Top News – Joe Biden dhe Mike Pence do të vaksinohen për koronavirusin brenda disa ditësh
17/12/2020 12:39

Presidenti i zgjedhur Joe Biden do të bëjë vaksinën e koronavirusit javën e ardhshme, thanë zyrtarët e ekipit të tranzicionit të mërkurën, ndërsa autoritetet amerikane përpiqen të konsolidojnë besimin e publikut tek një një mjet që pritet të frenojë pandeminë vdekjeprurëse. Nënpresidenti Mike Pence do ta bëjë vaksinën të premten, tha Shtëpia e Bardhë. Si presidenti i zgjedhur Biden, ashtu edhe Nënpresidenti Pence do t’i bëjnë vaksinat publikisht, në një përpjekje për të rritur besimin në sigurinë e vaksinës, e cila do të vihet gjerësisisht në dispozicion të publikut vitin e ardhshëm. Presidenti Donald Trump do ta marrë vetë vaksinën sapo ekipi i tij mjekësor të përcaktojë se kur është më mirë, tha të martën sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Kayleigh McEnany. Dozat fillestare të vaksinës, të cilat filluan të jepen këtë javë, janë destinuar për mjekët, infermierët dhe punonjësit e tjerë të vijës së parë të frontit, ashtu si edhe për banorët dhe personelin e shtëpive të të moshuarve dhe disa zyrtarë të qeverisë amerikane. Zyrtarët amerikanë synojnë të sigurojnç 2.9 milion doza të vaksinës së zhvilluar nga kompania Pfizer Inc. dhe partneri i saj gjerman BioNTech, deri në fund të javës. Të paktën 304,187 amerikanë kanë humbur jetën nga sëmundja, sipas llogaritjeve të agjencisë Reuters, dhe 16.7 milion janë infektuar – afërsisht 5% e popullsisë. Edhe bashkëshortja zotit Pence, Karen dhe zyrtari më i lartë shëndetësor i Shtëpisë së Bardhë, Jerome Adams do të vaksinohen të premten, tha Shtëpia e Bardhë.

Top News – `Një akt prej frikacakësh`/ Siria fshikullon shba për sulmin në iran
26/02 22:54
Top News – `Po më shkatërronin nervat..`/ Princi Harry tregon arsyen e largimit nga anglia
26/02 22:37
Top News – Alarm i kuq për planetin/ Ekspertët e OKB-së, po shkojmë drejt `katastrofës`
26/02 22:35
Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15