19:15
Top News- Deputetë në shërbimin sekret rus/Kush janë zyrtarët, SHBA vendos sanksione
20/01 19:01
Top Channel/ Rezistenca nga ilaçet po rritet, miliona vdekje nëpër botë!
20/01 18:29
Top News- Biden, pas një viti në detyrë/Çfarë arriti dhe ku dështoi presidenti amerikan
20/01 18:08
Top News – Berlusconi, 67 mijë euro shqiptares/ Skandali del në media, si u zbulua transferta
20/01 17:57
Top Channel/Del videoja e sulmit amerikan me dronë: U vranë 10 civilë, publikohet filmimi dramatik
20/01 17:10
Top Channel/ “Serbia do dërgojë trupat në Kosovë”, gjenerali serb paralajmëron ndërhyrje në veri!
20/01 17:00
Top News- Rusia sjell trupat në Mesdhe…!/Putin provokon me stërvitje të mëdha ushtarake
20/01 16:32
Top Channel/ “Mbuloi katër raste abuzimesh me të mitur”, skandali përfshin ish Papën Benedikt
20/01 16:11
Top Channel/ Shkrijnë akujt mes Sofjes e Shkupit? Hidhet hapi i parë drejt kompromisit
20/01 16:11
Top Channel/ Anglia heq masat anti covid/ Maskat, certifikatat e vaksinimit s’janë më të detyrueshme
20/01 15:45
Top News-Mijëra kilometra me çantë kokaine/Dy shqiptarë dhe 3 britanikë, 40 vjet në burg
20/01 15:40