Top News – Italia i bllokon vaksinat/ Australia i kërkon BE-së rishikimin e vendimit
05/03/2021 12:20

Australia kërkoi nga Komisioni Evropian që të rishikojë vendimin e Italisë për të bllokuar një dërgesë me vaksina AstraZeneca kundër koronavirusit. Italia, e mbështetur nga Komisioni Evropian, e ndaloi eksportin e planifikuar të rreth 250,000 dozave të AstraZenecas, pasi prodhuesi i ilaçeve nuk arriti t’i përmbushë zotimet e tij ndaj kontratës me Bashkimin Evropian. “Australia e ka ngritur çështjen me Komisionin Evropian përmes kanaleve të shumta”, tha ministri australian i Shëndetësisë, Greg Hunt, para gazetarëve në Melburn. AstraZeneca kërkoi leje nga autoritetet italiane për të eksportuar 250,000 doza nga fabrika Anagni afër Romës, por Qeveria italiane refuzoi. Hunt tha se Australia ka marrë tashmë 300,000 doza të vaksinës AstraZeneca, të cilat do të zgjasin derisa të rritet prodhimi vendas i vaksinës. Australia nisi programin e imunizimit dy javë më parë, duke vaksinuar fillimisht stafin shëndetësor dhe qytetarët e moshuar me vaksinën Pfizer, edhe pse dozat e kësaj të fundit janë të kufizuara në të gjithë botën. Vendimi i Italisë vjen vetëm disa ditë pasi kryeministri Mario Draghi, i cili e mori detyrën muajin e kaluar, u tha udhëheqësve të tjerë të BE-së se blloku duhet ta përshpejtojë vaksinimin dhe të marrë masa kundër kompanive farmaceutike, që nuk kanë arritur t’i sigurojnë furnizimet e premtuara. Vendet e BE-së kanë nisur imunizimin në fund të dhjetorit, por po lëvizin me një ritëm më të ngadalshëm se shumë vende të tjera. Zyrtarët i kanë fajësuar poblemet me furnizim nga prodhuesit kryesorë.

Top Channel/ Kuajt e rrallë të racës Przewalski lëshohen të galopojnë në lëndinat e Pragës
20/04 01:17
Top Channel/ Katër të vdekur nga rënia e avionit të turistëve pranë Parisit
20/04 01:12
Top Channel/ NASA: Helikopteri ‘Ingenuity’ kreu fluturimin e suksesshëm në planetin Mars
20/04 01:09
Top Channel/ Pamje të rënda të operacionit ushtarak në Çad ku u vranë 300 militantë
20/04 01:07
Top Channel/ Republika Çeke, diplomatët rusë përgatiten të largohen nga Praga pas dëbimit
20/04 00:41
Top News – Angli, ‘pak dritë’ për bizneset/ Miliona klientë dyndën në dyqane e clube
19/04 23:42
Top News – Greqia drejt njohjes së Kosovës…!Athina zyrtare fton për vizitë ministren Kosovare
19/04 23:42
Top News – Incidenti me armë në Kavajë/ Basha e cilëson atentat ndaj PD dhe koalicionit
19/04 23:40
Top News – Më shumë se 200 militantë të vdekur / Forcat ajrore Ruse bombardojnë bazat në Siri
19/04 23:40
Top News – Lë jashtë britanikët/ Franca i hap rrugën europianëve të vaksinuar
19/04 20:16
Top News – Mund të kishte pasoja fatale ! Babai hero shpëton djalin nga përplasja tmerruese
19/04 20:16
Top Channel/ Macron uron Osmanin, “ Kosova do të ketë mbështetjen e Francës”
19/04 18:05
Top Channel/ Përplaset makina Tesla, dy viktima – në timon, nuk ishte askush!
19/04 18:04
Top Channel/ Kush është 40 vjecarja që mund të bëhet kancelarja e re e Gjermanisë
19/04 18:04
Top Channel/ Ngrohja globale? “Zhduket” ajsbergu më i madh i botës!
19/04 17:36
Top News – Gati për sulm…/ Foto satelitore tregojnë mobilizimin rus në kufi
19/04 16:12
Top Channel/ Nis hapja, Zvicra e Portugalia lehtësojnë kufizimet
19/04 15:41
Top News – Prindërit luftëtarë të ISIS/ Rusia riatdheson 34 fëmijë të mbetur jetimë
19/04 15:22
Top News – Shtatë vende në stërvitje/ ’Iniochos 2021’ nis në Greqi, angazhohen 33 avionë
19/04 15:09
Top News – ‘Ingenuity’ ia del mbanë/ Bëhet i pari helikopter me motor që fluturon mbi mars
19/04 15:00