Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10/2020 12:06

Më shumë se katër vjet nga nata e 24 gushtit 2016, kur një tërmet i dhunshëm goditi Italinë qendrore duke shkaktuar vdekjen e 299 personave mes Amatrices, Accumoli dhe Arquata del Tronto në Marche. Qyteti i Amatrice-s ishte ndër ata që regjistruan dëmet më të mëdha. Përveç disa ndërtesave historike atje, u shemben edhe dy ish-ndërtesa të Iacp, të njohura si shtëpi popullore, ku humbën jetën 18 viktima. Familjarët e këtyre të fundit, ende edhe sot nuk i kanë marrë ende paratë e dëmshpërblimit. Komuna në fakt nuk i ka në dispozicion fondet e nevojshme. Në 8 shtator mbërriti vendimi i Gjykatës së Rieti në lidhje me shembjen e dy ndërtesave. Banesat publike të lartpërmendura, sipas gjykatësit ishin ndërtuar në vitet 1970 pa respektuar rregulloret sizmike. Për këtë arsye, atyre u mungonte autorizimi sizmik i inxhinierisë civile dhe certifikimi i banueshmërisë nga Komuna e Amatrice-s. Për më tepër, entet dhe organet kompetente nuk kishin kryer kurrë kontrolle dhe verifikime të gjendjes së ndërtesave. Pesë persona të shpallur fajtorë për gabime në ndërtimin e tyre morën dënime që në total shkojnë në 36 vjet burg. Sipas mediave vendase, gjatë procesit disa ente publike janë konsideruar fajtore, në veçanti komuna e Amatrice-s. Atyre u takon tani të paguajnë kompensimin e dëmeve për të afërmit e viktimave dhe t’u shlyejnë atyre rimbursimin e kostove ligjore, pagesa këto që në total duhet të mbërrijnë 18 mijë deri në 383 mijë euro për çdo viktimë.

Anglia ndahet në 3 nivele/ Pas 2 dhjetorit kalon nga Lokdown i plotë në 3 nivele masash shtrënguese
26/11 22:39
Greqia shtyn izolimin/ Masat kufizuese deri në 7 dhjetor, alarm për rastet e reja dhe viktimat
26/11 22:38
Top News – Luftë me armë shqiptare! Hetime, shkuan në Siri e Afganistan
26/11 22:32
Top News – Krim pasioni, ja dënimi/ Gruaja italiane murosi shqiptarin
26/11 21:44
Top News – Miliarderë në kohë covid/ Në pak muaj katërfishojnë pasurinë
26/11 21:20
Top News – Lufta për pushtet/ Kush kërkon vendin e Merkelit
26/11 21:14
Top News – Greqi, situate e rëndë/ 1 mijë të vdekur brenda 10 ditëve
26/11 19:59
Top News – PSG kujton Maradonen/ Homazh i ndjerë për legjendën – Pa koment
26/11 19:43
Top News – Krimi makabër në Zvicër/ Autori shqiptar, detajet tronditëse
26/11 18:38
Top News – Punonjësit e shëndetësisë/ Merkel: Për ta, vaksina para festave
26/11 17:14
Top News – Profecia e frikshme/ Çfarë tregon filmi për Covid 19
26/11 16:27
Top News – Moda e pandemisë/ Pizhamat-pjesë e garderobes SHIK
26/11 16:23
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – Wadephul për negocjatat/ Shqipëria të përmbushe kushtet
26/11 16:18
Top News – Lajcak në krah të Vuçiç/ Qortime Kosovës se i ndaloi hyrjen
26/11 16:16
Top News – Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm
26/11 15:17
Top News – Udhëtimet për festa/ Kryebashkiaku shkel rregullin i pari
26/11 15:16
Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46