Top News – Largoni trupat nga kufiri/ Merkel dhe Biden i bëjnë apel Rusisë
15/04/2021 12:03

Angela Merkel dhe Joe Biden kanë biseduar në telefon dhe i kanë bërë apel rusisë të tërheqë trupat nga kufiri me ukrainën. Për dy liderët, situata e krijuar atje është shqetësuese dhe largimi i trupave do të conte në uljen e tensioneve. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden janë pajtuar që një reduktim i trupave ruse në kufi me Ukrainën do të ndihmonte në uljen e tensioneve në rajon. Gjatë një bisede telefonike, Merkel dhe Biden kanë thënë se është e nevojshme që Rusia të tërheqë forcat e saj nga rajoni. Njoftimi për biseden e dy liderëve është bërë nga ana e zyrës së kancelares Merkel. Gjatë ditëve të fundit Rusia ka vendosur njësi të armatosura në kufi në Ukrainën, duke rritur shqetësimet e vendeve perëndimore. Bisedimet mes Merkel dhe Biden pasuan një diskutim të ministrave të NATO-s në Bruksel të cilët ngritën çështjen e situatës në kufirin Rusi-Ukrainë. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se NATO-ja i bën thirrje Rusisë të "ndalojë provokimet

Top News – Shqiptarët që do udhëtojnë në Itali/ Urdhri, nuk përfitojnë të gjithë të vaksinuarit
13/05 21:56
Top News – Britania, vendimi kundër Shqipërisë/ ‘Vend me rrezik të lartë për pastrim parash’
13/05 21:54
Top News – Negociatat që përçajnë fqinjët/ Ndërhyn Greqia, do ishte katastrofë në rajon
13/05 21:52
Top Channel/ Palestinezët kryejnë lutjet e Bajramit në xhaminë Al-Aqsa në Jeruzalem – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Mbreti i Arabisë Saudite dhe Princi i Kurorës kryejnë lutjet e Bajramit – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Izrael, përleshje mes banorëve në qytetin e përzier arabo-hebre, Lod – Pa koment
13/05 20:38
Top Channel/ Lutjet e ditës së Bajramit në qytetin e shenjtë të Mekës – Pa koment
13/05 20:37
Top Channel/ Policia shpërndan me forcë demonstruesit, në vijim të protestave anti-qeveritare në Kolumbi
13/05 20:37
Top Channel/ SHBA, mungesat e karburantit sjellin radhë të gjata për furnizim në Virginia
13/05 20:36
Top Channel/ Konflikti Izrael-Palestinë/ Qytetet nën shiun e bombardimeve nga të dyja palët
13/05 19:57
Top News – Një biletë për në ‘Askund’/ Kompania tundon australianët me spektakël nga avioni
13/05 18:43
Top News – ‘Bisha e Bosnjes’/ Radovan karaxhiç, në një burg në Britani
13/05 18:42
Top News – Vaksina anti covid/ Prekin ciklin menstrual, efekt anësor i padëmshëm
13/05 17:11
Top News – KFOR e UNMIK ikin nga Kosova/ Vuçiç paralajmëron-vendim i një prej fuqive të mëdha
13/05 17:10
Top News – Kina, Irani dhe Rusia/ Shkelësit më të mëdhenj të lirive fetare në botë
13/05 17:10
Top News – Izraeli përgatitet për luftë/ Dërgon trupa në kufi me gazën, mobilizon rezervistët
13/05 15:38
Top News – Përplasen avionët në ajër/ Kolorado, shpëtojnë të gjithë për mrekulli
13/05 13:28
Top News – Pinguinët gay në Londër/ Dy çiftet e femrave, në pritje të të vegjëlve
13/05 13:27
Top News – Elon Musk bën një hap prapa / Tesla zgjedh ambientin, para Bitcoin-it
13/05 13:08
Top News – U godit nga sulmi kibernetik/ Gazsjellësi më i madh amerikan rifillon punën
13/05 12:45