Top News – Kërcënimi xhihadist, Evropa mbetet e rrezikuar
05/11/2020 12:51

Kancelari austriak Sebastian Kurz pas sulmit të përgjakshëm në Vjenë foli për një luftë mes civilizimit dhe barbarisë, që zë fill “prej urrejtjes ndaj mënyrës sonë të jetesës dhe demokracisë sonë”. Sulmi në Vjenë, tregoi edhe një herë se evropa, është nën kërcënim të vazhdueshëm nga xhihadistët. Ky kërcënim, sipas ekspertëve, ka rënie, por ekziston. Thomas Renard, nga instituti egmont në bruksel thotë se autorët e sulmeve janë individë që veprojnë të vetëm, edhe pse kanë kontakte me propagandën xhihadiste. “Ata janë trashëgimi e të ashtuquajturit Kalifat (në Siri dhe në Irak) e janë përgjegjës, që edhe pse është i ulët niveli i kërcënimit ata rregullisht vazhdojnë të ushtrojnë sulme”. Edhe pas rënies së sundimit të IS në thelb propaganda ka mbetur e njëjtë: Ajo synon të nxisë “myslimanët e mirë” kundër “Perëndimit të degjeneruar dhe të pamoralshëm”, lëvdon luftën globale të Islamit kunder jo besimtarëve dhe nxit urrejtjen për veprat e Perëndimit kundër myslimanëve. Me këtë ata vazhdojnë të frymëzojnë për sulme terroriste, shpjegon Renard. Në Europë, sipas tij, ka gjithsej rreth 50.000 persona të lidhur me xhihadizmin që janë të njohur për autoritetet e sigurisë. Shumë prej tyre janë luftëtarë IS të kthyer dhe udhëtarë të zhgënjyer, që kanë dashur t’i bashkohen Shtetit Islamik dhe janë bllokuar në kufirin turko-sirian. Eksperti i terrorit tërheq vëmendjen për të mos pasur reagime të ekzagjeruara politike, që mund të kenë efekt kundërproduktiv. Autoritetet e sigurisë duhet që t’i analizojnë gabimet e tyre dhe të nxjerrin mësime. Nga ana tjetër sot dihet, që bashkëpunimi mes policive, shkollave, burgjeve dhe shërbimeve sociale e vrojtimi online sjell rezultatet më të mira. Nevojitet një sistem paralajmërues për radikalizimin e të rinjve, sepse shumica e atyre që kryejnë sulmet janë nga mosha 18 deri në 25 vjeç.

Top News – Vaksinat anti covid për Ballkanin/ Varhelyi-theksoj nevojën për sigurimin e shpejtë
25/01 14:14
Top News – Ekspertët e shëndetësisë në dilemë/ A mund të përzihen dozat e vaksinave anti-covid…
25/01 14:11
Top News – Estonia do të drejtohet për herë të parë nga një kryeministre
25/01 14:09
Top News – Si rrallë herë në Londër/ Kryeqyteti britanik zbardhet nga bora: Pa koment
25/01 13:21
Bisedimet teknike Greqi-Turqi/ Në Stamboll takohen për detin
25/01 12:35
Top News – Skulpturat e akullit/ konkursi në alpet franceze, pavarësisht pandemisë: Pa koment
25/01 12:22
Top News – Në perëndim të Parisit/ Spektakël bore në qytetin e Versajës: Pa koment
25/01 12:21
Top News – Protesta kundër izolimit/ Zjarre dhe dhunë, përshkallëzohet situata në Holandë
25/01 12:10
Top News – Pas pesë vitesh ndërprerje/ Turqia e Greqia kthehen në tryezën e bisedimeve
25/01 12:08
Top News – Ilaçi i ri kundër koronavirusit/ Gjermania nis përdorimin në klinikat universitare
25/01 11:58
Top News – Johnson në kurs përplasjeje me BE/ Nuk i jep misionit në Londër statusin diplomatik
25/01 11:57
Top News – Arrestimi i Aleksei Navalnit/ BE shqyrton përgjigjen ndaj Rusisë
25/01 11:56
Top News-Thellohet përçarja mes republikanëve/Në prag të gjyqit të dytë kundër ish presidentit Trump
24/01 23:21
Top News – Biden habit me deklaratën/ Trump s’kishte asnjë plan për shpërndarje vaksinash
24/01 20:27
Top News – Me administratën e re të Biden/ Rusia shpreh gatishmërinë për dialog
24/01 19:16
Top News – Realiteti virtual, `magjia` e elektronikës/ Krijohet jeleku që lejon prekjen
24/01 16:46
Top News – Eksod `biblik` nga Britania/ Popullata shënon rënie drastike
24/01 16:35
Top News – Kina nis avionët drejt Tajvanit/ Frikë për konflikt të armatosur në rajon
24/01 15:47
Top News – Piu shurupin `magjik`kundër koronavirusit/ Infektohet ministrja e shëndetësisë
24/01 15:47
Top News – Befason eksperti britanik/ Të vaksinuarit mund ta përhapin koronavirusin!
24/01 15:46