Top News – Komentet e Erdoganit, Franca tërheq ambasadorin në Turqi
27/10/2020 10:51

Tensionet mes Francës dhe Turqisë janë përshkallëzuar ndjeshëm së fundi, të reflektuara qartë jo vetëm në deklaratat e ashpra të dy liderëve të tyre, por edhe vendimin e Parisit për të tërhequr ambasadorin në Turqi. Franca i cilësoi të papranueshme komentet e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan mbi shëndetin mendor të presidentit Emmanuel Macron dhe akuzat që i hodhi atij për mënyrën e trajtimit të myslimanëve. Pas sulmeve verbale ndaj shefit të Elizesë, Erdogan deklaroi një ditë më parë në një mesazh televiziv: “Ashtu si disa në Francë thonë mos blini mallra turke, unë i drejtohem kombit tim: mos u kushtoni vëmendje mallrave të etiketuara në frëngjisht, mos i blini!”. Në fundjavë ndërkohë ishte shprehur se Macron ka nevojë për kujdes shëndetësor. “Çfarë mund të thuash tjetër për një kryetar shteti që nuk beson në lirinë e besimit dhe sillet në këtë mënyrë kundër miliona njerëzve të feve të ndryshme”, u shpreh Erdogan. Macron u zotua të godasë islamizmin radikal në vendin e tij pas tronditjes që shkaktoi në Francë vrasja makabre e mësuesit samuel Paty. Presidenti francez deklaroi pas kësaj ngjarjeje se ndaj xhamive dhe institucioneve të tjera myslimane do të ketë kontrolle më të rrepta. Macron mori edhe një herë me forcë në mbrojtje edhe të drejtën për të botuar karikatura kritike ndaj fesë.

Top News – Kujdes lirinë e shtypit/ Brukseli paralajmeron Francën
23/11 18:45
Top News – Armiku i armikut tim../ Netaniahu në Arabine Saudite
23/11 18:45
Top News -Arrestohet “Skënderbeu” i drogës/Itali, siciliani identifikohej me emrin e heroit shqiptar
23/11 15:35
Top News – Punonjësit me Covid-19/ Plas kaosi në aeroportin e Shanghai-t
23/11 14:58
Top News – SHBA, miratohet urgjent ilaçi i ri/ “Mrekulli” me antitrupa
23/11 12:25
Top News – SHBA, vdekjet nga Covid-i/ Qindra trupa në kamionë frigoriferikë
23/11 12:24
Top News – Festa në mes të pandemisë/ Anglia lejon takimet familjare
23/11 12:12
Top News – Sekretari i ri i shtetit/SHBA, diplomati që do `zhbëjë` Trump
23/11 12:01
Top News – OBSH jep alarmin: Prisni valën e tretë të Covid-19!
23/11 11:38
Top News – Në samitin e G20-ës/ Merkel ngre shqetësime për vaksinën
23/11 11:28
Top News – Del më në fund rezultati/ Vaksina e Oksfordit, mbrojtje 70%
23/11 11:27
Top News – Kusht i presidentit turk/ Turqia në BE, të mbahen premtimet!
22/11 20:58
Top News – 28.337 raste me covid/ Itali, 6000 raste më pak në 24 orë
22/11 20:58
Top News – Spray anti-covid/ Australi, qeveria financon kurën
22/11 17:33
Top News – Protesta në Bjellorusi/ Mijëra në shesh kundër Lukashenkos
22/11 17:01
Top News – Twitter e Facebook/ Përgatiten për tranzicionin…
22/11 17:01
Top News – Trump JR në izolim/ ’Do të pastroj armët e mia’
22/11 17:01
Top News – Evropa shqyrton mundësinë e lehtësimit të masave para Krishtlindjes
22/11 15:21
Top News – Izraeli sulmon me raketa Hamasin në Rripin e Gazës
22/11 15:20
Top News – Më e thella në botë, hapet pishina e rrallë në Poloni
22/11 15:18