Top News – Kur drejtësinë e bën Gjermania/ Merr vendimin historik për ish agjentin sirian
24/02/2021 22:50

Një gjykatë në Gjermani ka marrë vendimin e përshkruar si historik duke dënuar me katër vite e gjysëm burg një ish-zyrtar të shërbimit sekret sirian për bashkëpunim në krime kundër njerëzimit.Prokurorët në Koblenz thanë se 44 vjecari Eyad al-Gharib, 44-vjeçar, kishte vënë në jetë urdhrat e Bashar al Asadit në njërin prej burgjeve më famëkeqe të Sirisë; ai kishte ndihmuar në arrestimin e protestuesve në 2011, të cilët më vonë janë torturuar dhe vrarë. Vetëm pak javë larg 10 vjetorit të revolucionit sirian, vendimi në Koblenz shihet si një moment kyc për drejtësinë që meritojnë dhjetëra mijëra të zhdukur nga sistemi I torturave të regjimit të Asadit. Një tjetër sirian Anëar Raslan, 58-vjeçar vazhdon të përballet me gjyq.Të dy këta persona ishin larguar prej luftës civile në Siri dhe kanë arritur të fitojnë azilin në Gjermani, por u arrestuan në 2019-tën. Eyad al-Gharib akuzohet se ka dërguar të paktën 30 protestues në një burg të Damaskut, ku janë torturuar në 2011, gjatë kohës kur ai punonte agjencinë më të fuqishme civile të Sirisë, Drejtorinë e përgjithshme te Inteligjencës.Avokatët e tij mbrojtës pretendojnë se ai ishte frikësuar nga ndëshkimi që e priste nëse nuk zbatonte urdhrat dhe kanë theksuar gatishmërinë e tij për të bashkëpunuar me autoritetet gjermane për të ofruar të dhëna kundër Anëar Raslan I cili dyshohet të jetë përfshirë në torturimin e të paktën 4,000 personave. Pamjet: AFP

Top News – Çfarë zhgënjimi ! Makinat e së ardhmes Tesla, larg pritshmërive
11/04 19:38
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 17:18
Top News – Draghi e quajti diktator / Erdogan “ngrin”blerjen e 10 helikopterëve italianë
11/04 16:46
Top News – Të shtëna armësh në Hawai/ Futet në izolim resorti luksoz
11/04 16:46
Top News – Pandemia godet Moskën/ Mbyllet perandoria ushqimore pas 120 vitesh
11/04 16:45
Top News – Erdogan shkakton ‘stuhi mbi Bosfor’/ Sinjalizon heqjen e traktatit të paqes në rajon
11/04 14:37
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 14:35
Top News – Covid, Gjermania si qilim me arna!/ “Frena e ermergjencës’ duhet të ishte më shpejt
11/04 13:41
Top News – India, vendi më ‘i shpejtë’ në botë/ Arrin 100 milionë vaksinime në kohë rekord
11/04 12:23
Top News – Kinë, përmbytet miniera e qymyrit/ 21 punëtorë bllokohen 1200 m nën tokë
11/04 12:22
Top News – Vullkani i Shën Vincentit/ Ishulli zgjohet nën hi dhe aromë sulfuri
10/04 22:54
Statuja e re e Krishtit merr formë në Rio Grande do Sul në jug të Brazilit – Pa koment
10/04 22:43
Tigrat e bardhë largohen nga kopshti i Argjentinës drejt rezervatit në SHBA – Pa koment
10/04 22:42
Marina britanike qëllon në homazhet ushtarake për Princin Philip – Pa koment
10/04 22:39
Tjetër balenë e vdekur del në brigjet e Bangladesh ne Oqeanin Indian – Pa koment
10/04 22:38
Restaurimi rikthen lavdinë në kupolat e Kalasë së Versajës – Pa koment
10/04 22:37
Pamje te rezidencave mbretërore britanike një ditë pas vdekjes së Prince Philip – Pa koment
10/04 22:31
Të shtënat me topa në Edinburgh të Skocisë, si homazh për vdekjen e Princ Philip – Pa koment
10/04 22:30
Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29
Top News – Më 17 prill, lamtumira e fundit/ Të shtëna topash e nderime për princin Philip
10/04 20:19