Top News – Kosova në zgjedhje… / Pafundësi premtimesh në fushatë elektorale
15/10/2021 12:19

Investimet në infrastrukturë dhe në fushën e shëndetësisë, janë premtime që dominuan në fushatën zgjedhore të kandidatëve për kryetarë të komunave më të mëdha, për zgjedhjet lokale të 17 tetorit në Kosovë. Por, përderisa premtimet për investime në infrastrukturë, mund të jenë të realizueshme, premtimet në fushën e shëndetësisë, e sidomos ato që kanë të bëjnë me çështjen e luftës kundër pandemisë së koronavirusit, nuk janë në kompetencat e pushtetit lokal, vlerësojnë ekspertët e institutit GAP. Ky i fundit ka mbikqyrur fushatat zgjedhore dhe premtimet e kandidatëve për kryetarë në të gjitha komunat në kosovë. Gara më e madhe ka qenë ajo për komunat e mëdha: Prishtinë, Prizren, Pejë, Gjakovë, Mitrovicë, Gjilan dhe Ferizaj, e të cilat njëkohësisht njihen si komuna që përfaqësojnë shtatë rajonet e Kosovës. Premtimet e kandidatëve kanë qenë të pafundme dhe kryesisht janë përqendruar tek infrastruktura, investimet në shëndetësi, përmirësimi i ambjentit, ekonomia dhe mbështetja e bizneseve të vogla dhe të mesme, mbështetja e të rinjve, sportit, kulturës e të tjera. Ndërtimi i parqeve dhe hapësirave të gjelbra, ndriçimi i të gjitha rrugëve dhe hapësirave publike, zhvillimi i pikave të caktuara turistike nëpër komuna, zgjidhja e problemeve të ujit të pijshëm, impianteve për ujërat e zeza dhe kanalizimeve, zgjidhja e problemit me qentë endacakë, ndërtimi i zonave industriale dhe të tjera, janë premtime që janë bërë thuajse nga shumica e kandidatëve për kryetarë në të gjitha komunat e mëdha të Kosovës. Sipas të dhënave nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, për zgjedhjet lokale të 17 tetorit, për kryetarë të 38 komunave të Kosovës janë certifikuar 166 kandidatë. Në garën për kuvendet e komunave janë certifikuar ndërkohë 5,198 kandidatë.

Top News-Tre të vrarë me armë në Kosovë/Dy nxënës dhe shoferi i autobusit të shkollës
26/11 21:15
Top News-Kosova i kërkon Shqipërisë ta mbrojë/Kurti dhe Osmani alarm se Serbia po rrezikon Ballkanin
25/11 20:16
Top Channel/ Mjekët kosovarë në grevë, nuk ofruan sot asnjë shërbim, kërkojnë rritje pagash
25/11 12:27
Top Channel/ Nis vaksinimi anti-Covid në shkolla, nxënësit në radhë për tu vaksinuar
24/11 14:08
Top Channel/ Ulen flamujt në gjysmështizë në Kosovë për aksidentin tragjik
24/11 13:06
Top Channel/ Kosovë, vaksinë në shkollë/ Nis sot në gjimnazet e Prishtinës
24/11 12:51
Top Channel/Aksidenti në Bullgari,Kurti:Udhëtimi duhej të përmbyllej me gëzim, u ndërpre tragjikisht
24/11 12:12
Top Channel/ Vaksinën në bankat e shkollës. Nis sot në gjimnazet e Kosovës
24/11 11:16
Top Channel/ Aksidenti në Bullgari, liderët në Kosovë i shprehin ngushëllimet familjeve të viktimave
24/11 02:52
Top Channel/ U mbyll fabrika, punëtorët e Ferronikel-it protestojnë para qeverisë në Prishtinë
24/11 02:50
Top Channel/ Ngrohja me energji në Kosovë/ Prishtinë, energjia po blihet me çmim më të shtrenjtë
23/11 12:28
Top Channel/ Kurti takon ndërmjetësuesin e BE për dialogun Serbi-Kosovë
22/11 22:54
Top Channel/ Kurti kritikon marrëveshjen e 2020 të ndërmjetsuar nga Tramp
22/11 22:42
Top News- Refuzimi kategorik i Kurtit / ‘Open Balkan’ i derën Rusisë dhe korrupsionit
22/11 17:18
Top Channel/ Amerikanët në Kosovë përgjithmonë. Senatorët mbështesin idenë
21/11 18:48
Top channel/ “Vaksina kundër njohjes së Kosovës”. Osmani kritika për ofensivën e re të Serbisë
21/11 17:12
Top News- Serbia po e “blen” me vaksina / Vendimi në këmbim të mosnjohjes së Kosovës
21/11 16:39
Top News- Referendum për bashkimin kombëtar…! / Sa e besojnë në Kosovë premtimin e Kurtit
21/11 16:25
Top News – 7 shqiptarë në spitalet e Kosovës/ U prekën nga koronavirusi, nuk jepen të dhëna
21/11 16:20
Top Channel/”Mos dilni nga shtëpia”. Thirrja e autoriteteve nga ajri i keq në Kosovë
21/11 16:19