Top News – Lira turke në pikiatë/ Shqetësime për ekonominë e vendit
27/10/2020 19:24

Lira turke ka rënë në një nivel rekord duke u këmbyer në kuotën 8.15 me dollarin në mesin e shqetësimit të investitorëve për ekonominë turke të goditur nga koronavirusi dhe carjet me aleatët e natos. Presidenti Recep Tayyip Erdogan ka zemëruar mes të tjerësh francën dhe shba. Analistët ia atribuojnë dobësimin e lirës shqetësimeve për inflacionin në turqi, 11.7 për qind muajin e kaluar, dhe refuzimit të bankës qendrore për të rritur normën e interesit. Një rritje e normës do të zbuste inflacionin dhe do të inkurajonte investitorët të blinin lira. Ndërkohë, loja e të fortit e presidentit erdogan në Libi, Siri, Qipro dhe Kaukaz, sipas analistëve, ka zbrapsur investitorët. “RRitja e tensioneve gjeopolitike më shba dhe be, janë burime të reja presioni për të dobësuar lirën”, thonë ata. Ndërkohë që ka shqetësime se një fitore e kandidatit presidencial amerikan, Joe Biden, do të sillte sanksione më të ashpra për Turqinë pasi ajo bleu sistemin rus të mbrojtjes nga raketat S-499 dhe tregu është i shqetësuar edhe për përkeqësimin e shpejtë të marrëdhënieve mes turqisë dhe francës. Lira ka humbur 26 për qind të vlerës së saj dhe autoritetet turke raportohet të kenë shpenzuar rreth 134 miliardë dollarë në 18 muajt e shkuara për të forcuar monedhën. BE është aktualisht partneri më i madh tregtar për turqinë, por këtë muaj, liderët e BE lëshuan një paralajmërim të ashpër për erdoganin në lidhje me kërkimet për gaz pranë qipros. E sikur të mos mjaftonin këto është edhe koronavirusi që po rëndon ekonominë e vendit.

Top News – E provon në kurriz/ Franca, kostoja e lartë e izolimit
01/12 21:10
Top News – Shqiptarë e Spanjollë/ Kapen drogë dhe miliona euro
01/12 21:03
Top News – Zbulimi tronditës/ Vrima e zezë që `kërcënon` tokën
01/12 21:01
Anglia del nga Lockdown i dytë/ Nga mesnata kalon në një sistem me tre nivele karantinimi
01/12 19:47
Top News – Paralajmërimi shokues/ Merkel: Fuqitë në botë do të ndryshojnë!
01/12 19:31
Top News – Bruksel, feste e shthurur/ Dorëhiqet me turp eurodeputeti
01/12 19:08
Top News – Tërbohen palestinezët: Do ta shikoni!/ Serbia, zyrë në Jeruzalem
01/12 18:11
Top News – Terror në Gjermani/Përplaset mbi turmën me makinë
01/12 18:08
Top News – Francezët në protestë/ Qeveria dorëzohet, tërheq ligjin
01/12 18:06
Top News – Islanda hap dyert/ Të vijnë turistët me covid!
01/12 18:02
Top News – Pandemia në Evropë, Holanda bën maskat të detyrueshme
01/12 17:55
Top News – Vala e dytë e pandemisë, bum i bizneseve funerale në Rusi
01/12 17:51
Top News – 62 vjeçarja Madonna/ ‘Mburret’ me të dashurin 26 vjeçar
01/12 17:37
Dua Lipa vazhdon ngjitjen/ Spotify, këngët më të dëgjuara të 2020
01/12 15:50
Top News – Krishtlindja vjen herët…/ Njerëzit ‘versulen’ drejt pemeve
01/12 15:50
Top News – Ambasadoret e BE/ Shtyjnë hapjen e negociatave
01/12 15:49
Top News – Apliklacioni i videokonferencave, Zoom, rritje më e madhe nga parashikimet
01/12 15:49
Top News – Rreziku i vetëvrasjeve/ Ema-i lidhur me hidroksiklorinën
01/12 15:48
Top News – Vaksina e Pfizer/ EMA, miratimi brenda javësh
01/12 15:48
Top News – Enigma e skulpturave, zhduket një edhe në Gjermani
01/12 12:56