Top News – Kometa më e shndritshme e vitit / Leonard po i afrohet tokës, si mund ta shohim
04/12/2021 17:18

Duket sikur hapësira po ruan më të mirën e saj për fundin e 2021 pasi ardhja e një komete të zbuluar rishtazi, Leonard, do të jetë një nga eventet më mahnitëse të vitit. Kometa e zbuluar nga Greg Leonard në universitetin e Arizonës, u dallua së pari në observatorin e malit Lemmon, pranë Tuksonit të Arizonës, më 3 janar. Ekspertët thonë tani se kometa nuk do të jetë më spektakolarja në histori por do të jetë sigurisht më e shndritshmja e këtij viti. Me ndihmën e dylbive apo teleskopëve, njerëzit mund ta shohin atë që tani në qiell ndërkohë që pas pak ditësh, kometa do të shihet edhe me sy të lirë, në një event që ndodh vetëm një herë në jetë. Edhe pse kometa është zbuluar së fundmi, ajo nuk do të qëndrojë përreth për shumë kohë. sipas ekspertëve, ajo do të dalë së shpejti nga sistemi ynë diellor për të mos u kthyer më kurrë. Deri më 13 dhjetor, kometa mund të shihet herët në mëngjes me dylbi apo teleskop, pas kësaj date, ajo mund të shihet edhe me sy të lirë dhe do të shfaqet pranë afërditës.

Top Channel/ India shfaq forcën ushtarake në paradën e Ditës së Republikës
26/01 21:55
Top Channel/ Ambasadori i ri i SHBA prezanton kredencialet te presidenti Erdogan
26/01 21:55
Top Channel/ Ministria ruse e mbrojtjes shfaq ngrijten e gjuajtësve SU-35 drejt Bjellorusisë
26/01 21:54
Top Channel/ Delegacioni taliban del nga hoteli në Oslo pas bisedimeve ‘humanitare’
26/01 21:54
Top News- Rusia dërgon luftanijet pranë BE/20 nëndetëse dhe raketa në Detin e Zi
26/01 20:21
Top News- Vendi ballkanik, bazë për NATO/Hap dyert për ushtarët perëndimorë po u pushtua Ukraina
26/01 20:21
Top Channel/ Shpërthimi i fuqishëm në Athinë, flet dëshmitari: Makina ‘fluturoi’ dy korsi më tutje
26/01 19:19
Top Channel/ Raketa e Space X del nga kontrolli/ Raketa Falcon 9 më 4 mars do përplaset me Hënën
26/01 19:14
Top News- Si e bleu armën 17 vjeçari vrasës!/ Kushton 5 mijë dollarë, prodhohet në SHBA
26/01 18:57
Top News- Pse Putin po i afrohet Italisë/Lëvizja e Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës
26/01 18:19
Top News- Rusia gjen aleat të pushtojë Ukrainën/SHBA kërcënon seriozisht shtetin evropian
26/01 17:48
Top News – Mafia shqiptare në mes të Ekuadorit/Si janë organizuar dhe si funksionojnë bandat
26/01 16:24
Top Channel/ “Kurrë më luftë”. Papa Françesku” Lutuni për paqen në Ukrainë
26/01 16:07
Top News –E armatosur me raketa Poseidon e torpedo/’Bisha e detit’ e Vladimir Putin, gati për luftë
26/01 15:58
Top News – Blen snajper ‘për të mbrojtur’ vendin / Nëna ukrainase, gati për luftë me ushtrinë ruse
26/01 15:51
Top News – Masakër në Itali, 5 të vrarë me armë/Autori vetëvritet, mes viktimave dhe dy fëmijë
26/01 15:43
Top News – Mur 350 milionë eurosh në kufi / Polonia ‘blindon’ vijën ndarëse me Bjellorusinë
26/01 15:43
Top News – Nëse Rusia i pret gazin Evropës / SHBA e Australia në ndihmë, furnizime edhe nga Katari
26/01 15:31
Top News – Peshkatarët ‘luftë’ me Putinin / Rusia stërvitje pranë Irlandës, peshkarexhat në protestë
26/01 15:23
Top News – ‘Ta gjejmë ne para Kinës!’ / Ushtria amerikane në ethe për F-35 e rrëzuar në det
26/01 15:21