Top News – Italia nën akuzë/ Keqinformoi OBSH për përgatitjen përballë epidemive
23/02/2021 15:34

Italia ka keq informuar organizatën botërore të shëndetësisë për gadishmërinë e saj në përballjen me një pandemi, më pak se tre javë para se rasti i parë i koronavirusit të konfirmohej në vend. Cdo vit, vendet, janë të detyruara ti organizatës një raport vetëvlerësues të statusit të gadishmërisë së tyre para një emergjence shëndetësore. Raporti i fundit i paraqitur nga italia, ishte ai i 4 shkurtit 2020. Sic shkruan Guardian, autori i raportit e vendos italinë në nivelin 5, në renditje, që është edhe statusi më i lartë i gadishmërisë.Kjo kategodi nënvizon që mekanizmi i koordinimit të reagimit të sektorit shëndetësor në emergjenca dhe sistemi i menaxhimit të tyre i lidhur me një qendër operacionale kombëtare, janë testuar dhe rifreskuar rregullisht. Sidoqoftë, është bërë e ditur vitin e kaluar, se italia nuk e ka rishikuar planin e saj kombëtar në rast pandemish që nga 2006, një faktor ky që mund të ketë kontribuar për të paktën 10 mijë viktima të koronavirusit gjatë valës së parë dhe që është një element kryesor në hetimin mbi gabime të mundshme të autoriteteve, që ka nisur nga prokurorët në Bergamo. Në një analizë të raportit të vetë vlerësimit, të kryer nga Pier Paolo Lunelli, një gjeneral në pension i ushtrisë, 60 nga 70 përgjigje të dhëna nga italia, janë gjykyar të pabaza. Lunelli shkruante në analizën e tij, se raporti përbën një mal provash që flasin për mospërgatitjen e vendit. Ne i gënjyem italianët duke pretenduar se ishim të përgatitur. Akoma më keq, ne gënjyem OBSH, BE dhe organizma të tjera duke deklaruar se kishim aftësi që në fakt nuk i kishim – shkruante ai. Italia, ishte vendi i parë evropian që u godit nga pandemia dhe ka regjistruar afro 96 mijë viktima deri më tani, shifra më e lartë në evropë kjo pas britanisë së madhe.

Top News – Angli, shqiptari me ‘shtëpi bari’/ ‘Isha në borxhe, më thanë se këtu bëhej para’
25/02 19:46
Top News – Drejtori i `projektuar`i CIA-s/ Rreziku më i madh vjen nga kina
25/02 19:27
Top News – E bëjnë për spital/ Gazetari rrihet nga tre persona të maskuar
25/02 19:19
Top News – AstraZeneca `nuk zë mend`/ Vonesa të tjera në furnizimin e be-së me vaksina
25/02 18:18
Top News – Arriti në Gjermani para 6 vjetësh/ Tani emigranti kërkon të bëhet deputet
25/02 18:00
Top News – Studimi, dritë jeshile Pfizer-it/ Efikase në jetën reale po aq sa në testime
25/02 17:22
Top News – Politikanët serbë për Listën Serbe/ Është krejtësisht në darën e Vuçiçit
25/02 17:21
Top News – Presidenti kinez shpall fitoren/ Bëmë një ‘mrekulli’, zhdukëm varfërinë ekstreme
25/02 16:52
Park i ri ujor në Dubai/ Një rrëshqitëse për rekord guinnes, 48 metra e lartë – Pa komente
25/02 16:24
Të pajisur me pasaportën e vaksinës/ Izrael, koncerti i parë për të imunizuarit– Pa koment
25/02 16:23
Top News – Motoristët si skllevër…/ Itali, kompanitë shpërndarjes së ushqimeve në hetim
25/02 16:23
Top News – Stilistët me ngjyrë, bëjnë histori në Milano në javën e modës
25/02 16:22
Top News – Aksident i rëndë rrugor/ SHBA, policia ndërhyn dhe shpëton shoferin– Pa koment
25/02 16:20
Top News – Pandemia i ktheu në zoom/ SHBA, kirurgjia plastike ‘boom’ kërkesash – Pa koment
25/02 16:19
Pandemia ‘mbyll’ kulturën/ Zvicër, koncerte për vetëm një spektator… – Pa komente
25/02 16:19
Top News – Po vijnë Golden Globes…/ Përgatitjet e fundit për ceremoninë e pazakontë– Pa Koment
25/02 16:19
Top News – Vrasja e Khashoggi-t/ Raporti i zbulimit amerikan implikon princin e kurorës
25/02 16:18
Top News – Shatërvanë llave dhe hi/ Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë
25/02 12:52
Top News – Studimi më i madh deri më tani/ Vaksina e Pfizer dhe Biontech, 95 përqind efikase
25/02 12:38
Top News -Teste covidi si ato të shtatzanisë…/Plani i Gjermanisë-të blihen nga qytetarët në dyqane
25/02 12:37