Top News – Krim pasioni, ja dënimi/ Gruaja italiane murosi shqiptarin
26/11/2020 21:44

Zbulimi i një skeleti të murosur në murin e një rezidence luksoze në Senago shkaktoi një sensacion në janar të vitit të kaluar. Për krimin e ndodhur në vitin 2013, Carmela Sciacitano, 65-vjeçe, ish-e dashuruara e viktimës, Astrit Lamaj, u dënua me 30 vjet burg Shtetasi shqiptar ishte 42 vjeç kur u mbyt në një vilë në Muggiò, në zonën e Monzës dhe më pas u muros në një rezidencë luksoze në ndërtim atëherë. Trupi i pajetë u gjet gjashtë vjet më vonë, falë deklaratave të një bashkëpunëtori të drejtësisë. Dënimi i formës së prerë u shqiptua këtë të enjte pasdite. Përveç saj, gjykata dënoi edhe vëllezërit Angelo dhe Carmelo Arlotta, përkatësisht me 24 dhe 14 vjet burg. Gruaja, sipas prokurorit Rosario Ferraçiane, porositi vrasjen e ish-të dashurit të saj për ta “ndëshkuar” për ndërprerjen e marrëdhënies së tyre romantike dhe për shkak se dyshonte se ai e kishte vjedhur në të kaluarën, shkruan “Corriere”. Përpara krimit, ajo kishte kërkuar një lloj “autorizimi” nga anëtarët e klanit Cammarata, familja mafioze hegjemonike në vendin e saj të origjinës, Riesi, në provincën e Caltanissetta. Pasi u zhvendos në Genova, gruaja tregtonte bizhuteri dhe madje ishte shfaqur në disa tele-shitje në transmetuesit lokalë. Ajo u arrestua pranë aeroportit të Genova në përpjekje për të udhëtuar drejt Brazilit.

Top News – Biden fillon punën, nënshkruan dokumentet e para si president
21/01 01:19
Top News – Një zëvendëspresidente si Kamala/ Gruaja e shumë risive në krah të Joe Biden
20/01 22:28
Top News – Rruga drejt shtëpisë së bardhë/ Biden, njeriu që u ngrit mbi tragjeditë personale
20/01 22:26
Top News – Pas betimit të Joe Biden/ Evropa shpreson përmirësim të marrëdhënieve
20/01 21:53
Top News – Itali, zgjaten lejet e qëndrimit/ Dekret i qeverisë, përfitojnë shqiptarët
20/01 21:50
Top News – Shpërthim i fuqishëm në Madrid/ Të paktën tre viktima dhe disa të plagosur
20/01 21:19
Top News – Rishfaqet në publik Jack Ma/ Manjati kinez ishte zhdukur prej dy muajsh
20/01 21:17
Top News – Parisi dhe Berlini e ndalojnë/ Maska e copës nuk mbron nga variantet e reja
20/01 21:16
Top News – Talebanët ndalojnë poligaminë/ Është shumë e kushtueshme dhe çon në korrupsion
20/01 21:14
Inaugurimi i presidentit Biden/ Ceremonia si asnjëherë më parë, nën masa të jashtëzakonshme sigurie
20/01 20:19
Top News – Zëvendëspresidentja Harris/ i thotë lamtumirë paraardhësit të saj, Mike Pence – Pa koment
20/01 20:18
Top News – Presidenti i 46-të i SHBA/ Joe Biden bën betimin-do të bashkoj Amerikën
20/01 20:03
Parlamenti grek voton zgjerimin/Mitsotakis: Rama na dha të drejtë,Shqipëria & Greqia shkojnë në Hagë
20/01 19:38
Top News – Momentet e fundit të Trump/ Presidenti republikan largohet nga Shtëpia e Bardhë
20/01 18:06
Top News – Këshilltari britanik i dëshpëruar/ Disa spitale ngjajnë me “zona lufte”
20/01 18:03
Top News – Deklaratat e Athinës, reagon Turqia/ Dyfishimi i detit, arsye për luftë!
20/01 17:59
Top News – Historia e krijimit të një marke/ Motori BMW vjen me një dizajn spektakolar
20/01 17:15
Top News – SHBA, i caktuari i Biden e pranon/ Grenell bëri punë të mirë me Kosovën!
20/01 16:32
Top News – Kina kundër Pompeit/ Nuk ka genocid kundër ujgurëve, ç`thotë Biden
20/01 16:23
Top News – Irani, `festë` për largimin e Trump: Biden t’i rikthehet paktit bërthamor
20/01 14:17