Top News – Kritika për Trump, lavdërime për Biden/ Fauci rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
22/01/2021 10:52

Ishte fytyra e autoritetit kundër pandemisë gjatë administruarës Trump, do të vazhdojë të mbetet edhe tani, me presidencën Biden. Eksperti kryesor i sëmundjeve infektive në SHBA, Anthony Fauci u rikthye në Shtëpinë e Bardhë me pohimet se administrata e re do të “jetë plotësisht e hapur dhe e sinqertë” në trajtimin e pandemisë. Komenti i tij se tani gjithçka do të jetë e “bazuar në shkencë dhe prova”, u nënkuptua si kritikë ndaj administratës Trump , tha se gjithçka tani do të jetë e “bazuar në shkencë dhe prova”. Muajt e fundit Donald Trumpi e kishte mënjanuar krejtësisht Faucin pasi nuk mbështeti pikëpamjet e tij për pandeminë por ai arriti të gjente një aleat të ri tek Joe Biden, i cili e ka ngarkuar me punën e informimit të publikut për zhvillimet e fundit mbi pandeminë e koronavirusit. Në komunikimin e vet më të fundit me mediat, Fauci u përqendrua tek rejat e fundit mbi variantin e ri më ngjitës të Covid-19 që ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 400,000 amerikanëve. Ai tha se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë në një gjendje shumë serioze në lidhje me pandeminë globale, por shtoi se numri i infeksioneve “ka arritur një pikë më të qëndrueshme”.

Top News – 30 minuta nga lufta bërthamore/ Stërvitja e NATO-s që trembi rusët
26/02 00:53
Top News – `Brezi i humbur`/ Si po i godet koronavirusi shanset e të rinjve
25/02 22:19
Mijëra protestojnë në Armenia pasi kryeministri paralajmëroi për ‘grusht shteti’ – Pa koment
25/02 21:59
Del për herë të parë në publik Kara, ariu polar i kopshtit zoologjik francez të Mulhouse – Pa koment
25/02 21:58
Rritësit e bletëve në Kolumbi denoncojnë pesticidet si shkaku kryesor i vdekjes të bletëve-Pa koment
25/02 21:58
Peruvianët presin në radhë për rimbushje të bombolave ‘shpëtimtare’ të oksigjenit – Pa koment
25/02 21:57
Rusët votojnë për rikthimin e statujës së kreut të policisë sekrete sovjetike – Pa koment
25/02 21:56
Qipro nis hapjen e shkollave e palestrave pas zbutjes së masave anti-Covid – Pa koment
25/02 21:55
Autobuzët pa shofer nisin shërbimin në rrugët e Malagas në jug të Spanjës – Pa koment
25/02 21:54
Top News – Zbulimi i pabesueshëm në Mars/ Çfarë gjeti sonda e NASA-s në planetin e kuq
25/02 21:52
Top News – Pezullohet plani i Izraelit/ Do të dhuronte vaksina, kritikohet ashpër
25/02 21:51
Top News – Koha e monedhave digjitale/ Historia që fshihet pas një `pice`
25/02 21:50
Top News – Brenda trupit të njeriut/ Zbulohen 70 mijë viruse të panjohura më parë
25/02 21:08
Top News – Burgu, pikënisja e një jete krimi/ 2300 shqiptarë në qeli me mafiozë italianë
25/02 20:26
Top News – Angli, shqiptari me ‘shtëpi bari’/ ‘Isha në borxhe, më thanë se këtu bëhej para’
25/02 19:46
Top News – Drejtori i `projektuar`i CIA-s/ Rreziku më i madh vjen nga kina
25/02 19:27
Top News – E bëjnë për spital/ Gazetari rrihet nga tre persona të maskuar
25/02 19:19
Top News – AstraZeneca `nuk zë mend`/ Vonesa të tjera në furnizimin e be-së me vaksina
25/02 18:18
Top News – Arriti në Gjermani para 6 vjetësh/ Tani emigranti kërkon të bëhet deputet
25/02 18:00
Top News – Studimi, dritë jeshile Pfizer-it/ Efikase në jetën reale po aq sa në testime
25/02 17:22