Top News – Italia nis izolimin e të pavaksinuarve / Vetëm të imunizuarit pjesë e jetës publike
06/12/2021 15:28

Italia ka vendosur nën kufizime të ashpra të pavaksinuarit ndërsa festat e fundvitit po afrojnë, duke i përjashtuar ata nga restorantet, teatrot dhe muzetë për të reduktuar përhapjen e koronavirusit dhe për të inkurajuar skeptikët ndaj vaksinave të marrin dozat e tyre. vetëm ata që kanë super-greenpass, që kërkon që italianët të marrin të dyja dozat, dhe jo thjeshtë të paraqesin rezultat negativ testi, do të mund të marrin pjesë plotësisht në jetën publike duke filluar nga kjo e hënë. Policia italiane do të kontrollojë nëse ata që vizitojnë ambjentet e brendshme të restoranteve, bareve, koncerteve, eventeve sportive etj, kanë super green pas. Kufizimet pasojnë një rritje të ndjeshme të infektimeve të reja në itali në gjashtë javët e shkuara, me mbi 15 mijë raste të reja të regjistruara vetëm të dielën dhe një shqetësim për mënyrën se si varianti i ri Omicron që besohet se është më i transmetueshëm se Delta, po përhapet. Edhe në vende të tjera të evropës liderët kanë nxituar të marrin masa të reja dhe ndalimet e udhëtimeve në mesin e panikut mbi rritjen e rasteve dhe ardhjen e variantit omicron po shtrëngohen. Gjermania ka njoftuar se do të izolojë të pavaksinuarit dhe do ti ndalojë ata në hapësirat publike në prag të krishtlindjes ndërsa në francë, qytetarët duhet të tregojnë provë vaksinimi për një pasaportë të vlefshme covidi që i lejon të hyjnë në vendet publike.

Top Channel/ Rusia publikon imazhet e lëshimit të raketës balistike Kalibr nga deti i Japonisë
20/01 23:02
Top Channel/ 29 viktima nga shtypja prej panikut gjatë lutjes kristiane në Liberi
20/01 23:02
Top Channel/ CIA: Shumica e rasteve të Sindromës së Havanës nuk janë shkaktuar nga fuqi të huaja
20/01 23:01
Top Channel/ Luftanijet ruse e kineze mbërrijnë në Iran për manovra të përbashkëta detare
20/01 23:00
Top News-Shqiptari merret peng në mes të Francës/Ja detajet e ngjarjes, 4 persona të implikuar
20/01 22:39
Top News-U vra dhe u muros në një pus në Itali/Dëshmia e të penduarit për vrasjen e Astrit Lamaj
20/01 21:25
Top News-I pari vend në BE për vaksinim të detyruar/Ja vendimi ekstrem për të parandaluar pandeminë
20/01 21:18
Top News- Ushtria ruse mes dëborës/Satelitët zbulojnë çpo ndodh në kufijtë e Ukrainës
20/01 20:58
Top News- BE kërcënon Rusinë me sanksione /Von Der Leyen premton mbrojtjen e Ukrainës nga pushtimi
20/01 19:15
Top News- Deputetë në shërbimin sekret rus/Kush janë zyrtarët, SHBA vendos sanksione
20/01 19:01
Top Channel/ Rezistenca nga ilaçet po rritet, miliona vdekje nëpër botë!
20/01 18:29
Top News- Biden, pas një viti në detyrë/Çfarë arriti dhe ku dështoi presidenti amerikan
20/01 18:08
Top News – Berlusconi, 67 mijë euro shqiptares/ Skandali del në media, si u zbulua transferta
20/01 17:57
Top Channel/Del videoja e sulmit amerikan me dronë: U vranë 10 civilë, publikohet filmimi dramatik
20/01 17:10
Top Channel/ “Serbia do dërgojë trupat në Kosovë”, gjenerali serb paralajmëron ndërhyrje në veri!
20/01 17:00
Top News- Rusia sjell trupat në Mesdhe…!/Putin provokon me stërvitje të mëdha ushtarake
20/01 16:32
Top Channel/ “Mbuloi katër raste abuzimesh me të mitur”, skandali përfshin ish Papën Benedikt
20/01 16:11
Top Channel/ Shkrijnë akujt mes Sofjes e Shkupit? Hidhet hapi i parë drejt kompromisit
20/01 16:11
Top Channel/ Anglia heq masat anti covid/ Maskat, certifikatat e vaksinimit s’janë më të detyrueshme
20/01 15:45
Top News-Mijëra kilometra me çantë kokaine/Dy shqiptarë dhe 3 britanikë, 40 vjet në burg
20/01 15:40