Top News – Këshilli Botëror i Kishave letër Erdoganit për Shën Sofinë
12/07/2020 14:36

Këshilli Botëror i Kishave i bëri thirrje Rexhep Tajip Erdoganit të tërheqë mbrapsht vendimin e kthimit të muzeut të famshëm Shën Sofia në xhami. Në një letër drejtuar presidentit turk, Këshilli që numëron 350 kisha anëtare, tha se një lëvizje e tillë është e destinuar të mbjellë përçarje. Vendi i Trashëgimisë Botërore Unesco në Stamboll ka qenë një muze që nga viti 1934. Presidenti njoftoi vendimin e tij të premten, pas një vendimi gjyqësor që anuloi statusin e tij muze. Shën Sofia ishte ndërtuar 1.500 vjet më parë si një katedrale e krishterë ortodokse, por u shndërrua në një xhami pas pushtimit otoman në 1453.U shndërrua në një muze me urdhër të Mustafa Kemal Ataturk, babai themelues i Turqisë moderne, laike. Që atëherë shërbimet fetare janë ndaluar në këtë zonë, por myslimanët e devotshëm kanë bërë fushatë të gjatë që adhurimi të lejohet.

Greqia firmos marrëveshjen e delimitimit detar me Egjiptin
06/08 20:29
Top News – Ndahen zonat ekonomike/ Greqia dhe Egjipti, marrëveshje
06/08 19:05
Top News – Rusi, kalojnë liqenin e Bajkalit/ Notarët për ekologjinë
06/08 19:00
Top News – Vala e dytë po vjen/ Rriten infektimet në Evropë
06/08 15:24
Top News – Kina rrit testimet/ Afro 5 milionë tamponë në ditë
06/08 14:55
Top News – Përdorimi i kanabisit/ Nuk bën mire për zemrën
06/08 14:52
Top News – Përpjekjet për vaksinën/ Keqinformimi, rrezik në rritje
06/08 14:43
Top News – Fauci për koronavirusin: Mund të mos çrrënjoset kurrë
06/08 14:40
Top News – Itali/ Dëmtoi veprën e artit, policia identifikon turistin
06/08 13:59
Top News – Prezantohen risitë/ Samsung tenton të rrisë shitjet
06/08 12:47
Top News – Facebook dhe Twitter/ Censurojnë postimet e Trump
06/08 12:44
Top News – 75-vjetori i bombës/ Hiroshima, ceremoni të kufizuar
06/08 12:38
Top News – Alternativa ndaj TikTok/ Instagrami prezanton ‘Reels’
06/08 12:32
Top News – Shpërthimi në Liban/ Shpërthen zemërimi ndaj Qeverisë
06/08 12:26
Top News – Palmer entuziast/ Për bisedimet Kosovë-Serbi
06/08 12:24
Top News – Biden do ta pranojë virtualisht nominimin për president
06/08 12:15
Top News – Qindra viktima në Bejrut/ ‘Arrest shtëpie për përgjegjësit’
05/08 19:38
Top News – Bejrut, pas shpërthimit/ Ajër toksik, ikni nga qyteti
05/08 17:36
Top News – Vajzat më mirë se djemtë/ Mësimi në kohë pandemie
05/08 17:14
Top News – Ekonomia e Suedisë/ U godit më pak nga koronavirusi
05/08 17:06