Top News – Italia në vetëm 24 orë/ Covid, 21 mijë raste e 662 viktima
05/12/2020 19:44

Për të katërtën ditë radhazi Italia shënon mbi 20 000 raste të reja me Covid-19, pavarësisht masave të shumta kufizuese në vend. Gjatë 24 orëve të fundit u shënuar 21.052 raste të reja dhe 662 viktima. Ekspertët shëndetësore shprehen se pavarësisht shifrat nuk janë në nivelet e 13 Nëntorit, ku u shënua piku i valës së dytë, trendi i infeksioneve është shqetësues. Në një periudhë ku edhe sezoni i pushimeve po afron, Ministri i shëndetësisë Roberto Speranza bëri thirrje për maksimumin e vigjilencës, për të shmangur kështu një valë të tretë të infeksioneve. "Ne nuk mund të përballojmë edhe një valë të tretë, ne nuk duam të shohim qendrat tona shëndetësore në vështirësi absolute, ne nuk duam ta shohim një numër shumë të lartë të viktimave sërish ", tha Speranza. Nga dita e djeshme kanë hyrë në fuqi masat kufizuese gjatë festave të fundvitit, edhe pse ka pasur kundërshti të shumta në disa rajone të vendit.

Top News – Përplasja me Astrazeneca-n/ BE do të ashpërsojë rregullat e eksportit për vaksinën
26/01 12:17
Top News – Varianti i ri brazilian/ Konfirmohet rasti i parë në SHBA
26/01 12:17
Top News – Serbët po vaksinohen…/Por vaksina nuk vjen nga Evropa Perëndimore
26/01 12:16
Top News – Dorëhiqet Giuseppe Conte/ Kryeministri italian në një lëvizje taktike
26/01 12:15
Top News – ‘Të paprekshmit’ nga koronavirusi/ Zbuloni cilët janë njerëzit me imunitet natyral
26/01 01:01
Top News – Arrestohet mjeku i urgjencës/ I duheshin shtretërit,dyshohet se vrau dy pacientë me Covid
26/01 00:59
Top News – Conte paralajmëron dorëheqjen/Italia në kaos, çfarë ndodh të martën
25/01 22:57
Top News – Njerku e varte më kokë poshtë/ Kamerierja shpëton djalin nga abuzimet
25/01 22:56
Top News – Ai nuk është pallati im!/ Putin rrëzon pretendimet e Navalny-it
25/01 22:56
Pamje të rralla ajrore të Shkëmbinjve të Bardhë në Dover, në jug të Anglisë – Pa Koment
25/01 21:42
Pompei shfaq thesare të reja në Muzeumin e Antikitetit – Pa Koment
25/01 21:34
Vala e dytë e koronavirusit godet Perunë – Pa Koment
25/01 21:34
Biden nënshkruan dekretin për lejimin e transgjinorëve të ushtrinë e SHBA – Pa Koment
25/01 21:33
Estonia bëhet me kryeministren e parë femër – Pa Koment
25/01 21:33
Top News – 1,3 miliardë dollarë padi/ Dominion hedh në gjyq Rudy Giuliani-n
25/01 21:19
Top News – Vallë, po `kopjon` Trumpin! Plani i Biden: blini produkte amerikane!
25/01 20:10
Top News – Shkencëtarët janë të bindur/ Vaksina e modernas funksionon kundër virusit të ri
25/01 20:09
Top News – Përplasja e BE me AstraZeneca/ Diskutohet dhe heqja e patentës
25/01 19:49
Top News – Më në fund, vëmendje/ BE diskuton vaksinat në ballkanin perëndimor
25/01 19:49
Top News – Bisedimet Turqi-Greqi/ Çfarë u diskutua në Stamboll
25/01 19:49