Top News – Lamtumira e Donald Trump: Bëmë atë për të cilën erdhëm!
20/01/2021 11:32

Presidenti amerikan Donald Trump mbajti fjalimin e tij të lamtumirës përpara se të lërë postin, duke thënë se “ne bëmë atë për të cilën erdhëm, dhe shumë më tepër së aq”. Në një video të postuar në Youtube, Trump u shpreh se “ kishte kaluar nëpër betejat më të ashpra, në luftërat më të vështira sepse ju më zgjodhët për ta bërë këtë”, tha ai. Republikani ende nuk I ka pranuar plotësisht rezultatet e zgjedhjeve të muajit nëntor, kur humbi përballë demokratit Joe Biden. Megjithatë, urimet e tij për administratën Biden nuk munguan. “Këtë javë, ne përurojmë një administratë të re dhe lutemi për suksesin e saj në mbajtjen e Amerikës të sigurt dhe të begatë.Ne i shprehim urimet tona më të mira dhe gjithashtu duam që ata të kenë fat, një fjalë shumë e rëndësishme”. Presidenti në largim e bëri të qartë se nuk do të takohej me Biden përpara inaugurimit. Në vend të kësaj, ka planifikuar një udhëtim drejt Floridas ku dhe do të banojë për përfundimit të mandatit në krye të Shtëpisë së Bardhë. Në javën e tij të fundit në detyrë, Trump u ngujua në Shtëpinë e Bardhë, i zemëruar pas protestës së dhunshme nga mbështetësit e tij në Kapitol që la pesë persona të vdekur, përfshirë një oficer të Policisë së Kapitolit. Dhuna, e cila pasoi një tubim në të cilin Trump përsëriti akuzat e pavërtetuara për manipulim të zgjedhjeve, ka lënë në hije çdo përpjekje për të nënvizuar trashëgiminë e presidentit në ditët e tij të fundit në detyrë. Në fjalimin e regjistruar më parë, Presidenti republikan përpoq të nxirrte në pah aspektet e presidencës së tij me të cilat ai ishte krenar. Ai vuri në dukje marrëveshjet e paqes në Lindjen e Mesme, të ndërmjetësuara nga administrata e tij dhe lavdëroi agjendën e tij të politikës së jashtme. “Ne ringjallëm aleancat tona dhe bashkuam kombet e botës për t’i bërë ballë Kinës si kurrë më pare.Unë jam veçanërisht krenar që jam presidenti i parë në dekada që nuk ka filluar asnjë luftë të re”. Sakaq e përmendi sërish dhunën në Kongres duke e dënuar ashpër. “Të gjithë amerikanët u tmerruan nga sulmi ndaj Kapitolit tonë. Dhuna politike është një sulm ndaj gjithçkaje që ne si amerikanë e vlerësojmë. Nuk mund ta tolerojmë kurrë dhunën, ishte komenti i Trump.

Top Channel/ Luftë në Europë brenda disa javësh, paralajmërimi i gjeneralit amerikan
16/04 11:16
Top Channel/ Pentagoni konfirmon UFO-t, “Nuk e dimë c`janë këto objekte”
16/04 10:56
Protesta të dhunshme në Greqi/ Mijëra studentë u përplasën me policinë në Selanik, kundërshtojnë ligjin e qeverisë
16/04 01:57
Top Channel/ Vizita e Dendias nuk solli qetësi,deklarata të forta nga ministrat e Greqisë e Turqisë
16/04 01:54
Top News – E mban ‘sekret’ firmën/ Von der Leyen merr dozën e parë të vaksinës
15/04 22:34
Top News – Skandal në Danimarkë/ Vdesin 3 persona nga salmonela në ilaçet bimore
15/04 22:27
Top News – Francë, rrëmbehet 8 vjeçarja/ E dyshuar kryesore nëna e saj
15/04 22:10
Top News – Blinken viziton Afganistanin/ Jep siguri mbi partneritetin mes dy vendeve
15/04 22:06
Top Channel/ Franca këshillon largimin nga Pakistani prej protestave të dhunshme anti-franceze
15/04 21:31
Top Channel/ Me performanca e kurora lulesh, Korea e Veriut shënon ditëlindjen e Kim Il Sung
15/04 21:30
Top Channel/ Kili, shpendët karakteristikë të lindur në rezervat, lëshohen në botën e egër
15/04 21:29
Top Channel/ Arabët izraelitë protestojnë në mbështetje të Palestinës në ditën e pavarësisë
15/04 21:27
Top Channel/ Parisi kujton dy-vjetorin e zjarrit shkatërrimtar në katedralen Notre-Dame – Pa koment
15/04 21:26
Top Channel/ 100 ditë nga Lojërat në Tokio/ Rio ndez statujën e Krishtit Shërues me unazat Olimpike
15/04 21:24
Top Channel/ Stuhi e re rëre godet qiellgërvishtësat e Pekinit – Pa koment
15/04 21:23
Top News – Autori i masakrës në lokalin Joy/ Greqi, del nga burgu “taqi shqiptari”
15/04 20:43
Top News – “Do tregoj që je homoseksual…”! Shqiptari u zhvat paratë fëmijëve italianë
15/04 20:42
Top News – Kaos në aeroportin e Londrës/ Qeveria fajëson pasagjerët për radhët e gjata
15/04 19:02
Top Channel/ Merkel e Biden bashkë kundër Rusisë, “ultimatum” Moskës
15/04 18:36
Top Channel/ Dëmtohet nga zjarri, nëndetësja bërthamore ndahet në dysh!
15/04 18:35