Top News – Lajçak i përgjigjet shqetësimeve/ Kosova dhe Serbia, në hartën time janë të ndara
25/02/2021 21:49

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Europian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak u shpreh se në zyrën e tij mban një hartë në të cilën Kosova dhe Serbia janë të ndara. Ky pohim I tij në fakt ishte një përgjigje ndaj shqetesimit të mjaft qytetarë të Kosovës dhe përfaqësuesve politikë lidhur me një intervistë në prapavijë të së cilës pretendohej se ishte një hartë e Ballkanit e ku Kosova thuhej se ishte pjesë e Serbisë. Lajçak tha e janë nxitur keqkuptime të shumta rreth kësaj çështjeje dhe për këtë arsye, ai ka zgjedhur të publikojë disa fotografi të hartës që mban në zyrën e tij. “Është një hartë zyrtare e BE-së, e Ballkanit Perëndimor. Kosova është aty dhe po ashtu është linja që e ndan Kosovën nga Serbia. Dita e sotme është një shembull se pse dialogu për normalizimin të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është kaq i rëndësishëm. Kështu që çështje të ngjashme nuk do të shkaktojnë më keqkuptime”, ka shkruar ai në Tëitter. Lajçak u kritikua dhe nga ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, e cila I tërhiqte vëmendjen që të përditësonte hartën e Ballkanit Perëndimor, ndryshe sipas saj, puna e tij do të jetë e dështuar.

Kostot e kufizimeve në Kosovë/ Parashikohen rënie të të ardhurave nga tatimet dhe doganat
10/04 19:55
Top News – Rriten kufizimet ndaj Covid/ 13.000 qytetarë të kosovës, drejt shqipërisë
10/04 16:46
Top News – Vizitoi Kosovën në 2013/ DMX duke kërcyer valla shqiptare, nuk duhet humbur
10/04 01:14
Në Shqipëri për pushime/ Masat shtrënguese në Kosovë, ndikojmë mbi prenotimet
09/04 19:54
Top News – 22 vite nga beteja e Koshares/ Osmani, Konjufca dhe Kurti bëjnë homazhe
09/04 16:21
S’ka pengesa në kufi: Mes Shqipërisë e Kosovës mund të udhëtohet pa kufizime
09/04 15:43
Top News – Hartuesi i kushtetutës/ Arsim Bajrami-politikanët, shkelësit më të mëdhenj
09/04 14:04
Top News – Sot dita e Kushtetutës…/ 13 vite nga miratimi në Kuvendin e Kosovës
09/04 13:48
Për pushime në Shqipëri/ Shtetasit nga Kosova reagojnë pas masave shtrënguese që vendosi Kurti
09/04 13:01
Top News – Kosovë, ministri i shëndetësisë/ S`ka pasur asnjë efekt anësor nga vaksina
08/04 23:04
Top News – Blinken i tregon Kurtit ‘kufijtë’/ Marrëveshja me Serbinë, thelbësore për Kosovën
08/04 18:27
Kundërshtohen kufizimet në Kosovë/ Pronarët e restoranteve: Do të vijojmë të qëndrojmë të hapur
08/04 15:44
Top News – Vaksinimi në Kosovë/ Fillon imunizimi i mbi 85-vjeçarëve
08/04 12:45
Top News – Kurti dhe Osmani, s`ka dallime/ Në një linjë për dialogun me Serbinë
07/04 20:01
Top News – Kosovë, nga 8 prilli/ Vaksinohen personat mbi 85 vjeç
07/04 18:10
Top News – Gazetarët e Kosovës: Jemi lënë në harresë, na vaksinoni edhe ne!
07/04 12:31
Top News – Masat e reja të kufizimit/ Hyjnë në fuqi në Kosovë, shqetësim tek bizneset
07/04 11:38
Top News – Kurti refuzoi vaksinën kineze/ Deputeti kosovar lutje Ramës, ’na vaksino dhe ne’!
06/04 22:09
Top News – Presidentja e re e Kosovës/ Osmani tregon prioritetin kryesor të dialogut
06/04 19:55
Top News – Kosovë, punonjësit shëndetësorë/ Morën Astrazeneca-n, tregojnë efektet anësore
06/04 17:50