Top News/ Izraeli paralajmëron hakmarrje, diskuton mundësitë për t’iu përgjigjur Teheranit
15/04/2024 22:32

Izraeli paralajmëroi se do t’I përgjigjet sulmit që Irani ndërmori me dron e raketa në fundjavë. Shefi I ushtrisë izraelite gjeneral Halevi njoftoi se gjithçka është duke u shqyrtuar dh ese shumë shpejt Irani do të marrë përgjigje. Ai nuk dha detaje mbi hapat. Deklaratat Halevi I bëri gjatë një vizite në bazën ajrore Nevatim, për të cilën Izraeli tha se pësoi dëme të vogla gjatë sulmit iranian. Ndërkohë nga ana tjetër kryeministri Benjamin Netanyahu mblodhi të hënë zyrtarët e lartë të vendit për të diskutuar mundësinë për t’iu përgjigjur Teheranit, që përdori rreth 300 dronë, raketa balistike dhe raketa lundruese gjatë sulmit të fundjavës. Liderët botërorë i kanë bërë thirrje Izraelit të mos hakmerret. Sulmi i së shtunës ishte sulmi i parë i drejtpërdrejtë që Irani e kreu kundër Izraelit, pavarësisht armiqësisë së hershme mes këtyre dy vendeve prej Revolucionit Islamik në Iran më 1979. Ofensiva u mor pak javë pas shpërthimit në ndërtesën e konsullatës iraniane në Damask ku mes viktimave ishin dhe dy gjeneral të lartë. Irani fajësoi për ngjarjen Izraelin.

Top News/ Ushtria izraelite gjen trupat e tre pengjeve: U vranë nga Hamas
18/05 08:30
Top Channel/ Ukraina godet Rusinë me dronë, publikohen momentet e tmerrit
17/05 22:40
Top Channel/ SHBA, ndryshojnë zakonet e blerjeve, çmimet e larta të vënë para zgjedhjeve amerikanët
17/05 22:39
Top Channel/ SHBA nisur dërgesat me ndihma përmes portit, priten 150 kampionë në ditë në Gazë
17/05 22:38
Top Channel/ Tentoi të vrasë bashkëshorten, dënohet shqiptari në Britani! Vajza parandaloi ngjarjen
17/05 22:37
Top Channel/ Gratë vrasin e torturojnë fqinjin e dyshuar si pedofil, gjykata britanike: Gabimisht…
17/05 22:32
Top Channel/ Zbulohet misteri i MONA LISËS, historiania tregon ku e pikturoi Da Vinçi
17/05 21:39
Top Channel/ Nëse miratohet rezoluta e Srebenicws, hapet “kutia e Pandorës”, diskutimi Vuçiç – Dodik
17/05 21:35
Top Channel/ Sa gjakftohtë! Masakroi gruan, Eduart Denaj blen birra në market Ma hap pak televizorin
17/05 21:27
Top Channel/ Izraeli kufizon kalimet në kufijtë tokësor në Gaza, SHBA nis kamionët me ndihma
17/05 20:08
Top Channel/ Gjyqi ndaj Donald Trump, në qendër të vëmendjes dëshmia e ish-avokatit të tij
17/05 19:57
Top Channel/ Zelensky merr vendimin e papritur për shërbimin ushtarak, ndryshon pikat kyçe ligjore
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomimi i djalit të ish-presidentit të SHBA-së, Trump shoqërohet nga forca të shumta
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomati i lartë rus kërcënon SHBA: Po luan me zjarrin, duke bërë luftë indirekte
17/05 18:41
Top Channel/ Shpërthen vullkani në Indonezi, ngrihet alarmi i nivelit më të lartë! Banorët në panik
17/05 18:33
Top News/ Po vijnë ‘armët e rënda’ / Rebelët anti-Putin i bashkohen mbrojtjes në Kharkivit
17/05 17:20
Top News/ Ukraina sulmon shumë larg…Godet shënjestra në Krime dhe Rusinë jugore
17/05 17:17
Top News/ Putin ngre pikëpyetje për Zelenskin:Nuk ka legjitimitet politik, nuk janë mbajtur zgjedhje
17/05 17:11
Top Channel/ SHBA, përshpejtohet dëbimi i emigrantëve: Shkurtim kohe, nga vite në muaj!
17/05 15:18
Top Channel/ Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia! Çfarë tha Erdogan
17/05 13:45