Top News – Kompanitë ajrore anulojnë fluturimet / Vullkani nuk ndalet, llava vazhdon të rrjedhë
27/11/2021 18:05

Llava vazhdon të rrjedhë nga një carje e re në vullkanin Cumbre Vieja në Las Palmas duke shkatërruar gjithcka që i del përpara. Re hiri ngrihen për mbi tre mijë metra ndërsa retë e pluhurit i janë drejtuar edhe aeroportit duke bërë që ai të mbyllet për një javë. I shtyrë nga moti i keq, hiri vazhdon të shkaktojë probleme për bizneset lokale dhe turizmin. Shumë kompani ajrore kanë anuluar fluturimet drejt ishullit spanjoll. Operatori turistik TUI njoftoi se nuk do të rinisë udhëtimet në ishull deri më 16 dhjetor. Zyrtarët thonë se shpërthimi që nisi më 19 shtator mund të zgjasë deri në tre muaj dhe kjo do të rezultojë në një telash të madh për ekonominë e brishtë të ishullit. Sipas ekspertëve, një total prej 44 tërmetesh janë raportuar në një periudhë 24 orëshe mes të enjtes dhe të premtes. Deri më tani, mbi 340 hektarë toka bujqësore janë shkatërruar nga shkëmbinjtë e shkrirë. Për më tepër, rrjedha e llavës që takohet me ujin e detit ndez një reaksion kimik duke krijuar një smog të dendur gazrash toksike.

Top News – Bërthama e tokës po ftohet shpejt / Studimi i fundit: Çfarë rrezikon planeti ynë?
20/01 12:32
Top News – Avioni i parë me ndihma / Arrin në ishullin e shkatërruar nga vullkani
20/01 12:32
Top News – Kina, Rusia e Irani bëhen bashkë / ‘Aksi i të keqes’, manovra ushtarake në det
20/01 12:29
Top News – Rusia do sulmojë Ukrainën! / Biden bën parashikimin: Pasoja të rënda për Putinin
20/01 12:28
Top News – Raketa dhe armë në Ukrainë / SHBA jep ‘dritën jeshile’ për vendet Baltike
20/01 12:24
Top News – Pekini dëbon luftanijet amerikane / Po lundronin në detin e Kinës së Jugut
20/01 12:24
Top News – Rifillon testet bërthamore / Koreja e Veriut kërcënon: SHBA është armiku!
20/01 12:21
Top Channel/ Rrjeti 5G “huton” avionët, anullohen qindra fluturime drejt SHBA
20/01 12:17
Top Channel/ Biden kërcënon hapur Putinin: Do ta paguani shtrenjtë një sulm mbi Ukrainën!
20/01 12:16
Top Channel/ “Luftë” në Malin e Zi, Gjukanovic mbështet Abazovic për rrëzimin e qeverisë
20/01 12:07
Top Channel/ Senatorët, të ashpër me Biden: Dërgo ushtrinë, Putini nuk pyet për sanksione!
20/01 12:03
Top Channel/Greqia “përgatitet për luftë”; mbërrijnë 6 bombardues super të avancuar francezë Rafale
20/01 12:02
Top Channel/ Greqia blen 6 avionë luftarak, janë porositur 24 avionë me vlerë 3,3 miliardë euro
20/01 02:22
Top Channel/ Zjarrfikësit luftojnë flakët pas shpërthimit të pashpjeguar në gazsjellësin në Turqi
19/01 23:13
Top Channel/ Zjarrfikës në shtëpinë e kujdesit në Spanjë ku flakët kanë gjashtë të vdekur
19/01 23:11
Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01 23:10
Top Channel/ Rezorti i skive ku aktori francez vdiq në aksidentin fatal
19/01 23:07
Top News-Përmbytet kampi i shqiptarëve në Francë/Nuk ka viktima, por gjendja është alarmante
19/01 22:45
Top Channel/ Blinken shkon në Ukrainë/ Sekretari amerikan i shtetit bisedime për krizën
19/01 19:58
Top Channel/ Macron kthen sytë nga Ballkani: T’i ofrojmë perspektivë të sinqertë anëtarësimi
19/01 19:55