Top News/ Izraeli sulmon Rafahun, 18 viktima / Vriten 14 fëmijë në jug të Gazës, bomba gjatë natës
21/04/2024 23:00

Sulmet izraelite në Rafah, në jug të Gazës të kryera gjatë natës vranë 18 persona, përfshirë 14 fëmijë, thanë zyrtarët shëndetësorë më 21 prill. Izraeli kryen sulme ajrore në Rafah pothuajse në baza ditore. Në këtë vend gjenden mbi gjysma e popullsisë prej 2.3 milionë banorësh e Gazës, që është strehuar aty nga luftimet në pjesë të tjera të territorit. Izraeli po ashtu është zotuar se do të dërgojë trupa tokësore në këtë qytet, që gjendet në kufi me Egjiptin, pavarësisht thirrjeve ndërkombëtare, përfshirë nga Shtetet e Bashkuara, që të përmbahet nga një veprim i tillë. Në sulmin e parë të kryer gjatë natës, një burrë u vra së bashku me gruan dhe fëmijën e tyre tre vjeç. Gruaja ishte shtatzënë dhe mjekët e spitalit Kuvajti, që gjendet pranë, thanë se arritën të shpëtonin foshnjën. Sulmi i dytë vrau 13 fëmijë dhe dy gra, të gjithë nga familja e njëjtë, thanë autoritetet shëndetësore. Një ditë më herët, nga një sulm ajror në Rafah ishin vrarë nëntë persona, përfshirë gjashtë fëmijë. Lufta mes Izraelit dhe Hamasit deri më tani ka lënë të vrarë më shumë se 34.000 palestinezë, sipas autoriteteve lokale shëndetësore. Konflikti, që tashmë është në muajin e shtatë, nisi pasi Hamasi sulmoi jugun e Izraelit, duke vrarë 1.200 persona dhe duke rrëmbyer 250 të tjerë. Lufta në Gazë ka nxitur trazira në rajon, përderisa Irani javën e kaluar kreu sulmin e parë me dronë dhe raketa në tokën izraelite. Izraeli, ndërkaq, raportohet se u kundërpërgjigj gjatë kësaj jave me një sulm me dronë dhe raketa brenda Iranit.

Top News/ Miliona dollarë për Ukrainën. SHBA, paketë shtesë për të përballuar sulmin rus
25/05 23:00
Top News/ Turqia, ‘sy e veshë’ nga Irani. Vdekja e Raisit mund të ringjallë rivalitetin mes tyre
25/05 22:00
Top News/ 15 vende të BE, letër Brukselit. Emigrantët, ‘pakti Shqipëri-Itali të merret si model’
25/05 18:43
Top News/ Laborator gjigant droge në Barcelonë.Shkatërrohet grupi i shqiptarëve, kapet 1 ton kokainë
25/05 16:45
Top News/ Notre Damit i kthehet kryqi / ’Moment historik’, katedralja rihapet në dhjetor
25/05 16:30
Top News/ Evropa të armatoset deri në dhëmbë / Polonia-‘fjetëm gjumë pas Luftës II Botërore’
25/05 16:15
Top News/ 48 të vdekur nga i nxehti / Dy muaj ferri në Meksikë, rekord temperaturash
25/05 16:00
Top News/ Rusia ‘paguan faturën’ për Ukrainën / G7 do të përdorë asetet e ngrira ruse për rindërtim
25/05 15:45
Top News/ Putin ‘rrëzon’ Zelenskin / Nuk ka më legjitimitet, mandati i ka përfunduar
25/05 15:35
Top News/ 35 milionë euro për palestinezët / Italia ‘hap thesin’, ndihmë humanitare për Gazën
25/05 15:20
Top Channel/ Majmunët bien nga pemët. Vala e tretë e të nxehtit në Meksikë, 48 viktima
25/05 14:54
Top Channel/ Izraeli nuk pyet për GJND/ Vazhdon sulmet në Rafah edhe pas vendimit të gjykatës
25/05 12:55
Top News/ Hungaria ‘del’ nga NATO !? Orban: Po shkon drejt luftës me Rusinë, nuk ndihmojmë Ukrainën
25/05 12:39
Top Channel/ Urdhri i Perandorisë Britanike i jepet shqiptarit për kontributin mes dy vendeve
25/05 12:35
Top News/ Ukraina ‘rikthehet’, shtyn pas Rusinë / Rimerr zonën e Kharkivit nga ku u zbraps më herët
25/05 12:34
Top Channel/“Sky ECC” edhe në Greqi/ Europol dërgon bisedat e përgjuara. Të përfshirë edhe shqiptarë
25/05 12:33
Top News/ Gjykata e urdhëroi të ndalë luftën / Izraeli vazhdon sulmet në Rafah, injoron GJND-në
25/05 12:32
Top News/ ‘Ne fituam, NATO na sulmoi!’ Kështu Putin do t’ia shesë ‘fitimet territoriale’ rusëve
25/05 12:31
Top News/ Godisni Rusinë me armët tona! Stoltenberg: Të hiqen kufizimet, NATO nuk hyn në Ukrainë
25/05 12:06
Top News/ Kina përfundon ‘pushtimin’ e Tajvanit / SHBA në alarm, Austin takon homologun kinez
25/05 12:05