Top News – Kongresi i SHBA bllokon/ Tërheqjen e trupave nga Gjermania
04/12/2020 20:28

Ndërrimi i pushtetit në SHBA sjell tone të reja zyrtare ndaj Gjermanisë. Jo vetëm demokratët e Kongresit, por edhe Republikanët, partia e Presidentit Trump kanë ndërmarrë një hap të bujshëm. Me projektligjin për buxhetin e Mbrojtjes, të cilin e ka miratuar edhe Senati, me shumicë republikane, të dyja palët kanë bllokuar tërheqjen e trupave amerikane, të stacionuara në Gjermani.Tani Kongresi i ka kërkuar ministrit të Mbrojtjes së SHBA ta argumentojë se është në interesin kombëtar të SHBA tërheqja nga Gjermania e 12.000 ushtarëve, nga "rreth 34.500 ushtarë amerikanë", sa janë në Gjermani. Për këtë janë shprehur disa herë dyshime, edhe nga ushtarakë të lartë amerikanë.Gjermania vlerësohet në projektligjin e buxhetit të mbrojtjes si "partnere e fortë në NATO". Dhe prania e trupave amerikane në Gjermani shihet si "frikësim i rëndësishëm, për sulme ushtarake dhe përpjekje të Rusisë për ekspansion në Evropë."Kongresi thotë se trupat amerikane në Gjermani janë me rëndësi qendrore: edhe për mbështetjen e misioneve amerikane, në Lindjen e Afërme, në Afrikë dhe në Afganistan.Tërheqjen nga Gjermania të një të tretës së ushtarëve amerikanë e vendosi në qershor Presidenti Trump. Argumenti i tij ishte se Gjermania nuk shpenzon sa duhet për mbrojtjen.

Top News – AstraZeneca `bllokadë` BE-së/ Refuzon bisedimet me bllokun europian
27/01 17:16
Top News – Një xhiro në kozmos/ Shuma e çmendur për një udhëtim me Space X
27/01 17:14
Top News – Për një aleancë më të forte/ Biden-Stoltenberg, SHBA e angazhuar ndaj NATO-s
27/01 16:44
Top News – ‘Lufta’ për vaksinat…/ Italia investon tek reithera, e gatshme në qershor
27/01 15:02
Top News – Pavarësisht pandemisë…/ Sondazhi-ndryshimet e klimës, emergjencë globale
27/01 15:01
Top News – Drogë mes librave e fletoreve/ 10-vjeçari shkon me hashash në shkollë
27/01 15:01
Top News – Bill dhe Melinda Gates/ Duhet të përgatitemi për pandeminë e radhës
27/01 14:47
Top News – 306 ditë në spital/ Pacienti me covid më në fund kthehet në shtëpi
27/01 14:47
Top News – Pasi u deklarua transgjinor/ Vjen divorci mes Elliot Page dhe Emma Portner
27/01 14:25
Top News – OBSH paralajmëron gratë shtatzëna/ Mos merrnin vaksinën anti-covid moderna
27/01 14:18
Top News – Bebja panda bëhet virale/ Nuk do të ndahet nga kujdestari i saj
27/01 12:40
Top News – Moska zbut izolimin/ Situata epidemiologjike po përmirësohet
27/01 12:39
Top News – AstraZeneca mbron veten pas kritikave të BE-së për shpërndarjen e vaksinave
27/01 12:39
Top News – Republikanët nuk braktisin Trump/ Dënimi i ish-presidentit tani është më i vështirë
27/01 12:28
Top News – Falë zotit jemi jashtë…/ Britanikët kritikojnë BE-në për vaksinat
27/01 12:28
Top News – Vaksinat e dobëta/ Ekspertët-favorizojnë mutacionet e rrezikshme
27/01 12:27
Top News – Turqia krijon sprajin nazal/ E vret koronavirusin në 1 munitë
27/01 00:07
Top News – Biden ‘përplaset’ me Putin, ja çfarë i tha në telefonatën e tyre të parë
27/01 00:06
Top News – `Shkrijnë akujt `SHBA-Gjermani/ Merkel fton Biden për vizitë
26/01 22:40
Top News – `Tradhëtoi` Trump për Biden/ Forbes, Fauci më i paguari nga të gjithë
26/01 22:39