Top News – KE për koronavirusin/ Miliarda euro për rimëkëmbjen
27/05/2020 18:08

Në kuadër të buxhetit të ardhshëm të BE, presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen kërkon të mobilizojë 1000 miliardë euro për të mbështetur ekonominë europiane pas krizës së koronavirusit. Këtu vetëm një pjesë e vogël janë fonde direkte, sepse pjesa tjetër janë garanci, rishpërndarje e për herë të parë në histori, borxhe thotë DW. Plani sjell një rritje të pushtetit për vetë Von der Leyen, sepse ajo e ka në dorë mbikqyrjen e fondit të rimëkëmbjes, "Recovery Fund". Shuma gjigande do të thotë dyfishim të shpenzimeve të BE. Buxheti normal i BE për vitet 2021-2027, ende i pamiratuar përfshin po ashtu 1 bilionë euro.Komisioni Europian jep prej dekadash ndihma rajonale për të mbështetur rajonet më të dobta ekonomike të Europës. Kjo do të funksionojë kështu edhe në ndihmat për koronavirusin, por ende është e hapur, nëse shtetet që bëjnë kërkesë do të marrin përsipër edhe një pjesë të shpenzimeve. Fondet do të shpenzohen për qëllimet afatgjata të BE, projektet kundër ndryshimit të klimës, dixhitalizimin apo shkencën e zhvillimin. Nga "Recovery Fund" nuk do të mbahen me injeksione financiare industritë që kërcënohen nga falimentimi për shkak të koronavirusit. Për këtë ka për të pasur grindje në BE, sepse shumë vende shpresojnë për ndihma të menjëhershme me qëllim të ruajtjes së vendeve të punës. Austria, Danimarka, Holanda e Suedia duan që mjetet për fondet e ndihmës pas koronës të mos jepen si grante, si propozuan Merkel e Macron, por si kredi të kthyeshme. Kundër këtij qëndrimi është absolutisht kundër Italia. Ministri italian për Europën, Enzo Amendola kritikoi planin e grupit të të katërve si defensiv dhe të papërshtatshëm. Fondi i rimëkëmbjes, "Recovery Fund" do duhet të financohet nga leja që jepet historikisht vetëm njëherë për BE që të marrë borxhe.

Top News – Khloe Kardashian ‘thyen’ heshtjen/ Fejesa me Thompson
05/07 21:01
Top News – Akullnajë rozë! Ç’fenomen ndodhi në Presena të Italisë
05/07 16:25
Top News – Raporti i OBSH-së: Rekord i ri rastesh ditore!
05/07 16:16
Top News – Vajzat e Stallones/ Yjet e reja të Holliwudit
05/07 16:06
Top News – Plazhet në Athinë/ Tejmbushen nga turistët: Pa koment
05/07 15:18
Top News – Kanye West për president/ Kim Kardashian, zonjë e parë…
05/07 15:17
Top News – Koronavirusi në Australi/ Melburni, një ”bombë me sahat”
05/07 15:14
Top News – Statuja e Kolombit/ Rrëzohet në Baltimore nga protestuesit: Pa koment
05/07 15:14
Top News – 1.5 milionë të infektuar dhe 64 mijë viktima/ Brazili, 50 ditë pa ministër Shëndetësie!
05/07 14:17
Top News – Memoriali i 11 shtatorit/ Rihapet në ditën e pavarësisë: Pa koment
05/07 14:15
Top News – Parqet e argëtimit/ Londër, rihapen pas izolimit: Pa koment
05/07 14:11
Top News – Gadishulli i Istrias/ Kroaci, turizëm gjatë pandemisë: Pa koment
05/07 14:08
Top News – Londra ‘vishet’ me blu/ Në nder të sektorit të shëndetësisë: Pa koment
05/07 14:07
Top News – Fishekzjarret e 4 korrikut/ Spektakël pavarësisht pandemisë: Pa koment
05/07 14:06
Top News – Birra rrjedh sërish… Rihapen pub-et në Angli
05/07 14:03
Top News – Adhuruesit e artit/ Kanada, në ‘muze’ me makinë
05/07 13:40
Top News – Avionët ushtarakë/ Mbi Uashington për 4 korrikun
05/07 13:40
Top News – Londër, garat me kuaj/ Tifozët i ndjekin me stilin drive-in: Pa koment
05/07 13:22
Top News – Festa e Pavarësisë në SHBA, si asnjëherë më parë
05/07 12:58
Top News – Në mesin e pandemisë! Kroatët votojnë për qeverinë e re
05/07 12:52