Top News – Johnson në kurs përplasjeje me BE/ Nuk i jep misionit në Londër statusin diplomatik
25/01/2021 11:57

Në një kohë që në Britaninë e Madhe shtohen raportimet për koston e Brexitit, kryeministri Boris Johnson refuzon t’i japë ambasadorit të BE në Londër statusin e diplomatit. Në fakt që nga maji i vitit të kaluar është diskutuar kjo temë dhe sot, Ministrat e Jashtëm të BE do të diskutojnë konkretisht. Në vend që të ndërtojë marrëdhëniet miqësore me BE, aq e përfolur kjo pas përfundimit të Brexitit, Boris Johnson duket se po ndez një përplasje diplomatike me qëndrimin e tij. Statusi diplomatik, i takon misionit të BE në Londër, bazuar në marrëveshjen e Vjenës. Para Boris Johnson, donald trump në 2019, ishte i vetmi lider shteti në botë që i mohoi misionit të BE statusin e një ambasade, por disa muaj më vonë ndryshoi qëndrim për shkak të reagimeve të ashpra. Pavarësisht reagimeve të forta nga Brukseli, qeveria e Johnson i jep BE statusin e një organizate ndërkombëtare duke e kategorizuar kështu më poshtë se një shtet nga ana diplomatike. Ministria e Jashtme në Londër deklaroi, se diplomati i BE, Jao Vale de Almeida, do të gëzojë "privilegje të njëjta” me atë të një diplomati të vërtetë. "BE e sheh veten si shtet, ne e shohim atë si një organizatë ndërkombëtare", thotë ministria. Në anën tjetër 142 vende në botë, mes tyre edhe SHBA, i kanë dhënë përfaqësisë së BE statusin diplomatik. “Statusi i BE në marrëdhëniet e jashtme dhe statusi diplomatik i saj njihet në të gjithë botën dhe ne presim, që Britania e Madhe të trajtojë pa vonesë delegacionin e BE-së si duhet”, tha zëdhënësi i bllokut Peter Stano. Por ky qëndrim i qeverisë britanike nuk shihet mirë edhe në vend. Konservatorët janë shprehur kundër por ka patur edhe zëra kritikë mes vetë laburistëve. Ish kryeministri Laburist, Gordon Broën, është më i fundit që ka ngritur zërin duke paralajmëruar se Britania duhet të reformojë mënyrën se si qeveriset përndryshe do të bëhet një shtet i dështuar.

Top News – 8 Marsi/ Merkel: Të mos kthehemi tek modeli i vjetër i roleve
08/03 12:25
Top News – Referendum kundër Burkas/ Zvicër, ndalohet mbulimi i plotë i fytyrës
08/03 12:25
Top News – Përfundon vizitën në Irak/ Papa lutet në rrënojat e Kishës: Ju mbaj në zemër
08/03 12:24
Top News – Pandemia sjell ‘bum’ narkotikësh/ Rritet qarkullimi i drogës, tonelata në Gjermani
08/03 12:19
Top News – Aksident me helikopter/ Humb jetën miliarderi Oliver Dassault
08/03 12:18
Top News – Tërmet në oborrin mbretëror/ Meghan Markle rrëfen ‘tmerret’-kam menduar vetëvrasjen
08/03 12:18
Top News – Kriza e koronavirusit/ UNICEF-10 milionë martesa fëmijësh dekadën e ardhshme
08/03 12:02
Top News – Infektimi me koronavirus/ Sa i madh është rreziku në natyrë
08/03 12:01
Top News – Vdes deputeti francez në aksident ajror/ Presidenti Macron-humbje e madhe për vendin
07/03 22:25
Top News – Zvicra ndalon mbulimin e fytyrës/ Myslimanet-po bëhet sulm kunder komunitetit
07/03 21:44
Top News – Austria pezullon vaksinat AstraZeneca/ Një grua humbi jetën, një tjetër është rëndë
07/03 21:14
“Tërmet” në familjen mbretërore/ Sonte transmetohet intervista e Harry dhe Meghan Markle
07/03 19:56
Top News – Ermal Meta i treti në Sanremo/` Një milionë gjëra për të të thënë`
07/03 19:42
Top News – Italia e hapur për vaksinën e ruse/ Ministri-brenda verës mbyllim procesin
07/03 19:36
Top News – Për shkak të besëtytnisë/ Tajlande, martohen binjaket 5-vjeçare
07/03 19:34
Top News – Politikani vdes në paraburgim/ Mianmar, shpërthejnë protesta në mbarë vendin
07/03 16:50
Top News – Tani po bëhet shqetësuese/ Kolonë tymi 10 km, Etna shpërthen sërish
07/03 16:49
Top News – Kina `nuk bie në shpinë`/ Nuk ka asnjë genocid kundër ujgurëve!
07/03 16:49
Top News – SHBA, tjetër `mesazh` Rusisë/ Nis katër bombardues b1 në Arktik
07/03 15:55
Top News – Irani “merr me të mirë” Amerikën: Po hoqën sanksionet, marrim masat që duan
07/03 15:55