Top News – KE “i tërheq veshin”/ “Erdogan po largon Turqinë nga Evropa”
27/10/2020 15:44

Mbështetja që presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan u bëri thirrjeve për bojkotin e mallrave franceze paraqet një pengesë të mëtejshme në përpjekjet tashmë të ngecura të Turqisë, për t’u anëtarësuar në BE, deklaroi Komisioni Evropian. “Thirrjet për bojkotin e produkteve të çdo vendi anëtar janë në kundërshtim me frymën e këtyre detyrimeve dhe do ta çojnë Turqinë edhe më larg bllokut”, tha një zëdhënës i Komisionit. Turqia aplikoi për t’u bashkuar me Komunitetin e atëhershëm Ekonomik Evropian në 1987 dhe filloi negociatat zyrtare të pranimit në Bashkimin Evropian në 2005-ën, por bisedimet kanë ngrirë prej kohësh. Sipas KE-së, e cila është mbiqkyresja e procesit të aplikimeve në Bashkimin Evropian, një bojkot zyrtar i produkteve franceze do të shkelte kushtet e marrëdhënies së Turqisë me bllokun. “Marrëveshjet e BE-së me Ankaranë parashikojnë tregtinë e lirë të mallrave”, sqaroi zëdhënësi. Shumë analistë mendojnë se Erdogan i ka varur shpresat te nevoja e vendeve evropiane për të balancuar mospëlqimin e tyre ndaj qëndrimeve të fundit të Ankarasë në politikën e jashtme si dhe kundërshtimet e tyre ndaj masave me karakter autoritar që ai ka zbatuar në vend me rëndësinë që ka për ta pengimi i emigracionit të paligjshëm. Por vendet evropiane thonë se Presidenti Erdogan rrezikon të bëjë kalkulime të gabuara dhe se problemet e shumta që janë shfaqur në marrëdhëniet mes Turqisë dhe Perëndimit po arrijnë një pikë kulmore.

Top News – Turqia krijon sprajin nazal/ E vret koronavirusin në 1 munitë
27/01 00:07
Top News – Biden ‘përplaset’ me Putin, ja çfarë i tha në telefonatën e tyre të parë
27/01 00:06
Top News – `Shkrijnë akujt `SHBA-Gjermani/ Merkel fton Biden për vizitë
26/01 22:40
Top News – `Tradhëtoi` Trump për Biden/ Forbes, Fauci më i paguari nga të gjithë
26/01 22:39
Top News – SHBA, konfirmohet kryediplomati i ri/ Blinken, gati të përballem me kinën e Rusinë
26/01 22:38
Mësuesit marshojnë në Francë për kushtet e punës gjatë pandemisë
26/01 22:33
Qentë e familjes presidenciale Biden zbarkojnë në Shtëpinë e Bardhë
26/01 22:33
Qyteza holandeze përgatitet për trazira të mundshme anti-izolim
26/01 22:32
Akuariumi në Francë mirëpret lindjen e 5 këlyshëve peshkaqenë zebra
26/01 22:30
Qendra britanike e konventave konvertohet për fushatën e vaksinimit ndaj Covid-19
26/01 22:29
Top News – Kapërcehet pragu i viktimave/ Britani, mbi 100 mijë vdekje nga covid
26/01 21:31
Top News – 60 vitet e “përbindëshit” Sovjetik/ Nuk u përdor kurrë për shkatërrim nëndetësesh
26/01 21:03
Top News – Gjen thesarin brenda në shtëpi/ Befason pronari, më ndihmuan fantazmat!
26/01 20:58
Top News – Britanikët po çmenden/ Pas pijes me kanabis të mbretëreshës
26/01 20:56
Britani, sot 1600 viktima/ Kjo është shifra më e lartë e vdekshmërisë në Europe
26/01 20:12
Gjermanisë i mungojnë vaksinat/ Ritme të ngadalta për vaksinimin. Shtohen infektimet
26/01 20:12
Top News – Sekretari i ri i Mbrojtjes/ Ushtria amerikane `ndryshon` kurs
26/01 20:11
Top News – Planifikonte sulm në Shqipëri/ Dyseldorf, dënohet pjesëtari i ISIS-it
26/01 20:10
Top News – News – Pompei tregon thesaret/ Dekada zbulime arkeologjike hapen për publikun
26/01 18:22
Top News – Trazirat e dhunshme në Holandë/ Ministri për protestuesit, `llumi i shoqërisë`
26/01 18:05