Top News – Karantinë kush mbërrin/ Nju Jorku ashpërson masat për udhëtarët
24/12/2020 12:00

Qyteti i Nju Jorkut paraqiti rregulla të forta karantine për udhëtarët ndërkombëtarë, pas varianteve të reja të koronavirusit, të identifikuara në Mbretërinë e Bashkuar. Kryetari i bashkisë së qytetit, Bill de Blasio tha se të gjitha vizitorët do të urdhërohen që të qëndrojnë për 14 ditë në adresën që do të ofrojnë në mbërritje. Ai tha se çdo person që shkon atje nga Mbretëria e Bashkuar do të vizitohet nga zëvendësit e sherifit të qytetit për t’u siguruar se respektojnë rregullat. Individët që shkelin rregullat do të dënohen me 1,000 dollarë në ditë, paralajmëroi de Blasio. Rreth 18.4 milionë raste me koronavirus dhe më shumë se 326,000 viktima janë regjistruar në gjithë Shtetet e Bashkuara, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, prej kur ka shpërthyer pandemia. Qyteti i Nju Jorkut ka qenë epiqendra e shpërthimit të koronavirusit në SHBA më herët gjatë këtij viti dhe është kthyer në një prej vendeve të prekura më së keqi nga ky virus brenda territorit amerikan. Përmes një deklarate, de Blasio ka thënë se të gjithë udhëtarët ndërkombëtarë duhet të ofrojnë detajet e tyre të kontaktit.Dhjetëra shtete – duke përfshirë gati të gjitha vendet e Bashkimit Evropian kanë vënë ndalesa në udhëtimet nga Mbretëria e Bashkuar, ndërkohë që qeveria atje synon të luftojë koronavirusin, në kohën e Festës së Krishtlindjes.

Top News-‘Trafikantët do na vrisnin’/Arrestohen dy shqiptarë në një shtëpi bari në Angli
14/08 22:20
Top News-U përplas me makinë pranë Kapitolit/Një burrë vret veten me armë, nuk dihet arsyeja
14/08 21:39
Top News-Përplasje e frikshme e bandave kriminale/5 viktima dhe 15 të plagosur në Ekuador
14/08 21:39
Top News-Këngëtari i njohur kapet me 1.5 mln euro/Vihet në pranga, sekuestrohet edhe një sasi droge
14/08 20:22
Top News – Akuzohet se vrau kolegun e tij/ Del përpara gjykatës shqiptari, hetimet vijojnë!
14/08 20:20
Top News- Shpërthim në qendrën tregtare/ Armeni, dhjetëra qytetarë bllokohen nën rrënoja
14/08 17:48
Top News- Putin rrënon ekonominë ruse/ Lufta në Ukrainë e kthen vendin 4 vite pas në kohë
14/08 16:50
Top News- Shqiptarët me jahte luksoze drejt Anglisë/Mediat zbulojnë itinerarin, bileta 17 mijë paund
14/08 16:48
Top News- Rusia nuk i ‘harron’ miqtë!/Vendi i vetem në BE që Moska ndihmon me gaz
14/08 16:22
Top News-40 të vdekur, mes tyre dhe fëmijë/Përfshihet nga flakët një kishë në Egjipt
14/08 16:11
Top Channel/Rusët priten me himnin ukrainas/Filnandë, tursitët rus: Jo të gjithë rusët janë me Putin
14/08 15:17
Top News – 4 viktima nga aksidenti tragjik në Itali/ Mes tyre një shqiptar, po ktheheshin nga festa
14/08 15:13
Top Channel/ Në Angli me avion privat/ Mediat britanike: Emigrantët shqiptarë nisen nga Belgjika
14/08 14:50
Top Channel / Tensione në Jerusalem / Një terrorist plagos 8 izrailitë në një autobus
14/08 12:26
Top Channel / Përmirësohet gjendja e Salman Ruzhdie/ Doli nga intubimi dhe është në gjendje të flasë
14/08 12:25
Top Channel/Klandestinë me jaht/ Shqiptarët kanë zbuluar rrugë të reja për të shkuar në Britani
14/08 12:19
Top Channel/ Aksident i rëndë në Itali/Humbin jetën katër të rinj, një prej tyre është shqiptar
14/08 12:14
Top News – Nuk ka ndodhur as gjatë Luftës së Ftohtë!/Zelenski-Kërcënimi i madh bërthamor nga Rusia
14/08 11:27
Top News – Avionët kinezë mbi Tajvan!/Rriten tensionet, Pekini provokon ishullin
14/08 11:26
Top News – Donald Trump po hetohet për spiunazh!/FBI gjeti dokumente ‘top sekrete’ në shtëpinë e tij
14/08 11:21